خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12485
۱۴۰۰/۰۸/۰۵ - ۱۹:۳۵
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل:

اعتبارات دانشگاه‌ها یکسان داده نشود/ کمبود استانداردهای خوابگاهی

اعتبارات دانشگاه‌ها یکسان داده نشود/ کمبود استانداردهای خوابگاهی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: شاخص‌های توسعه برای همه مناطق کشور یکسان نیست و اعتبارات دانشگاهی مانند علوم پزشکی زابل باید با اعتبار سایر دانشگاه‌ها متفاوت باشد.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر عباس شیراوژن معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، صبح روز چهارشنبه ۵ آبان ماه در سفر به استان سیستان و بلوچستان، از دانشگاه علوم پزشکی زابل بازدید و با رئیس دانشگاه و مسئولان و کارکنان این دانشگاه دیدار و گفت وگو کرد.

در سفر به استان سیستان و بلوچستان، بهروز رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر حمیدرضا اشراقی مدیرکل دانشجویی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت را همراهی می‌کنند.

دکتر عباس شیراوژن معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، امروز قبل از ورود به دانشگاه علوم پزشکی زابل، با حضور در مزار شهدای شهرستان زابل، با نثار گل و قرائت فاتحه، نسبت به مقام شامخ شهدای ادای احترام کرده و با آرمان‌های شهدا تجدید بیعت کردند.

دکتر هادی میرزایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل در این نشست اظهار داشت: بیان مشکلات، مطالبات، نیازها و خواسته‌های ما در زمینه‌های دانشجویی، آموزشی، رفاهی و... می‌تواند به رفع مشکلات تا حدودی کمک کند. امیدوارم سفر به استان سیستان و بلوچستان، دستاوردهای خوبی به همراه داشته باشد.

میرزایی گفت: مشکلاتی که در منطقه سیستان و بلوچستان و در شهر زابل داریم شاید در کل دنیا خاص باشد. موضوع ریزگردها و طوفان‌ها یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که به‌شدت در این استان با آن مواجه هستیم. موضوعی که تقریباً به مسئله فراملی تبدیل‌شده است. طی سال‌های گذشته، زابل به لحاظ ورود گردوغبار و ریزگردها، آلوده‌ترین شهر دنیا اعلام‌شده است.

وی افزود: این معضل زیست‌محیطی عواقب خطرناکی دارد که اگر به دنبال رفع اساسی آن نباشیم، می‌تواند آسیب‌های جدی به استان وارد کند. چرا که موضوع زیرگردها، مسئله‌ای است که تمام حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، شهری و مدنی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد و به‌صورت خاص، حوزه سلامت یک جامعه را نیز به مخاطره می‌اندازد و آن را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

میرزایی گفت: خوشبختانه ما جامعه دانشگاهی، با حوزه سلامت آشنایی داریم و شناخت کامل به این مقوله داریم و به‌خوبی می‌دانیم که هر فرایند اجتماعی، قطعاً روی حوزه سلامت تأثیرگذار است. به‌هرحال باید در این راستا اقدامات لازم صورت گیرد.

وی یادآور شد: استان با مشکلات متعددی ازجمله مشکلات اقلیمی، غیر اقلیمی، موضوع مهاجرت‌ها، سوءتغذیه، خشک‌سالی، ریزگردها، فقر و... مواجه است که همه این‌ها، تأثیر زیادی به حوزه سلامت وارد می‌کند و درنهایت منجر به بروز بیماری‌های مختلف می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل به مشکل فقر اشاره کرد و گفت: خیلی از مردم اینجا به‌واسطه فقر و محرومیت، حتی توان مراجعه به بیمارستان و مراکز درمانی و پرداخت هزینه درمان خود را ندارند و ما به همین علت و علیرغم اینکه متحمل مشکلات مالی می‌شویم، این افراد را موردحمایت قرار می‌دهیم.

میرزایی گفت: بسیاری از آسیب‌ها که شاهد آن هستیم به‌واسطه همسایگی و هم‌مرز بودن با افغانستان است. البته نه اینکه خود افغان‌ها برای ما آسیب‌رسان باشند، بلکه شرایط اجتماعی حاکم بر جامعه و شرایط اقتصادی و هزینه‌هایی که این اتباع دارند، ازجمله هزینه‌های درمانی و بهداشتی برای ما متحمل هزینه‌های زیادی است.

وی افزود: خیلی از این افراد توان پرداخت هزینه‌های درمانی خود را ندارند و برخی هم علیرغم داشتن پول، از دادن هزینه‌های درمان شانه خالی می‌کنند و ما قادر به گرفتن هزینه از طریق زور و اجبار از این عزیزان نیستیم و همین هزینه‌های بالای درمان، باعث ایجاد مشکلات و فشار بر دانشگاه می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل، یکی از مشکلات این دانشگاه در حوزه دانشجویی را مشکل اسکان و خوابگاه عنوان کرد و گفت: این دانشگاه ۱۴ خوابگاه استیجاری داشت که اکنون با توجه به شرایط کرونایی، این خوابگاه‌ها به تعداد ۸ خوابگاه رسیده است و درواقع شیوع کرونا و برگزاری کلاس‌های مجازی وعدم حضور دانشجویان باعث شد کمی به لحاظ اسکان، وضعیت متعادل‌تری داشته باشیم؛ اما به‌جرئت می‌توان گفت در صورت برگزاری کلاس‌های کاملاً حضوری که شاهد حضور همه دانشجویان هستیم، قطعاً با مشکلات اسکان و خوابگاه مواجه خواهیم بود.

وی یکی از مشکلات دانشگاه در حوزه دانشجویی را کمبود استانداردهای لازم در حوزه خوابگاهی عنوان کرد و گفت: متأسفانه خوابگاه‌های ما از داشتن حداقل امکانات ازجمله داشتن سیستم تهویه محروم هستند. همچنین فضاهای اسکان در خوابگاه‌های ما استاندارد و تعریف‌شده نیست و ما به دلیل کمبود فضاهای فیزیکی و خوابگاهی، مجبور هستیم تعداد دانشجویان بیشتری را در یک اتاق، اسکان دهیم که این موضوع در شرایط کرونایی، به لحاظ آسیب‌پذیری خطرناک است و ممکن است باعث بروز و سرایت بیماری شود.

میرزایی گفت: یکی از ایراداتی که بر سیستم تصمیم‌گیری کلان کشور وارد است این است که متأسفانه از سال‌های گذشته، شاخص‌های توسعه در کشور برای همه مناطق یکسان تعریف‌نشده است درحالی‌که باید شاخص توسعه‌ای که مثلاً برای سیستان و بلوچستان تعریف می‌شود متفاوت باشد از شاخص توسعه‌ای که برای تهران تعریف می‌شود و اعتباری که باید مثلاً برای دانشگاه علوم پزشکی زابل در نظر گرفته می‌شود صرف‌نظر از تعداد دانشجویان، با اعتباری که برای دانشگاه دیگر لحاظ می‌شود، متفاوت باشد.

وی موضوع تغذیه دانشجویی را از دیگر مسائل مهم در حوزه دانشجویی ذکر کرد و گفت: یکی از موضوعاتی که با جدیت در دانشگاه دنبال می‌کنم، موضوع تغذیه سالم دانشجویی است. لزوم نظارت بر کیفیت غذای دانشجویی از مهم‌ترین نکاتی است که نسبت به آن تأکید و توجه می‌شود.

میرزایی به گرانی مواد غذایی ازجمله میوه به‌واسطه هزینه‌های حمل‌ونقل اشاره کرد و گفت: از آنجا که برخی اقلام خوراکی و میوه از استان‌های مختلف تأمین می‌شود، ازاین‌رو به دلیل هزینه‌های حمل‌ونقل، قیمت تمام‌شده میوه، برای ما گران تمام می‌شود. ضمن اینکه فاسد پذیری مواد غذایی که ناشی از بعد مسافت و حمل‌ونقل است، از دیگر مسائلی است که با آن مواجه هستیم اما به‌هرحال تلاش می‌کنیم مواد غذایی ازجمله میوه و خرما که از دیگر استان‌ها خریداری می‌شود، باکیفیت هرچه‌تمام‌تر در اختیار دانشجویان و در سبد غذایی دانشگاه قرار گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: درصورتی‌که مشکل خوابگاهی ما مرتفع شود و زمینه‌های لازم برای احداث خوابگاه در دانشگاه فراهم شود، شاید بتوان گفت بیش از ۶۰ درصد از مشکلات ما در دانشگاه رفع می‌شود.

در ادامه دکتر مجتبی دلارام نسب مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: تعداد کل دانش‌آموختگان زابل ۴ هزار و ۹۹۲ نفر است که یک هزار و ۷۹۹ نفر را دانشجویان پسر تشکیل می‌دهند. در این دانشگاه حدود ۲ هزار دانشجو تحصیل می‌کنند که بیش از یک هزار نفر از آن‌ها متقاضی خوابگاه هستند.

وی گفت: متأسفانه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دانشگاه علوم پزشکی زابل، نبود زیرساخت‌های مناسب در سطح شهر و دانشگاه است. متأسفانه ما در دانشگاه علوم پزشکی زابل، مجتمع خوابگاهی نداریم و مجبوریم دانشجویان خود را به‌صورت پراکنده و جزیره‌ای در نقاط مختلف شهر و در قالب خوابگاه‌های استیجاری اسکان دهیم که همین مسئله مشکلات زیادی برای دانشجویان دارد.

دلارام نسب افزود: البته همین خوابگاه‌های استیجاری از حداقل امکانات برخوردار نیستند و با استانداردهای لازم اسکان وزارت بهداشت نیز در تضاد هستند. درگذشته برای گرمایش خوابگاه‌های استیجاری مجبور بودیم به دلیل سرمای زیاد زابل، از کپسول‌ و سیلندرهای مایع استفاده کنیم که همین موضوع مخاطرات زیادی داشت و ممکن بود حوادث جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد.

وی گفت: که درنهایت با حمایت‌های مدیران دانشگاه وانستیم همه سیلندرهای مایع را از خوابگاه‌های دانشجویی حذف کنیم و طی قرارداد با پیمانکار، انشعاب و لوله‌کشی گاز را در این خوابگاه‌های دانشجویی، ایجاد کنیم.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زابل نبود سیستم استاندارد اعلام و اطفای حریق در خوابگاه‌های دانشجویی را یکی دیگر از کمبودها و نیازها در حوزه دانشجویی ذکر کرد و گفت: به دلیل مشکلات اقتصادی، قادر به پیاده‌سازی سیستم اعلام و اطفای حریق در خوابگاه‌ها نیستیم و از این حیث به حمایت‌های مسئولان در این زمینه نیاز داریم.

دلارام نسب گفت: هزینه‌هایی که خوابگاه‌های استیجاری برای دانشگاه هر ماه تحمیل می‌کند به‌طور متوسط هر ماه صد میلیون تومان است چرا که اکثر خوابگاه‌های ما استیجاری است و ما مجبور هستیم برای اسکان دانشجویان خود، این خوابگاه‌ها را در نقاط مختلف شهر اجاره کنیم که البته این خوابگاه‌ها فاقد استانداردهای لازم هستند.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زابل به نبود بودجه مستقل فرهنگی اشاره کرد و گفت: کمبود فضاهای فیزیکی برای استقرار فعالان نهادهای دانشجویی ازجمله کانون‌های فرهنگی، تشکل‌های اسلامی، شوراهای صنفی، انجمن‌های علمی و... ازجمله دیگر مواردی است که نیاز است نسبت به آن، تدابیری اندیشیده شود.

وی گفت: متأسفانه دانشگاه، بضاعت مالی برای تأمین و ساخت اتاق و فضاهای فیزیکی استاندارد برای فعالیت دانشجویان فعال نهادهای دانشجویی را ندارد هرچند ما اجازه ندادیم فعالیت‌های فرهنگی ما در دانشگاه روی زمین بماند اما به‌هرحال نیاز به این فضاها لازم است.

دلارام نسب افزود: ما علیرغم کمبود منابع و فضاهای فرهنگی، شاهد برگزاری اردوهای جهادی به‌صورت مستمر هستیم و مسابقات فرهنگی، ورزشی و وبینارهای علمی و کارگاه‌های آموزشی و... هستیم. ضمن اینکه بر اساس آیین‌نامه، مسابقات قرآنی، کرسی‌های آزاد اندیشه، اردوهای زیارتی، پیاده‌روی اربعین را به‌طور منظم برگزار می‌کنیم.

وی افزود: باوجوداین کمبودها، خیلی از دانشجویان ما در جشنواره‌ها و مسابقات مختلف حائز رتبه‌های قابل‌قبول می‌شوند و این نشانگر آن است که اگر کمی امکانات و فضاهای لازم برای فعالیت‌های فرهنگی ما بیشتر شود، انگیزه و توان دانشجویان ما مضاعف خواهد شد.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: دانشگاه علوم پزشکی زابل به وجود یک یادمان برای شهدا، سالن آمفی تئاتر، اتاق و فضاهای لازم برای نهادهای دانشجویی و... نیاز دارد و در صورت تحقق این موارد می‌توانیم آینده روشنی برای این دانشگاه به رقم بزنیم.

وی نبود خوابگاه‌های متأهلی را یکی دیگر از مشکلات دانشگاه علوم پزشکی زابل عنوان کرد و گفت: متأسفانه ما در دانشگاه، سرانه خوابگاهی متأهلی نداریم و با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر تحکیم بنیان خانواده و ترغیب قشر جوان به ازدواج، باید زیرساخت‌های لازم برای حمایت دانشجویان متأهل در دانشگاه‌ها فراهم شود تا امکان ازدواج آسان برای آن‌ها فراهم شود. ما در دانشگاه علوم پزشکی زابل ۵۷ دانشجوی متأهل داریم که به‌هرحال باید برای اسکان این عزیزان نیز چاره‌ای بیندیشیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha