خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12513
۱۴۰۰/۰۸/۰۶ - ۱۸:۲۷
علی باقری:

با ۱+۴ گفتگو داریم/ تحریم‌های ظالمانه دستور کار اصلی گفتگو‌ها خواهد بود

با ۱+۴ گفتگو داریم/ تحریم‌های ظالمانه دستور کار اصلی گفتگو‌ها خواهد بود
معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با بیان این‌که با ۱+۴ گفتگو داریم، یادآور شد: هنوز زمینه لازم برای این‌که آمریکایی‌ها بتوانند به برجام برگردند فراهم نشده است.

به گزارش اس.بی پرس، علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که روز گذشته (چهارشنبه) پنجم آبان ماه در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل با «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام به مدت پنج ساعت به رایزنی و گفتگو پرداخت در گفت‌وگویی این مذاکرات را جدی و سازنده خواند و گفت: تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران دستور کار اصلی گفتگو‌ها خواهد بود.

وی خبر رویترز درباره از سرگیری مذاکرات با ۱+۵ را شیطنت‌آمیز خواند و افزود: ما با ۱+۴ گفتگو داریم و هنوز زمینه لازم برای این‌که آمریکایی‌ها بتوانند به برجام برگردند فراهم نشده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر این‌که ایران باید پاسخ سؤالات خود را از آمریکا بگیرد نه اروپا نیز اظهار داشت: هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام اتحادیه اروپاست و در این جایگاه هم در دوره‌های قبل چنین گفتگو‌هایی را داشتیم و الآن در ادامه همان گفتگو‌ها ایشان (انریکه مورا) به‌عنوان هماهنگ‌کننده کشور‌های ۱+۴ و ایران نقش‌آفرینی می‌کند و این گفتگو‌ها بر آن اساس شکل‌گرفته است.

باقری تأکید کرد: گفتگو‌های ما عملاً با ۱+۴ در نوامبر اجرایی خواهد شد.

گفتنی است باقری پس از مذاکرات پنج‌ساعته با انریکه مورا در توئیتی نوشت: گفت‌وگوی جدی و سازنده‌ای با انریکه مورا درباره عناصر ضروری مذاکرات موفق داشتم. توافق کردیم پیش از پایان ماه نوامبر مذاکرات را آغاز کنیم. تاریخ دقیق هفته بعد اعلام خواهد شد.

لازم به ذکر است باقری در مذاکرات دیروز در بروکسل در خصوص لغو مؤثر تحریم‌ها و پایبندی سایر طرف‌ها به تعهدات خود به رایزنی پرداخت.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در این ملاقات با تأکید بر تجربه چندساله بدعهدی در اجرا و نهایتاً خروج یک‌جانبه و غیرقانونی از برجام توسط ایالات‌متحده و بی‌عملی کشور‌های اروپایی در عمل به تعهدات پذیرفته‌شده خود، بیان کرد: آنچه برای ایران موضوعیت دارد، لغو مؤثر تحریم‌ها و عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران است و هر توافقی باید خواسته‌های ایران در این خصوص را برآورده سازد.

باقری ارائه تضمین برای عدم تکرار بدعهدی و رفتار‌های غیرقانونی طرف‌های مقابل را خواسته غیرقابل‌چشم‌پوشی ایران خواند.

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز چهارشنبه پنجم آبان ماه در نشستی خبری درباره مذاکرات تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم از نقطه بن‌بست مذاکرات وین وارد مذاکرات وین شویم، ولی فرمتی که در مذاکرات وین شکل‌گرفته را قبول داریم و به‌زودی پس از ارزیابی از گفتگو‌های امروز آقای باقری با آقای مورا و مسئولان اتحادیه اروپا درباره این‌که در چه تاریخی وارد گفتگو و مذاکره با ۱+۴ شویم، تصمیم می‌گیریم. ولی دیر نخواهد بود و به‌زودی این اتفاق خواهد افتاد و با ۱+۴ گفتگو‌ها را از سر می‌گیریم.

باقری پیش از عزیمت به بروکسل در توئیتی نوشته بود: ایران مصمم به انجام مذاکراتی است که تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی را به‌صورت کامل و مؤثر لغو و عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را تضمین کرده و ضمانت‌های معتبری برای عدم بدعهدی بیشتر فراهم کند.

 «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنجشنبه ۲۲ مهرماه سفری به تهران داشت و با علی باقری دیدار و گفتگو کرد و در پایان طرفین توافق کردند که مباحث باقیمانده را در بروکسل ادامه دهند.

 

 انتهای پیام/

منبع : snn.ir

نظرات شما

capcha