خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12615
۱۴۰۰/۰۸/۱۱ - ۰۹:۵۳

آخرین وضعیت ساخت واکسن‌های ایرانی کرونا/ «فخرا» و «کووپارس» چگونه مجوز مصرف گرفتند؟

آخرین وضعیت ساخت واکسن‌های ایرانی کرونا/ «فخرا» و «کووپارس» چگونه مجوز مصرف گرفتند؟
عضو کمیته ملی واکسن کرونا ضمن تشریح آخرین اخبار پیرامون تولید واکسن‌های ایرانی کرونا، گفت: تصمیمات برای پیش‌خرید واکسن‌ها کمک‌کننده است تا ایران به‌عنوان یک کشور واکسن ساز مطرح شود؛ چراکه ثابت کردیم توانایی تولید انواع پلتفرم‌های واکسن را داریم.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر مصطفی قانعی، با اشاره به اینکه اگر واکسن‌ها در فاز میانی فاز سوم هم نتایج موفقیت‌آمیز داشته باشند، اجازه ورود به بازار و مصرف اضطراری را خواهند داشت، گفت: به‌طورکلی وقتی واکسنی فاز یک و دو مطالعات بالینی را با موفقیت طی کند، وارد فاز سوم که مربوط به اثربخشی واکسن است، می‌شود.

وی ادامه داد: دو واکسن فخرا و کووپارس در مرحله‌ای فاز سومشان انجام شد که نمی‌توانستند از واکسن‌نما در مطالعه استفاده کنند؛ بنابراین موظف بودند واکسن خود را با تزریق واکسن سینوفارم به‌جای واکسن‌نما مقایسه کنند و در این تحقیقات باید نشان می‌دادند اثربخشی واکسن‌شان از واکسن سینوفارم کمتر نیست که اسم این نوع مطالعه «نان اینفریوریتی» است.

وی افزود: اگر این واکسن‌سازها ثابت کنند ارزش واکسن‌شان از سینوفارم کمتر نیست، اجازه ورود به بازار با صدور مجوز مصرف اضطراری آن‌ها صادر می‌شود. درعین‌حال تا زمانی که واکسن‌ها تمام فاز سوم را به پایان نرسانند مجوز کامل برایشان صادر نمی‌شود و به همین جهت فقط مجوز اضطراری صادر می‌شود. واکسن‌های خارجی همچون سینوفارم و فایزر هم در میانه فاز ۳ مجوز مصرف اضطراری گرفتند؛ اما اکنون که داده‌های چند ۱۰ میلیونی آن‌ها آماده است، برای قضاوت کفایت می‌کند و بنابراین می‌توانند مجوز پایانی بگیرند.

قانعی بیان کرد: سازمان غذا و دارو به‌هیچ‌وجه نسبت به موضوعی در رابطه با دارو و واکسن کوتاهی نمی‌کند و همین امر سبب شده تا محصولات بیوتکنولوژی ایرانی قابلیت صادرات دارد که دلیل آن‌هم سختگیری‌های حوزه غذا و دارو است.

وی افزود: ادعای میزان تولید واکسن کووپارس تولید ۳ میلیون دز در ماه و واکسن فخرا یک‌میلیون دز در ماه است اما باید دید در عمل ماهیانه چه میزان واکسن تحویل می‌دهند.

عضو کمیته ملی واکسن کرونا درباره آخرین اخبار پیرامون سایر واکسن‌های ایرانی کرونا نیز به ایسنا گفت: یک هجمه‌ای علیه واکسن‌های داخلی شکل گرفت که چرا با تأخیر آمدند، شش ماه تأخیر از ابتدا داشتیم که با همان فاصله واکسن هم در حال تولید و ورود به بازار است و واکسن کووایران برکت، پاستوکووک و... در حال ورود به بازار هستند. واکسن اسوه مجوزش از کمیته اخلاق صادرشده و باید مجوز مطالعه بالینی آن صادر شود، پرونده واکسن MRNA شرکت رناپ تحویل سازمان غذا و دارو شده است و باید به کمیته اخلاق ارجاع داده شود تا مجوزش صادر شود.

وی ادامه داد: همچنین واکسن ایرانی _ استرالیایی اسپایکوژن نیز قیمت گرفت و فکر می‌کنم مجوز ورود به بازار هم به‌زودی برای آن صادر می‌شود. واکسن نورا نیز در حال طی فاز سوم است و ان‌شاءالله به‌زودی با ۳ میلیون دوز تولید در ماه وارد بازار خواهد شد.

او ادامه داد: اکنون واکسن کووپارس و اسپایکوژن را به‌عنوان واکسن پروتئینی و واکسن فخرا و برکت به‌عنوان ویروس غیرفعال شده داریم. واکسن اسوه با تکنولوژی ویروس غیرفعال و واکسن رناپ با تکنولوژی MRNA در حال طی مراحل نهایی هستند و ظرف یک ماه آینده احتمالاً وارد مطالعات بالینی شوند.

او تأکید کرد: شاید ما در بهمن‌ماه وضعیت مناسبی ازنظر واکسن‌های داخلی داشته باشیم. نکته مهم، دیگر فناوری نیست؛ چراکه آنچه انجام‌شده تقریباً نتایج مطلوب داده و اکنون موضوع مهم، حمایت است تا بتوانند میزان تولید را به حد بسیار زیادی بالا ببرند و چون فاز سوم آن‌ها با مشکل روبرو می‌شود، باید اجازه داده شود از روش‌های جدید برای ورود واکسن‌شان استفاده کنند.

وی گفت: تصمیماتی برای پیش‌خرید واکسن کمک‌کننده است تا ایران به‌عنوان یک کشور واکسن ساز مطرح شود؛ چون ثابت کردیم توانایی تولید انواع پلتفرم‌های واکسن را داریم. اگر حمایت کافی صورت گیرد سالانه یک تا ۱.۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی خواهیم داشت.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha