خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12449
۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۱۸:۴۹
وزیر راه و شهرسازی:

ترکمنستان به مسیر تجاری هند و بندر چابهار ملحق می‌شود/ توافقات جدید در حوزه برق و گاز در ترکمنستان

ترکمنستان به مسیر تجاری هند و بندر چابهار ملحق می‌شود/ توافقات جدید در حوزه برق و گاز در ترکمنستان
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ترکمنستان می‌تواند در توافق بندر چابهار با کشور هند حضور داشته باشد و مبنای ترانزیت به کشورهای شمالی شود. از سوی دیگر بخشی دیگر مذاکرات ما درباره سرمایه‌گذاری ترکمنستان در بنادر جنوبی کشورمان است که البته امکان سرمایه‌گذاری ایران در بنادر ترکمنستان هم وجود دارد.

به گزارش اس.بی پرس، رستم قاسمی در شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با بیان اینکه کشورمان با ترکمنستان روابط امن و مطمئن دارد اظهار داشت: روابط تجاری و اقتصادی این دو کشور پیش از شیوع ویروس کرونا بسیار خوب بود و به چندین میلیارد دلار می‌رسد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در این نشست یک توافقات خوبی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری با ترکمنستان رسیدیم که این توافقات را می‌توان در سه بخش دسته‌بندی کرد.

وزیر راه و شهرسازی درباره جزییات توافق انجام‌شده بین ایران و ترکمنستان در جلسه امروز گفت: اولین بخش از توافقات در حوزه انرژی بوده که شامل برق و گاز می‌شود. در این حوزه روابط بسیار گسترده‌ای با ترکمنستان داریم که می‌توان آن را افزایش داد.

قاسمی با اشاره به بخش دوم مذاکرات با هیئت ترکمنی گفت: بخش زیادی از مذاکرات در جلسه امروز درباره ترانزیت به‌ویژه ترانزیت ریلی بود که اخیراً محدودیت‌هایی در این حوزه به وجود آمد و می‌توان در آن بخش توسعه داد. همچنین ترانزیت جاده‌ای هم با ترکمنستان باید افزایش پیدا کند و دیگر مذاکراتمان در بخش ترانزیت درباره حمل‌ونقل دریایی با ترکمنستان بود به‌طوری‌که می‌توان از طریق بنادر شمالی ایران از ترکمنستان به روسیه و از این منطقه به هند و چین تبادل کالا داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: ترکمنستان می‌تواند در توافق بندر چابهار با کشور هند حضورداشته باشد و مبنای ترانزیت به کشورهای شمالی شود. از سوی دیگر بخشی دیگر مذاکرات ما درباره سرمایه‌گذاری ترکمنستان در بنادر جنوبی کشورمان است که البته امکان سرمایه‌گذاری ایران در بنادر ترکمنستان هم وجود دارد.

قاسمی با بیان اینکه در مسیر تجارت جهانی روابط ایران و ترکمنستان باید افزایش پیدا کند گفت: چین، هند می‌تواند در مسیر دریایی ایران و ترکمنستان حاضر شود و می‌توان از ترکمنستان به کشورهای همسایه برسیم که این همکاری‌ها برای ایران بسیار تعیین‌کننده و مؤثر است.

وزیر راه و شهرسازی درباره بخش سوم مذاکرات امروز با هیئت ترکمنستانی اظهار داشت: موضوع سوم که از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است و اهمیت بسیار بالایی دارد، بحث تجارت بین دو کشور بوده که در توافقنامه قرار است افزایش سطح تجاری ذکر شود.

درباره این موضوع در سال‌های گذشته نمایشگاهی بسیار قوی در ترکمنستان برگزار می‌شد که در یکی از این نمایشگاه قراردادهای خرید بین دو کشور حتی به یک میلیارد دلار هم رسید.

وی با بیان اینکه با اعتماد دو طرف، فصلی جدیدی در روابط دو کشور در سه بخش گفته‌شده ایجاد می‌شود گفت: نتایج این همکاری‌ها منافع ملت دو کشور را تأمین می‌کند و امیدوارم پس از پایان این نشست، کمیته‌های کارشناسی بلافاصله کار خود را شروع کنند و تعاملات بسیار خوبی برای توسعه روابط دو کشور شکل بگیرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : ilna.news

نظرات شما

capcha