خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12507
۱۴۰۰/۰۸/۰۶ - ۱۱:۴۰
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان:

سیستان و بلوچستان نیاز فوری به‌تمامی گروه‌های خونی دارد

سیستان و بلوچستان نیاز فوری به‌تمامی گروه‌های خونی دارد
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: این استان هم‌اینک در وضعیت بحرانی برای ذخیره خون قرار دارد و به تمام گروه‌های خونی به‌ویژه گروه‌های خونی منفی، O+ و منفی به‌شدت نیازمند است.

به گزارش اس.بی پرس، سهیلا خسروی اظهار داشت: هم‌اینک وضعیت ذخایر خونی سیستان و بلوچستان به‌هیچ‌وجه مناسب نیست و پاسخگویی به درخواست بیمارستان‌ها بخصوص بیماران تالاسمی به کمتر از ۶۰ درصد کاهش پیداکرده است.

وی گفت: هم‌اینک مصرف روزانه سیستان و بلوچستان بین ۳۵۰ الی ۴۰۰ واحد خون است که متوسط در روز تولید استان ۱۷۰ واحد بوده و کمبودها از استان‌های معین تأمین می‌شود که با توجه به شرایط کرونایی در کل کشور و کاهش ذخایر خونی امکان ارسال خون از سایر استان‌ها نیز با چالش جدی مواجه شده است.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: اهدای خون یک امر ضروری است که باید موردتوجه ویژه مردم استان قرار بگیرد زیرا هرلحظه احتمال اینکه فردی به هر علت به تزریق خون نیاز داشته باشد وجود دارد.

وی با بیان اینکه بیش از سه هزار و ۲۵۳ نفر بیمار تالاسمی موجود سیستان و بلوچستان ۶۳ درصد خون‌های اهدایی را مصرف می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به بحران کرونا و کاهش مراجعات میزان ذخایر خونی استان به‌شدت کاهش‌یافته است.

خسروی بیان کرد: پایگاه‌های انتقال خون در سیستان و بلوچستان از ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و هم استانی‌های عزیز نباید نگران آلوده شدن به ویروس کرونا در این مراکز باشند.

وی دارا بودن حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشارخون، دارا بودن حداقل ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم‌خونی را از شرایط لازم برای اهداکنندگان خون عنوان کرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha