خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12584
۱۴۰۰/۰۸/۱۰ - ۱۰:۵۸

واکسن گریزی تهدید نگران‌کننده‌ای برای سلامت شهروندان

واکسن گریزی تهدید نگران‌کننده‌ای برای سلامت شهروندان
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان خاش گفت: اقدامات گروه‌های مخالف واکسن تنها سبب تشویش اذهان عمومی شده و مشارکت غیرمستقیم در قتل افراد محسوب شده و پسندیده نیست.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر مجید سرتیپی افزود: واکسن کرونا ابزاری مؤثر، در دسترس و ارزان برای کاهش موارد ابتلا، بستری و مرگ ناشی از کروناست، بررسی سوابق واکسیناسیون بیماران کرونایی با وضعیت بالینی وخیم و فوت‌شدگان در طی ماه‌های اخیر به‌خوبی نشان‌دهنده عدم واکسیناسیون این افراد می‌باشد، بنابراین تکلیف مشخص بوده و اثربخشی واکسیناسیون کاملاً مشهود است.

وی بیان کرد: برای پیشگیری از ایجاد موج سنگین و جدید کرونا در استان، مشارکت علما، روحانیون، معتمدین، متنفذین، اصحاب رسانه و همراهی مردم بسیار مهم است و بهداشت و درمان به‌تنهایی قادر به پیشگیری و مهار موج جدید نخواهد بود.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: به سودجویان و غافلین و گروه‌های ضد واکسن با تبلیغات منفی، اجازه نخواهیم داد جان عزیزانمان را به خطر بیندازند.

سرتیپی افزود: طغیان بیماری در یکی از مناطق شهرستان خاش به دلیل پوشش پایین واکسیناسیون (۳۵ درصدی) بی‌توجهی به توصیه‌های بهداشتی و شرکت در چند مراسم عروسی پی‌درپی به وقوع پیوسته است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاش هم ضمن تأکید بر ضرورت اجرای عملیات واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و اوریون گفت: با توجه به پراکندگی جمعیت، پایین بودن نسبی سطح آگاهی خانواده‌ها، شیوع گسترده بیماری سرخک در افغانستان و پاکستان و تردد و تبادل جمعیتی بالا با این کشورها و کشف و شناسایی مواردی از این بیماری در اکثر شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان از همشهریان عزیز تقاضا داریم با کمپین واکسیناسیون سرخک و سرخجه همکاری نموده و هر چه سریع‌تر نسبت به واکسیناسیون تکمیلی کودکان ۹ ماه تا ۷ سال اقدام نمایند تا از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری کنیم.

دکتر کرد اظهار کرد: سرخک سرایت‌پذیری و کشندگی بالاتری دارد. به بهانه کرونا و حرف‌های جعلی گروه‌های ضد واکسن، واکسیناسیون فرزندان خود علیه این بیماری را در ۱۲ و ۱۸ ماهگی (واکسن MMR) به تأخیر نیاندازید.

وی گفت: افزایش حساسیت در گروه‌های مختلف جامعه با استفاده از ظرفیت تریبون های نماز جمعه و جماعات، بخشداران، دهیاران، داوطلبین سلامت در خصوص اهمیت ایمن‌سازی جمعیت و اجرای عملیات واکسیناسیون سرخک انجام پذیرد.

مهندس علی نقی زاده، رئیس مرکز بهداشت خاش و تفتان هم با تأکید بر این مطلب که هر کودک مبتلا به سرخک در طول دوره سرایت‌پذیری بیماری می‌تواند ۱۸ نفر را مبتلا کند؛ افزود: سرخک یک عفونت ویروسی بسیار مسری دوران کودکی است که می‌تواند عوارض شدیدی همچون ذات‌الریه، عفونت گوش و مغز و حتی مرگ را به همراه داشته باشد.

وی تصریح کرد: زیرساخت ضعیف بهداشتی، گزارش طغیان‌های متعدد سرخک در کشورهای همسایه شرقی، تبادلات بالای جمعیتی و به دنبال آن شناسایی مواردی از این بیماری در اکثر شهرستان‌های استان، بر اهمیت اجرای یک نوبت واکسیناسیون تکمیلی سرخک در کلیه کودکان ایرانی و غیر ایرانی ۹ ماه تا ۷ سال (متولدین ۱۳۹۲/۷/۱ لغایت ۱۳۹۹/۱۱/۱) در جنوب شرق کشور که از ۸ لغایت ۲۰ آبان ماه به‌صورت فعال و خانه به خانه در روستا و غیرفعال در شهر و حتی در جمعیت عشایر انجام خواهد شد می‌افزاید.

صالحی فرماندار شهرستان خاش در جمع‌بندی مطالب کارگروه سلامت و امنیت غذایی از تلاش شبانه‌روزی مدافعان سلامت در ارتقای سطح سلامت جامعه در حوزه‌های مختلف بهداشتی و درمانی به‌ویژه مدیریت و مقابله با بیماری کرونا تقدیر کرد.

وی بیان کرد: همسایگی با کشورهای افغانستان و پاکستان و ضعیف عمل کردن این کشورها درزمینهٔ های بهداشتی و واکسیناسیون گروه‌های سنی سبب شیوع بیماری سرخک در این کشورها شده که تبادلات جمعیتی با این کشور سبب شناسایی مواردی از این بیماری در کشور و بیشتر موارد نیز در استان سیستان و بلوچستان شده است لذا بایستی با مشارکت تمامی دستگاه‌های اجرایی شهرستان حداکثر تلاش برای اجرای مطلوب با پوشش صددرصدی کمپین واکسیناسیون سرخک انجام شود که هیچ کودکی از دریافت واکسن محروم نماند.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha