خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12582
۱۴۰۰/۰۸/۱۰ - ۱۰:۲۳

۲ مرز رسمی و بلاتکلیفی اهالی بلوچستانِ ایران برای دریافت ویزای پاکستان

۲ مرز رسمی و بلاتکلیفی اهالی بلوچستانِ ایران برای دریافت ویزای پاکستان
جنوب سیستان و بلوچستان دارای ۲ مرز رسمی ریمدان و پیشین است اما اهالی این منطقه به علت نبود دفتر کنسولگری ناچارند برای دریافت ویزا حدود ۶۰۰ کیلومتر را در جاده‌های خطرناک طی کرده و به زاهدان مرکز این استان مراجعه کنند و این امر ضرورت راه‌اندازی دفتر کنسولگری سواحل مکُران را دوچندان کرده است.

به گزارش اس.بی پرس، بندر کراچی پایتخت اقتصادی پاکستان که تنها ۶۰۰ کیلومتر با مرزهای پیشین و ریمدان فاصله دارد با جمعیتی ۲۰ میلیون نفری یکی از مناطق مهم برای دادوستد مرزنشینانِ دو بلوچستان ایران و پاکستان به شمار می‌رود و تردد آسان تجار این دو کشور می‌تواند در بهبود تعاملات تجاری طرفین نقش پُررنگی ایفا کند، از طرفی بحث مراودات خویشاوندی اهالی دو طرف مرز هم نکته مهمی است که بر ضرورت ایجاد و راه‌اندازی دفتر کنسولگری سواحل مکُران می‌افزاید.

وقتی از سواحل مکران سخن به میان می‌آوریم منظورمان پنج شهرستان دشتیاری، راسک، سرباز، چابهار و کنارک با جمعیتی بیش از ۵۰۰ هزار نفر است که حتی اگر صرفاً به رفت‌وآمد اهالی یکی از این شهرستان‌ها توجه شود آن‌وقت است که درک می‌کنیم استقرار نمایندگی یا دفتر کنسولگری در جنوب بلوچستان چه بار سنگینی را از دوش مردم این خطه برمی‌دارد و آن‌ها را از شر خطرات جاده‌ای و رفت‌وآمد هزار و ۲۰۰ کیلومتری مرکز استان نجات می‌دهد.

در همین رابطه و در راستای انعکاس مطالبات اهالی این دیار با نمایندگان مردم در شورای اسلامی گفت‌وگو می‌کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهرستان مرزی دشتیاری اظهار کرد: مرز بین‌المللی ریمدان فرصتی بی‌بدیل در جنوب شرقی کشور هست که ایران را به جمعیت ۳۷ درصدی جهان وصل می‌کند و یکی از ظرفیت‌های مهم تجاری به شمار می‌رود.

وی گفت: در ۲۹ آذرماه ۹۹ مرز بین‌المللی ریمدان با حضور مقامات بلندپایه دو کشور ایران و پاکستان به‌صورت رسمی افتتاح شد متأسفانه از همان اوایل با کمبودهای جدی در حوزه زیرساختی داشت حالا با گذشت ۱۱ ماه از افتتاح پایانه مرزی ریمدان بخش ترانزیت پایانه غیرفعال است.

خالد ایزدپناه افزود: برنامه‌ریزی مشخصی برای سهولت مردم مرزنشین با افتتاح پایانه مرزی ریمدان صورت نگرفته مرزنشین شهرستان دشتیاری برای اخذ ویزا باید ۱۲۰۰ کیلومتر طی کند تا روادید سفر بگیرند در شرایط کنونی برای یک شهروند مرزنشین دشتیاری قطعاً سخت و طاقت‌فرسا بوده و استقراردفترکنسولگری در یکی از شهرستان‌های دشتیاری و راسک نیاز مبرم و ضروری است.

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار افزود: موقعیت استراتژیک دو مرز بین‌المللی ریمدان و پیشین و فاصله کوتاه با بزرگ‌ترین بندر تجاری اقتصادی پاکستان که جز کلان‌شهر این کشور محسوب می‌شود ایجاد دفتر کنسولگری در سواحل مکران امری مهم است و از همان ابتدا باید توجه ویژه به استقرار دفتر کنسولگری داشت.

عمر بلوچ اظهار کرد: نقطه منفصل مرز ریمدان به منطقه آزاد چابهار و بندر گوادر پاکستان در همسایگی چابهار ظرفیت ملی برای توسعه اقتصادی جنوب شرق کشور است و ارتباطات بین‌المللی اقتصادی و تجاری را دوچندان خواهد کرد.

وی گفت: شهرستان‌های چابهار، کنارک، دشتیاری، زرآباد، راسک، سرباز نیکشهر و قصرقند ازجمله مناطقی هستند که فاصله‌ چندانی با مرزهای ریمدان و پیشین ندارند و مردم این مناطق با توجه به روابط فامیلی با مناطق بلوچستان پاکستان تردد در این دو مرز افزایش چشمگیری داشته است و نیاز است برای سهولت و دسترسی آسان به روادید مهیا شود.

وی با اشاره به وضعیت کنونی اخذ روادید و مشکلات و دغدغه‌های مردم خاطرنشان کرد: توجیه‌پذیر نیست یک شهروند از جنوب استان باید ۱۲۰۰ کیلومتر را طی کند برای مأخذ یک روادید در صورتیکه دو مرز مشترک رسمی با کشور پاکستان در جنوب استان واقع شدند وزارت امور خارجه و دستگاه‌های مرتبط باید در این زمینه پاسخگو شهروندان عزیز جنوب استان باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر مرزی پیشین تصریح کرد: مردم بلوچ طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب مرزداران واقعی کشور هستند و امروز به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اتحاد وحدت و یکپارچگی وجود دارد اما در این میان کاستی‌های نیز است که نگاه و توجه ویژه دولت را می‌طلبد، پایانه مرزی پیشین از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۰ به بهره‌برداری رسید و رسماً در یک فاز مسافری آغاز بکار کرد.

محمد شریف عدالت‌خواه افزود: پایانه مرزی پیشین در ۵ کیلومتری شهر پیشین واقع‌شده است متأسفانه امروز باید مرزنشین پیشینی برای اخذ یک روادید ۱۲۰۰ کیلومتر طی کند آیا این انصاف است.

وی خواستار استقرار دفتر کنسولگری در یکی از شهرهای هم‌جوار مرزهای رسمی ریمدان و پیشین شد و خاطرنشان کرد: انتظار ما از دولت و وزارت امور خارجه این است در اسرع وقت این مشکل و معضل مردم جنوب استان را برطرف کنند تا مردم بیش از این دچار هزینه‌های گزاف رفت‌وآمد و خطرات جاده‌ای نشوند.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha