خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12545
۱۴۰۰/۰۸/۰۸ - ۱۲:۱۹

واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و اوریون در سیستان و بلوچستان آغاز شد

واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و اوریون در سیستان و بلوچستان آغاز شد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و اوریون با هدف پیشگیری از شیوع احتمالی این بیماری‌ها به علت تردد اتباع خارجی از امروز/شنبه/ برای کودکان ۹ ماهه تا هفت‌ساله آغاز شد.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر سید محمد هاشمی شهری اظهار داشت: اجرا نکردن برنامه‌های ایمن‌سازی در کشورهای همسایه افغانستان و پاکستان و طغیان‌ این بیماری‌ها در آن کشورها عمده علت اجرای این طرح در سیستان و بلوچستان است.

وی با بیان اینکه سرخک یکی از شایع‌ترین بیماری‌های حاد تنفسی است که از طریق تماس مستقیم و غیرمستقیم با ترشحات دستگاه تنفس انتشار می‌یابد گفت: ایمن‌سازی یکی از شناخته‌شده‌ترین و مؤثرترین روش‌های پیشگیری از بیماری‌های دوران کودکی است که واکسیناسیون طبق نظر سازمان جهانی بهداشت بعد از تأمین آب آشامیدنی سالم از اولویت بسیار بالایی برخوردار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: در سال‌های گذشته همه‌ساله بخش عمده موارد سرخک کشور در سیستان و بلوچستان رخ‌داده که پراکندگی جمعیت، حاشیه‌نشینی، پایین بودن نسبی سطح آگاهی خانواده‌ها و ریسک مواجهه بالا به دلیل تردد اتباع بیگانه در این استان از عواملی است که باید با جدیت بیشتری واکسیناسیون سرخک را در این منطقه اجرایی کنیم.

وی اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، از امروز تا ۲۰ آبان به مدت ۲ هفته عملیات واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و اوریون هم‌زمان با استان‌های هرمزگان خراسان جنوبی و کرمان در تمامی روستاها به‌صورت خانه به خانه و در مناطق شهری از طریق پایگاه‌های سلامت و مراکز واکسیناسیون جهت افراد گروه سنی ۹ ماه تا هفت سال (متولدان ۱ مهر ۹۲ تا یک بهمن ۹۹) انجام می‌شود.

هاشمی با اشاره به اینکه از تمامی شهروندان تقاضا می‌شود در اجرای این برنامه با نیروهای بهداشتی همکاری داشته باشند خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح ۵۸۱ تیم عملیاتی نسبت به واکسیناسیون جمعیت بیش‌‍از ۳۰۵ هزار نفر در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اقدام می‌کنند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha