خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12522
۱۴۰۰/۰۸/۰۷ - ۱۴:۲۲

مشارکت کارخانجات آردسازی سیستان و بلوچستان در کشت قراردادی گندم

مشارکت کارخانجات آردسازی سیستان و بلوچستان در کشت قراردادی گندم
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سیستان و بلوچستان گفت: در صورت تحقق تعهدات کشت قراردادی گندم برای هر دو طرف قرارداد قطعاً برد برد خواهد بود.

به گزارش اس.بی پرس، غلامعلی گنجعلی امروز پنجشنبه در دومین جلسه کشت قراردادی گندم که با حضور معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان، رئیس انجمن صنفی کارخانجات و تعدادی از مدیران کارخانجات آردسازی و مدیر شرکت مینو در محل اداره کل غله استان برگزار شد به تفاوت نوع قرارداد محصول گندم با سایر محصولات در خرید قراردادی اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که قیمت محصول گندم به‌صورت تضمینی تعیین و خریداری می‌شود، امکان رقابت و نوسان قیمت در زمان برداشت محصول وجود ندارد و می‌توان بدون انتظار برای تعیین قیمت در زمان برداشت محصول، قرارداد تنظیم کرد.

گنجعلی بیان کرد: از طرفی برای کشاورز هم این مزیت وجود دارد که محصول تولیدشده با کیفیت بهتر و تعیین خریدار از قبل و کاهش حق بیمه اقدام به کشت محصول خواهد کرد.

وی اشاره کرد: این نوع قرارداد بیشتر می‌تواند به کشاورز کمک کند چرا اکثر کشاورزان ما توان خرید بهترین بذر و یا بهترین کود را ندارند و این امر باعث می‌شود که محصول بی‌کیفیت و با برداشت مقدار کمی روبرو شود.

گنجعلی گفت: کشت قراردادی در کشور چند سالی است که در بعضی از محصولات انجام‌شده و قطعاً جواب هم داده و جای هیچ نگرانی برای مشارکت کارخانجات وجود ندارد چرا که اداره کل غله استان و سازمان جهاد کشاورزی و کلیه زیرمجموعه‌های آن در کنار شما و در جهت همکاری و همراهی این صنعت تمام‌قد ایستاده و جای هیچ نگرانی نخواهد بود.

در ادامه طوقی معاونت تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: سطح زیر کشت گندم در استان بسیار مطلوب و رضایت‌بخش است، اما با توجه به اینکه هزینه‌های تأمین و نگهداری این محصول برای کشاورزان عزیز زیاد است و توان پرداخت یا خرید بهترین کود را ندارند و متأسفانه در زمان برداشت محصول با کمبود مواجه هستیم.

معاونت تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی اعلام کرد: استان سیستان و بلوچستان تعداد ۱۷۰ هزار نفر کشاورز فعال دارد که با اجرای این سیاست و مشارکت کارخانجات قطعاً این تعداد بیشتر خواهند شد.

وی افزود: از طرفی برای کشاورز هم این مزیت وجود دارد که محصول تولیدشده با کیفیت بیشتر و تعیین خریدار از قبل و کاهش حق بیمه اقدام به کشت محصول خواهد کرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha