خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12515
۱۴۰۰/۰۸/۰۶ - ۱۸:۴۰
نماینده زابل در مجلس شورای اسلامی:

بودجه سیستان و بلوچستان در حد یک استان متوسط است

بودجه سیستان و بلوچستان در حد یک استان متوسط است
نماینده مردم حوزه انتخابیه زابل در مجلس شورای اسلامی گفت: سیستان و بلوچستان گستردگی زیادی دارد و بودجه‌ای که به آن تعلق می‌گیرد به‌اندازه یک استان متوسط است.

به گزارش اس.بی پرس، حبیب‌الله دهمرده اظهار داشت: تقسیم سیستان و بلوچستان یک ضرورت است که تاکنون در آن تأخیر شده و باید هرچه سریع‌تر انجام شود. این استان باید به چهار استان با مرکزیت سیستان، زاهدان، ایرانشهر و چابهار تقسیم شود.

نماینده مردم زابل، هیرمند، زهک، هامون نیمروز در مجلس شورای اسلامی به مشکل آب این منطقه اشاره کرد و گفت: برای رفع مشکل آب در سیستان به دنبال آب پایدار هستیم و اینکه این منطقه را به رودخانه هیرمند و افغانستان گره بزنیم خطای بزرگی است و عناصری که این کار را انجام می‌دهند یا اطلاع ندارند و یا خیانت می‌کنند.

وی بیان کرد: باید برای تأمین آب پایدار منطقه بسته‌ای تهیه کرد که این اقدام صورت گرفته و آب ژرف یکی از گزینه‌هایی است که به‌خوبی جواب داده و سپس انتقال آب از دریای عمان و همچنین جلوگیری از تبخیر و رسوب‌گذاری مخازن چاه نیمه‌ها از دیگر راه‌هایی است که به‌اندازه ۵۰ درصد حق آبه ایران از افغانستان است.

دهمرده افزود: میلیاردها مترمکعب آب ژرف جاری داریم و برای اولین بار در تاریخ ایران یک چاه به عمق سه هزار متر حفرشده که آب آن با دمای بالای ۹۰ درجه است اما به دلیل گل‌ولای حجم آب کم است.

وی اظهار داشت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته چاه‌های زیادی در این منطقه حفر خواهد شد اما دستگاه‌های حفر چاه باید جدید و بروز رسانی شوند.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی به اشتغال جوانان در این منطقه اشاره کرد و گفت: برای اشتغال مردم سیستان باید به مزیت‌هایی مانند کشاورزی، مرز، گردشگری و غیره توجه شود. مثلاً درزمینهٔ کشاورزی و دام‌پروری باید آب تأمین کرد تا بخشی از مشکلات بیکاری رفع شود همچنین درصدی از اشتغال با تجارت و گذرگاه‌های مرزی قابل‌حل است و باید از ظرفیت مرز استفاده کرد.

دهمرده منطقه آزاد سیستان را مکمل منطقه آزاد چابهار عنوان کرد و گفت: این منطقه آزاد به تصویب رسیده و مردم منتظر راه‌اندازی و فعال کردن آن هستند.

نماینده مردم زابل در مجلس بیان کرد: ترانزیت و راه‌آهن فرصت دیگری برای ایجاد اشتغال است که با راه‌اندازی راه‌آهن چابهار – زاهدان – میلک شاهد تحول اقتصادی در منطقه خواهیم بود.

وی ادامه داد: همچنین نیروگاه بادی میل نادر و دانشگاه‌های منطقه و دانشگاه فرهنگیان که در آینده محور شرق می‌شود، سبب اشتغال بسیاری از جوانان خواهد شد.

دهمرده خاطرنشان کرد: باید کارخانه‌های ریزودرشت در سیستان ایجاد شود که در همین راستا کارخانه آرد پس از مدت‌ها تعطیلی مجدداً راه‌اندازی شد.

وی گفت: کارخانه لوله نیز برای طرح ۴۶ هزار هکتاری در منطقه راه‌اندازی شد و هم‌اینک لوله سایز بزرگ از این کارخانه به ورامین ارسال می‌شود.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی افزود: معادن مس و طلا نیز می‌تواند برای تعداد زیادی از جوانان این منطقه اشتغال ایجاد کند اما بزرگ‌ترین کارخانه‌ای که اشتغال ایجاد می‌کند دانشگاه‌ها هستند.

وی به آخرین وضعیت کارخانه لاستیک سیستان نیز اشاره کرد و گفت: برای احداث این کارخانه چند مرحله مراسم و کلنگ زنی انجام‌شده اما هنوز تکلیف آن مشخص نیست و وضعیت شهرک صنعتی هامون بسیار خراب است که مقرر شد اقداماتی در این زمینه صورت گیرد.

وی اظهار داشت: گازرسانی به سیستان نیز به‌سرعت در حال انجام است که امیدواریم هرچه سریع‌تر به اتمام برسد.

دهمرده افزود: منطقه آزاد سیستان باید هرچه سریع‌تر راه‌اندازی شود تا داد و ستد صورت گیرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha