خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12474
۱۴۰۰/۰۸/۰۵ - ۱۳:۲۳

حکایت رنج‌های هاکی‌بازان سیستان و بلوچستان

حکایت رنج‌های هاکی‌بازان سیستان و بلوچستان
قصه پر غصه ورزش در سیستان و بلوچستان مرثیه‌ای است که در سال‌های اخیر اشک بسیاری از پیشکسوتان و ورزشکاران استان را درآورده و آنان را نسبت به ادامه کار و تلاش ناامید کرده است.

به گزارش اس.بی پرس، سیستان و بلوچستان همواره گهواره‌ای گرم برای پرورش استعدادهایی بوده که توانسته‌اند علیرغم وجود محرومیت‌ها و عقب‌ماندگی‌های تاریخی، بازهم راه خود را به‌سوی سکوی بلند قهرمانی پیدا کنند و با کمترین حمایت‌ها، به افتخارات قابل‌توجهی در سطح ملی و بین‌المللی دست‌یافته و باعث عزت و سربلندی ایران اسلامی شوند.

کهکشانی عظیم از استعدادهایی که سال‌هاست همچون ستاره در آسمان رشته‌های مختلف ورزشی خودنمایی می‌کند و گاهی تنها به دلیل کم‌توجهی و عدم‌حمایت برخی نهادهای دولتی که از قضا متولیان توسعه و تقویت ورزش نیز محسوب می‌شوند، می‌سوزند و در بهترین حالت مجبور به کنار گذاشتن ورزش حرفه‌ای و سرگرم شدن با حرفه‌ای نه‌چندان مطلوب برای تأمین معاش می‌شوند.

قصه پر غصه ورزش در سیستان و بلوچستان مرثیه‌ای است که در سال‌های اخیر اشک بسیاری از پیشکسوتان و ورزشکاران استان را درآورده و آنان را نسبت به ادامه کار، تلاش و دغدغه مندی برای رشد و تعالی ورزش در این منطقه از کشور دلسرد کرده است؛ سریالی ادامه‌دار که این قسمت از آن به ورزشی خاص و کمتر دیده‌شده در استان یعنی «هاکی» اختصاص دارد. رشته‌ای که سو مدیریت مدیران ورزشی استان سیستان و بلوچستان آینده آن را با اما و اگرهای فراوان و افقی نه‌چندان روشن روبه‌رو کرده است.

از مقدمه و حاشیه کم کنیم و به اصل مطلب و درخواستی که بازیکنان و تیم مدیریتی سابق این هیئت از اداره کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان دارند بپردازیم؛ سرنوشت استعدادهای بازی که با کمترین توجه و حمایت توانستند افتخارات زیادی را برای این ورزش ناشناخته در این منطقه از کشور کسب کنند چه شد.

 

 

لطفاً ملی پوشان ما را خط بزنید

در همین راستا مهدی شهرکی، دبیر پیشین هیئت هاکی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به تلاش‌های گسترده صورت گرفته برای توسعه و موفقیت رشته هاکی در این استان، گفت: علیرغم تاریخ تقریباً طولانی فعالیت هاکی در سیستان و بلوچستان، اغلب عناوین و دستاوردهای موجود در ویترین افتخارات این رشته ورزشی متعلق به دوره حضور یک تیم دلسوز مدیریتی و کادر فنی کار بلدی است که امروز به جبر مدیران ارشد اداره کل ورزش و جوانان استان، خارج از گود ورزش نشسته‌اند و نابودی و زوال استعدادهایی را که سال‌ها برای شکوفایی تلاش کرده بودند را نظاره می‌کنند.

وی اظهار کرد: ماجرا ازآنجا آغاز شد که در مجمع انتخابات ۲ سال پیش این هیئت ورزشی، با نفوذ و دخالت‌هایی که توسط معاونت توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان صورت گرفت، افرادی که صلاحیت لازم را برای حضور و اعطای رأی جهت انتخاب ریاست هیأت را نداشتند به مجمع اضافه‌شده و سرنوشت انتخابات را به‌گونه‌ای که مطلوب طبع و نظر مدیران ورزش در استان بود رقم زدند.

وی افزود: در پی این اقدام غیراخلاقی و غیرورزشی، شخصاً دست‌به‌کار شدم و با مدارک و مستندات دقیق و کافی، شکوائیه‌ای تنظیم و جهت دفاع از حق ورزشکاران هیئت هاکی به مجمع نمایندگان استان، سازمان بازرسی کل کشور، بازرسی وزارت ورزش و دیوان عدالت اداری کشور ارسال کردم؛ پیرو این اقدام اداره کل ورزش و جوانان با هدف پرونده‌سازی و متوقف کردن این مطالبه، صدای عدالت‌خواهی ما را با تنظیم شکوائیه‌ای به دستگاه قضا پاسخ داد که درنهایت با ارائه مدارک و مستندات لازم، دادگاه رأی را به نفع من صادر کرد.

 

از سمت اداره کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان لابی‌گری‌هایی شد تا ملی پوشان ما از لیست خط بخورند

شهرکی ادامه داد: در همین بحبوحه ۳ نفر از بازیکنان مستعد به اردوی تیم ملی دعوت شدند اما متأسفانه کار به‌جایی رسید که از سمت اداره کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان لابی‌گری‌هایی شد تا ملی پوشان ما از لیست خط بخورند. خوشبختانه با پیگیری‌هایی که صورت گرفت این اتفاق نیفتاد اما درنهایت ازآنجایی‌که هیئت به حالت تعلیق درآمده بود، هیچ اراده‌ای برای اعزام ورزشکاران به اردو وجود نداشت و این کارشکنی درنهایت باعث شد تا آن‌ها ۲ روز دیرتر به اردو برسند و از حضور در لیست اصلی تیم ملی باز بمانند.

وی ضمن گلایه از این نحوه برخورد مدیران ورزش در استان سیستان و بلوچستان و طرح شکایت بی‌اساس علیه وی اظهار کرد: ما معتقدیم جامعه ورزش استان یک خانواده است؛ زیبنده نیست پدر خانواده جای آنکه پای درد دل فرزندانش بنشیند، کمترین درخواست آن‌ها را نیز تاب نیاورد و از فرزند خود به دادگاه شکایت کند. چرا باید تیمی که در طول یک سال بیش از ۱۰ ملی‌پوش مستعد را به رده‌های مختلف ملی معرفی کرده به‌یک‌باره به‌نوعی منحل و ازهم‌پاشیده شود. تنها هنر مسئولان در مدیریت ورزش و رشته هاکی این بود که ما را از ورزش دل‌زده و پای هاکی بازان را از سالن‌های ورزشی به قلیان سراها و اماکنی از این قبیل بازکرده و استعدادهایی که می‌توانستند برای کشور افتخارآفرینی کنند را به نابودی کشاند.

 

مسئولان ورزش سیستان و بلوچستان باید پاسخگو باشند

ابراهیم ریگی یکی از استعدادهای ورزشی سیستان و بلوچستان است که تنها ۱۶ سال سن دارد؛ او که به گفته خودش به دلیل شرایط خاص و بیماری و خانه‌نشینی پدرش مجبور بوده تا از سنین بسیار پایین، زیر بار مسئولیت و کار برای معاش خانواده‌اش برود با پشتکار و همتی که از خود نشان داد توانست در ۱۴ سالگی به‌عنوان آقای گلی المپیاد استعدادهای برتر کشور دست پیدا کند. موفقیتی که مربیان را به درخشش او در رده‌های مختلف تیم ملی امیدوار کرد اما...

ریگی با اشاره به‌روزهای سخت و تمرینات طاقت‌فرسای خود در مسیر تبدیل‌شدن به یک ورزشکار حرفه‌ای به خبرنگار مهر می‌گوید: با اعتمادی که کادر فنی و مربی وقت تیم به من داشت، این فرصت به من داده شد تا همراه تیم جوانان و بزرگ‌سالان استان به مسابقات کشوری اعزام شوم. مشکلات زیادی داشتیم، از نداشتن چوب و وسایل تخصصی و حرفه‌ای تا نبود سالن تمرین و مسائلی که شاید دست‌وپنجه نرم کردن با آن، حتی برای ورزشکاران مبتدی در دیگر استان‌های کشور بسیار مضحک و خنده‌دار است.

وی با گلایه از بی‌تفاوتی مسئولان در قبال آینده و نبوغ استعدادهای ملی، اظهار کرد: سال ۹۸ پس از سه سال به همراه ۲ نفر دیگر از هم‌تیمی‌هایم به اردوی تیم ملی نوجوانان کشور در جهرم شیراز دعوت شدیم. فرصت بزرگی که می‌توانست آینده ورزشی همه ما را تحت تأثیر قرار دهد و سرمنشأ اتفاقات خوبی در زندگی ورزشی‌مان شود تنها به دلیل بروز اختلافاتی بین مدیران ورزشی، از دست رفت.

این استعداد ورزشی سیستان و بلوچستان در ادامه اظهار کرد: از ما که گذشت اما بالاخره مسئولان ورزش سیستان و بلوچستان باید پاسخگو باشند که چرا خانواده یک ورزشکار برای اعزام فرزندشان به اردوی تیم ملی که افتخاری برای ورزش استان است، باید دست به دامن نماینده مجلس و استاندار شوند، مگر ورزش استان متولی ندارد، مسئولان ورزش چرا پس از فشار مسئولان بالادستی و بعد از گذشت ۴۸ ساعت از زمان آغاز اردو، شبانگاه، بدون تغذیه، لباس ورزشی و حتی چوب و تجهیزات هاکی مناسب، پس از گرفتن عکس یادگاری ما را به سمت جهرم شیراز عازم کردند، در کجای کشور با یک استعداد ورزشی این‌گونه برخورد می‌شود.

 

 

بازیکنان و کادر فنی از هیأت بیرون رانده‌شده‌اند و افرادی وارد می‌شوند که هیچ سابقه و کارنامه‌ای در این زمینه ندارند

وی با ابراز تأسف از وضعیت حاکم بر این رشته ورزشی از بهبود شرایط و توسعه هاکی در سیستان و بلوچستان ابراز ناامیدی کرد و گفت: برای انجام ورزش موردعلاقه‌مان مجبور هستیم در کوچه و خیابان بازی کنیم یا به استان‌های دیگر برویم، انگار قرار نیست مشکل هیئت هاکی سیستان و بلوچستان رفع شود. این بی‌مهری‌ها ما را از آینده ورزشی و تلاش‌هایی که در مسیر حرفه‌ای شدن انجام دادیم دلسرد می‌کند و باعث می‌شود به سرگرمی‌هایی روی بیاوریم که گاه بسیار مخرب است. همین چند ماه پیش به‌جای تمرین کردن برای گذراندن اوقات فراغتم، موتورسواری می‌کردم که در یکی از خیابان‌های زاهدان به دلیل تصادف دست‌وپایم آسیب دید.

ریگی تصریح کرد: در حال حاضر، آنچه از ظواهر امر پیداست تغییر و تحولاتی در مجموعه هیئت اتفاق افتاده اما همچنان امکان فعالیت ما در این هیئت مهیا نشده است. بازیکنان و کادر فنی تیم آقایان و بانوان از هیئت بیرون رانده شده‌اند و افرادی وارد می‌شوند که هیچ سابقه و کارنامه‌ای در این زمینه ندارند و متأسفانه هیچ‌کس هم پاسخگوی این حال‌وروز اسف بار هاکی در سیستان و بلوچستان نیست.

در پایان به‌جرئت باید گفت آنچه خواندید شاید یک درصد از درد نامه هاکی بازان و ورزشکاران مستعد سیستان و بلوچستان هم نیست؛ ورزشکارانی که امیدوارند با پایان این روزهای نه‌چندان دل‌چسب و تأثیرات حضور یک فرد هوشمند، اخلاق مدار و ورزشکار به‌عنوان سکان‌دار ورزش و جوانان در دولت جدید، بتوانند زمینه را برای بروز توانمندی‌ها و شکوفایی هر چه بیشتر استعدادهای خود مهیا دیده و به جایگاه واقعی در ورزش کشور برسند.

 

 انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما

capcha