خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12555
۱۴۰۰/۰۸/۰۹ - ۱۰:۲۱

۲ بازارچه صنایع‌دستی به‌زودی در سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری می‌رسد

۲ بازارچه صنایع‌دستی به‌زودی در سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری می‌رسد
معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان گفت: به‌منظور رفع دغدغه‌های بزرگ صنعتگران برای فروش محصولات چهار بازارچه صنایع‌دستی در استان در حال احداث است که ۲ بازارچه در صورت تأمین اعتبار تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش اس.بی پرس، محمد بهروز عیسی زهی معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بازارچه صنایع‌دستی کلپورگان در روستای کلپورگان به‌عنوان اولین روستای ایران که در سال ۹۶ به ثبت جهانی رسیده، هم‌اینک با ۹ غرفه در حال ساخت می است و ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی گفت: بازارچه صنایع‌دستی زابل نیز دارای ۱۰ غرفه است که بین ۶۰ تا ۷۰ درصد مراحل کار انجام‌شده و امیدواریم هرچه سریع‌تر آماده و بهره‌برداری شود.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان افزود: بازارچه صنایع‌دستی در زاهدان با عنوان سرای ملک با ۲۵ تا ۳۰ غرفه و بازارچه تنگ سرحه در روستای ملی حصیربافی تنگ سرحه نیز در صورت تأمین اعتبار سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی بیان کرد: این بازارچه‌ها در شهرستان‌هایی راه‌اندازی می‌شوند که بیشترین صنعتگر را دارند.

عیسی زهی ادامه داد: در کنار این بازارچه‌ها در طول سال به مناسبت‌های مختلف بازارچه‌های موقت راه‌اندازی می‌شود و غرفه‌ها به‌صورت رایگان در اختیار صنعتگران قرار می‌گیرد.

وی گفت: همچنین بازارچه‌های نوروزی در ایام نوروز در مکان‌هایی که بیشترین تردد مسافر را دارند راه‌اندازی می‌شود که صنعتگران می‌توانند از این فرصت به نحو احسنت استفاده کنند اما متأسفانه طی ۲ سال اخیر این بازارچه‌ها به دلیل کرونا تعطیل‌شده که امیدواریم از سال آینده راه‌اندازی شوند.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان افزود: بازارچه‌های فصلی نیز به مناسبت‌های مختلف مانند دهه فجر در برخی شهرستان‌ها راه‌اندازی می‌شوند و هرساله به مناسبت روز یا هفته روستا صنعتگران این استان در نمایشگاهی که در تهران برگزار می‌شود شرکت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در تعامل با منطقه آزاد چابهار مقررشده در صورت ایجاد فرصت صنعتگران بتوانند برای فروش محصولاتشان به این شهرستان اعزام شوند.

عیسی زهی گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون فروش صنعتگران سیستان و بلوچستان کمتر شده اما خوشبختانه به دلیل اینکه صنایع‌دستی این استان وابسته به حضور و وجود گردشگر نیست نسبت به سایر استان‌ها صدمات کمتری به این حوزه واردشده است.

وی افزود: میزان فروش نسبت به قبل تا حدودی کاهش‌یافته که در این زمینه علاوه بر کرونا تحریم‌ها نیز بسیار تأثیرگذار بوده زیرا باعث افزایش قیمت مواد اولیه مصرفی برای صنعت سوزن‌دوزی، سکه دوزی و غیره شده که این امر افزایش دستمزدها را نیز در پی داشته و باعث بالا رفتن قیمت محصول شده است.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با توجه به اینکه امروز در عصر ارتباطات زندگی می‌کنیم فضای مجازی فرصت بسیار خوبی برای فروش صنعتگران ایجاد کرده تا بتوانند از این فضا به نحو احسنت استفاده و از فروش خوبی بهره‌مند شوند.

وی گفت: صنعتگران زیادی در سیستان و بلوچستان فعالیت می‌کنند اما حدود ۱۲ هزار صنعتگر شناسه دار برای دریافت مجوز اقدام کرده و در سامانه ثبت‌شده‌اند.

عیسی زهی افزود: صنعتگران در شهرستان‌های مختلف استان از حداقل توانمندی‌های لازم برای دریافت مجوز برخوردارند اما باید نیرو، امکانات و ابزار لازم وجود داشته و صنعتگران نیز برای دریافت مجوز تمایل داشته باشند.

وی ادامه داد: یکی از استان‌هایی هستیم که با قاطعیت می‌توان گفت در هر خانواده بلوچ زن و دختر آن خانواده با کار سوزن‌دوزی آشنا بوده و نسل به نسل این هنر را به دختران منتقل می‌کنند.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان به بیمه صنعتگران نیز اشاره کرد و گفت: از سال ۸۹ تا ۹۳ صنعتگران شناسه دار می‌توانستند تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گیرند اما باوجود اطلاع‌رسانی فراوان متأسفانه حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر برای بیمه اقدام کردند و هم‌اینک این روال به دلیل کمبود اعتبارات بسیار کمرنگ شده است.

وی بیان کرد: حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر از صنعتگران استان نیز تحت پوشش بیمه روستایی قرار دارند که از این بیمه به دلیل اعتبارات کمتر نسبت به بیمه تأمین اجتماعی استقبال زیادی صورت نمی‌گیرد و امیدواریم هرچه سریع‌تر برای بیمه تأمین اجتماعی اعتباری از سوی دولت اختصاص یابد تا صنعتگران بیشتری در استان زیرپوشش این بیمه قرار گیرند.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha