خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12576
۱۴۰۰/۰۸/۱۰ - ۰۹:۳۸
توانگر در نامه‌ای به وزیر بهداشت:

تاریخ آزمون دستیاری پزشکی تصحیح شود

تاریخ آزمون دستیاری پزشکی تصحیح شود
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به وزیر بهداشت خواستار تصحیح تاریخ آزمون دوره ۴۹ دستیاری تخصصی پزشکی شد و تأکید کرد که دستورات لازم برای تصحیح تخلفات صورت‌ گرفته در تاریخ و بعضی منابع آتی آزمون دستیاری که با استناد به قانون تنظیم‌نشده، صادر شود.

به گزارش اس.بی پرس، متن نامه مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به عین‌اللهی وزیر بهداشت به شرح زیر است:

 

جناب آقای دکتر عین‌اللهی

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سلام‌علیکم

از دولت انقلابی انتظار می‌رود قانون را به فرموده امام راحل و مقام معظم رهبری فصل‌الخطاب بداند. اخبار رسیده از شکایات و گلایه‌مندی‌های پزشکان، مؤید استمرار تخلفاتی است که بدون توجه به مقررات خودنوشته و خودتصویب وزارت بهداشت و مجموعه‌های مرتبط با آن صورت گرفته و موجبات دلسردی پزشکان جوان کشور و مدافعان سخت‌کوش سلامت مردم در برابر کرونا شده و تکرار آن در دوره مسئولیت حضرت‌عالی شایسته دولت فعلی نیست.

بر اساس بررسی کارشناسی اینجانب و مشاورین، بنا به دلایلی که ذکر خواهد شد، تصحیح تاریخ آزمون دوره ۴۹ دستیاری تخصصی پزشکی الزامی است:

تخلف اول- بر مبنای ماده ۱۲ آئین‌نامه مصوبه سال ۸۱ (ضمیمه ۱) وزارت بهداشت مجاز است به برگزاری فقط یک‌بار آزمون پذیرش دستیار در هرسال و بر مبنای بند ۱ همین ماده این برگزاری باید در روندی مشابه کنکور سراسری (ناظر به هم دفعات برگزاری، هم فاصله یک‌ساله از آزمون قبلی) انجام شود. ازآنجایی‌که آزمون دوره ۴۸ در ۸ تیر ۱۴۰۰ برگزارشده است طبیعتاً بر طبق این مصوبه امکان برگزاری آزمون دستیاری دوره ۴۹ در سال ۱۴۰۰ فاقد وجاهت قانونی است (ضمیمه ۱-۲ و ۲-۲).

تخلف دوم- جای تعجب است که در درس گوش، حلق و بینی کماکان برای سال ۱۴۰۰ همان منبع قدیمی ۲۰۱۰ با وجود گذشت ۹ سال از انتخاب آن (۱۳۹۲- ضمیمه ۳) برخلاف مندرجات مقدمه (ضمیمه ۵) و بند ۶-۲ و بند ۱-۱-۳ و بند ۳-۱-۳ (همگی در ضمیمه ۴) اعلام‌شده است، یعنی منبعی کهنه با قدمت ۱۱ سال!

بهت‌آور آن است که حتی برای سال ۱۴۰۲ (۲۰۲۳)، کتاب ۲۰۱۷ را که فاقد شرایط مندرج در مقدمه (ضمیمه ۵) و بند ۳-۱-۳ آیین‌نامه (ضمیمه ۴) است به‌عنوان منبع درس گوش‌، حلق و بینی (ضمیمه ۷) یعنی ۶ سال قدیمی، اعلام کرده‌اند.

این یا نشانه کاهلی یا نشانه بی‌اطلاعی از مقررات یا اصرار یا تجری معاونت آموزشی قبلی وزارت بهداشت و شورای آموزش پزشکی و تخصصی قبلی از اجرای درست مصوبات است.

تخلف سوم- همین اشکال در عدم‌تغییر منبع درس رادیولوژی، آرمسترانگ ۲۰۱۳ (ضمیمه ۷) با وجود گذشت ۸ سال از انتخاب آن (۱۳۹۳) برخلاف مندرجات بندهای فوق‌الاشاره (ضمیمه ۸) وجود دارد. نیک می‌دانید هیئت‌های ممتحنه بر طبق بند ۱-۲ (ضمیمه ۵) صرفاً به‌عنوان مرجع پیشنهاددهنده مسئولیت دارند اما تصویب منابع موضوع آیین‌نامه مبتنی بر همان بند، بر عهده کمیسیون ۷ نفره منتخب شوراست (ضمیمه ۵)؛ که بر مبنای بند ۴ آیین‌نامه (ضمیمه ۹) موظف به مراعات مصوبات شورا هستند و نمی‌توانند به بهانه مصلحت‌اندیشی رفتار سلیقه‌ای خود را مقدم بر تکالیف قانونی مندرج در آیین‌نامه بکنند.

نکته: الف- در دستور موقت صادرشده از شعبه ۴۵ در شکایت مرتبط با آزمون ۴۸ به انجام تخلف ۲ و ۳ (... علی‌رغم در دسترس بودن منابع جدید به تکلیف مقامی خود در به‌روزرسانی منابع آزمون در بازه زمانی حداکثر ۵ ساله، موضوع‌بند ۶-۲ آئین‌نامه صدر الاشاره عمل ننموده ...) به‌صراحت اشاره‌شده است (ضمیمه ۱-۱۰ و ۲-۱۰).

ب- در دادنامه شماره ۱۴۰۰۳۱۳۹۰۰۰۰۶۷۷۳۰۴ به تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ در انتهای رأی وزارت بهداشت مکلف به رعایت مفاد رأی (تغییر منابع پس از گذشت ۵ سال از اعلام آن) در تصمیمات و اقدامات بعدی خود در موارد مشابه (نظیر آزمون ۴۹) شده است (ضمیمه ۱-۱۲ و ۲-۱۲).

شایان‌ذکر است رأی بدوی شعبه محترم ۴۵ که طی دادنامه شماره‌ی ۱۴۰۰۳۱۳۹۰۰۰۰۶۷۷۳۰۴ تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ صادرشده در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ توسط شعبه ۲۶ تجدیدنظر، قطعی شده، نه‌تنها برای طرف شکایت لازم‌الاجرا شده بلکه مکلف به رعایت مفاد رأی در تصمیمات و اقدامات بعدی خود در موارد مشابه نیز شده است (ضمیمه ۱۱)

تخلف چهارم- بر طبق تبصره دوم بند ۴-۲ و تبصره بند ۳-۱-۳ همین آئین‌نامه، منابعی که برای اولین بار اعلام می‌شوند ۸ ماه بعد از ابلاغ، مرجع آزمون رشته مربوطه شناخته خواهند شد و اکنون‌که بر طبق رأی دادنامه شماره ۱۴۰۰۳۱۳۹۰۰۰۰۶۷۷۳۰۴ تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ شعبه محترم ۴۵ و قطعیت آن در شعبه ۲۶ تجدیدنظر طی دادنامه شماره ۱۴۰۰۳۱۳۹۰۰۰۱۸۶۸۰۹۳ تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ تمکین از رأی صادره توسط وزارت بهداشت و رعایت ۸ ماه فاصله پس از اعلام منابع جدید و به‌روز این دو درس در آزمون مذکور مورد انتظار است؛ یعنی برگزاری آزمون در تاریخ ۵ اسفند ۱۴۰۰ قطعاً از هم‌اکنون نیز به دلیل عدم رعایت ۸ ماه مذکور، تخلف محسوب می‌شود (ضمیمه ۴ و ضمیمه ۱-۲ ردیف ۳۲ و ۲-۲ ردیف ۳۳ و ضمیمه ۱-۱۲ و ۲-۱۲ و ضمیمه ۱۱).

متأسفانه تفسیرهای سلیقه‌ای و رفتارهای فراقانونی در معاونت آموزشی وزارت بهداشت مسبوق به سابقه است و در آزمون ۴۸ نیز اصرار ابتدایی وزارت بهداشت بر برگزاری آزمون در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۹۹ درحالی‌که آزمون ۴۷ در ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ برگزارشده بود، وقت و انرژی هزارها داوطلب و مسئولان دیوان عدالت اداری را تلف کرد و اکنون نیز مواجه هستیم با تکرار اصرار بر تخلف و تجری از قانون. بهانه‌ی وزارت بهداشت برای برگزاری متخلفانه آزمون ۴۸، تعویق تاریخ آزمون ۴۷ از ۹۸ به ۹۹ به دلیل کرونا بود (بدون مصوبه ستاد ملی کرونا) که درهرحال به علت تعارض با ماده ۱۲ پیش‌گفته موردقبول دیوان قرار نگرفت که به‌طریق‌اولی در آزمون ۴۹ که بازهم مصوبه‌ای برای برگزاری پیشاهنگام و خارج از موعد ندارد، نیز نمی‌تواند مورد استناد قرار بگیرد و در اینجا نیز الزاماً باید روند مشابه کنکور سراسری و مصوبه آزمون یک‌بار در یک سال اجرا شود تا عدالت آموزشی مستند به اصل ۳۰ و ۱۹ و بند ۹ از اصل ۳ قانون اساسی اجرا شود. برگزاری آزمون در تنافر با قاعده لاضرر نیز هست چرا که تعداد زیادی از داوطلبان که در این ماه‌ها درحال مبارزه با کرونا بوده‌اند از این بی‌توجهی به رعایت فاصله یک‌ساله با آزمون قبلی به دلیل کاهش زمان مطالعه آن‌ها، متضرر خواهند شد.

چنین رفتارهای متخلفانه‌ای نه‌تنها در تعارض با اصل اخلاقی و حقوقی پیش‌بینی‌پذیری ناشی از آئین‌نامه‌ها و مقررات است بلکه به‌نوعی توهین به جایگاه رهبری نظام نیز محسوب می‌شود چرا که در مطلع مقدمه این آئین‌نامه تصویب جزئیات این مقررات را بر مبنای منویات والای مقام معظم رهبری مطرح کرده و عدول، بی‌توجهی و ساده‌انگاری جزئیات این مقررات یا بندهای کارشناسی شده جز توهین به رهبری، نکته دیگری را به ذهن مخاطب متبادر نمی‌سازد.

با توجه به توضیحات و دلایل و مستندات صدرالذکر و به‌ویژه رأی مستدل و خدشه‌ناپذیر شعبه محترم بدوی ۴۵ و قطعیت آن در شعبه ۲۶ تجدیدنظر، دستور اصلاح منابع موردبحث و به‌تبع آن لغو برگزاری آزمون در تاریخ ۵ اسفند و اعلام تاریخ جدید با رعایت ۸ ماه فاصله از اصلاح این منابع و اعلام رسمی آن‌ها مستند به تبصره دوم بند ۴-۲ مصوبه نشست ۶۶ شورا، مورد انتظار است.

لذا از جنابعالی که شخصیت انقلابی و پایبند به قانون هستید انتظار می‌رود با ورود مستقیم و بررسی دقیق ماجرا و ملاقات با نمایندگان معترضان و اتخاذ رویه‌ای مسالمت‌آمیز و مبتنی بر قانون و احکام صادرشده از سوی دیوان عدالت اداری، دستورات لازم نسبت به تصحیح تخلفات صورت گرفته در تاریخ و بعضی منابع آتی آزمون دستیاری که با استناد به قانون تنظیم‌نشده، صادر بفرمائید.

 پیشاپیش از بذل‌توجه ویژه شما و عمل به سفارشات امام راحل و مقام معظم رهبری در عمل به قانون سپاسگزاری می‌کنم.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha