خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12579
۱۴۰۰/۰۸/۱۰ - ۰۹:۵۶

۷۶۲ هزار تن کالا از بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان صادر شد

۷۶۲ هزار تن کالا از بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان صادر شد
مدیر بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان گفت: ۷۶۲ هزار تن کالا از ابتدای امسال تا پایان مهر از طریق بازارچه‌های مرزی این استان صادرشده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش اس.بی پرس، مبین علی میر اظهار داشت: سیمان، کاشی، سرامیک، بیسکوییت، کیک، آبمیوه، میوه، رانی و دیگر اقلام خوراکی عمده کالاهایی است که از طریق بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان صادر می‌شود.

وی افزود: امسال سه هزار و ۶۵۲ رأس دام سبک و سنگین شامل گاو، گوساله، شتر و بز از بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان وارد کشور شده است.

مدیر بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان با اشاره به فعالیت هفت بازارچه مرزی در استان ادامه داد: تجارت در بازارچه‌های مرزی ظرفیتی بی‌نظیر برای تحول منطقه محسوب می‌شود و کمک قابل‌توجهی به چرخه اقتصاد و تولید کشور می‌کند.

بازارچه‌های مرزی محوطه‌ای است محصور، واقع در نقطه صفر مرزی در جوار گمرکات مجاز به انجام تشریفات ترخیص کالا، یا مکان‌هایی که طبق تفاهم‌نامه‌های منعقدشده بین ایران و کشورهای هم‌جوار تعیین می‌شود و اهالی ۲ طرف مرز می‌توانند تولیدات و محصولات کشور خود را با رعایت مقررات صادرات و واردات برای دادوستد در این بازارچه‌ها عرضه کنند.

سیستان و بلوچستان بالاترین تعداد بازارچه‌های فعال در میان استان‌های مرزی کشور را دارد، از میان آن‌ها ۲ بازارچه در مجاورت مرز مشترک با افغانستان و پنج بازارچه دیگر در مجاورت مرزهای مشترک ایران و پاکستان قرارگرفته‌اند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha