خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12467
۱۴۰۰/۰۸/۰۵ - ۱۱:۱۴
معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس:

بازگشایی دانشگاه تدریجی است/ واحدهای عملی نیم سال‌های گذشته تا آذر کامل می‌شود/ برگزاری حضوری آزمون پایان‌ترم در صورت مساعد بودن شرایط

بازگشایی دانشگاه تدریجی است/ واحدهای عملی نیم سال‌های گذشته تا آذر کامل می‌شود/ برگزاری حضوری آزمون پایان‌ترم در صورت مساعد بودن شرایط
معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس گفت: از نیمه آذر تا نیمه دی‌ماه دروس عملی دانشجویان جدیدالورود را ارائه خواهیم کرد و اگر شرایط مساعد شود ممکن است آزمون پایان‌ترم را حضوری برگزار کنیم.

به گزارش اس.بی پرس، «محمدرضا کلباسی» معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس درباره پیشنهاد وزیر علوم مبنی بر انتخاب اساتید توسط دانشجویان در سایت سازمان سنجش بیان کرد: فعلاً در این زمینه نکته‌ای به دانشگاه‌ها و به‌طور رسمی مفاد آن به ما ابلاغ نشده است؛ اما به‌طورکلی ایده بسیار خوبی است. البته در بسیاری از دانشگاه‌های خارجی نیز رویه به همین شکل است.

وی ادامه داد: به‌عنوان‌مثال برخی از دانشگاه‌های خارجی به این صورت است که اول به سراغ استاد می‌روید و اگر استاد شما را پذیرفت، ادامه همکاری با شما را به دانشگاه به‌عنوان اعلام نیاز، بیان خواهد کرد؛ بنابراین نفس قضیه بسیار خوب است اما اینکه در اجرا چگونه می‌خواهند با سازمان سنجش همکاری کنند باید بررسی شود؛ زیرا اگر قرار است این رویه انجام شود باید به هر استاد یک کد مشخص اختصاص داده شود.

کلباسی با بیان اینکه پیش نیز این ایده مطرح‌شده بوده است، خاطرنشان کرد: ما پیش‌تر این ایده را به همکاران در وزارت خانه هم مطرح کرده‌ بودیم اما به همین مسئله ایراد گرفتند و گفتند چون ما اساتید زیادی در کشور داریم، شاید درج این مطلب در دفترچه سازمان سنجش ایجاد نابسامانی و اشتباه کند، یعنی اگر یک دانشجو کدی را اشتباه بزند ممکن است استاد او تغییر کند و مجبور باشد با استاد دیگری کار کند.

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس گفت: این طرح استاد محور بوده و می‌توانند برای اساتید از یک‌مرتبه به بالاتر این شرایط را فراهم کند که استاد خودش دانشجو را انتخاب کند، با این روش انگیزه و علاقه در دانشجو هم بیشتر می‌شود. به‌عنوان‌مثال شاید برای یک گروهی اعلام شود که پنج مورد ظرفیت دارد و شاید ۵۰ نفر دانشجو برای حضور در آن گروه اعلام آمادگی کنند و درنهایت در مصاحبه و بررسی‌ها مشخص می‌شود که آیا دانشجو حداقل‌های پذیرش در کلاس درس را دارد یا خیر؟

وی اضافه کرد: اگر این سیاست جا بیفتد، خوب است و اساتید هم وضعیت خود را متوجه می‌شوند، اگر استاد پر کار باشد، دانشجوی بیشتری خواهد داشت و اگر کم کار باشد، دانشجویی در کلاس او شرکت نخواهد کرد. در حال حاضر در بسیاری از دانشگاه‌ها حتی شده به استادی که کم کار است یک دانشجوی دکتری جهت پایان‌نامه داده می‌شود.

کلباسی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان این مسئولیت را از سازمان سنجش به دانشگاه‌ها سپرد تا به‌طور مجزا برای اساتید خود دانشجو جذب کنند؟ گفت: حالت ایده آل طرح مذکور این است که در مقطع دکتری اختیار برگزاری آزمون را به خود اساتید دانشگاه‌ها واگذار کنند و رویه از حالت متمرکز بیرون بیاید، با این اقدام خود دانشگاه‌ها می‌توانند برای اساتید کدگذاری کنند و دیگر سازمان سنجش هم درگیر نمی‌شود. اینکه آزمون را سازمان سنجش برگزار کند ولی مباحث انتخاب رشته و غیره به عهده دانشگاه‌ها باشد شاید یک مقدار غیر اجرایی به نظر بیاید.

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس در پاسخ به این سؤال که با توجه به اظهارات اخیر وزارت بهداشت مبنی بر موج ششم کرونا بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، آیا تا اواسط آبان دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس به‌طور کامل به دانشگاه خواهند آمد؟ گفت: ما در دانشگاه به‌طور مفصل روی این موضوع بحث کردیم و نتایج اجماع این شد که اولاً بازگشایی ناگهانی نبوده و حتماً به شکل تدریجی باشد. این تدریجی در هر دانشگاهی با توجه به اولویت‌هایی که دارد، می‌تواند متفاوت باشد.

وی اضافه کرد: البته به دلیل اینکه ما دانشجوی لیسانس نداریم کارها و برنامه‌هایی که باید در این زمینه لحاظ کنیم کمتر است، اما برای دانشجویان ارشد و دکتری بنابراین شد که ابتدا با محوریت دروس عملی کار کنیم. بخشی از دروس عملی مستلزم حضور دانشجویان است و نمی‌توان آن‌ها را به‌صورت مجازی برگزار کرد، بنابراین ابتدا بنا داریم که دروس عملی را تمام کنیم.

کلباسی گفت: ما از اول مهرماه دروس عملی نیم سال گذشته را ارائه کردیم و بنا داریم تا نیمه آذرماه دروس عملی دانشجویان نیم سال‌های قبل را کامل کنیم و به نظر می‌آید که انشالله این اتفاق هم خواهد افتاد.

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس در پایان اظهار داشت: از نیمه آذر تا نیمه دی‌ماه هم دروس عملی دانشجویان جدیدالورود را ارائه خواهیم کرد و اگر شرایط مساعد شود ممکن است آزمون پایان‌ترم را حضوری برگزار کنیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : ilna.news

نظرات شما

capcha