خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12637
۱۴۰۰/۰۸/۱۱ - ۱۷:۲۲
رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان:

۳۰ درصد صادرات ایران به افغانستان توسط مهاجران انجام‌ می‌شود

۳۰ درصد صادرات ایران به افغانستان توسط مهاجران انجام‌ می‌شود
رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان گفت: حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد صادرات ایران به افغانستان توسط مهاجرانی که زمانی در ایران ساکن بودند، انجام می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، محمدرضا نجفی منش در ششمین جلسه کمیسیون بهبود محیط کسب‌وکار و رفع موانع تولید اتاق تهران با اشاره به تحولات سیاسی افغانستان طی ماه‌های اخیر به اهمیت تغییر رفتار ایرانیان در قبال تجار و کارگران مهاجر افغانستانی تأکید کرد و گفت: ایران حدود ۴۴ درصد از بازار افغانستان را در دست دارد و با افزایش مروادات تجاری با این کشور علاوه بر حفظ این سهم‌، می‌توان نسبت به توسعه بازار کالاهای ایرانی در این کشور اقدام کرد. درعین‌حال، می‌توان با بهره‌گیری از نیروی کار افغانستانی، معضل کمبود نیروی کار ساده در واحدهای تولیدی را برطرف کرد.

رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب‌وکار و رفع موانع تولید اتاق تهران با بیان اینکه معضل کمبود نیروی کار در استان‌های مختلف، پدیدار شده است، ادامه داد: شایسته نیست که در سال پشتیبانی و مانع زدایی از تولید، بنگاه‌های تولیدی با کمبود نیروی کار مواجه باشند.

 

۳۰درصد صادرات ایران به افغانستان توسط مهاجران انجام می‌شود

در ادامه این جلسه، سید حسین سلیمی رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان، به علاقه‌مندی دولت ایران به برقراری ارتباط تجاری با همسایگان اشاره کرد و گفت: یکی از مزایای حضور نیروی کار افغانستانی در ایران، کاهش هزینه‌ها در بخش ساخت‌وساز بود و چنانکه برادران افغان در ایران نبودند، احداث ساختمان‌ها با چند برابر قیمت تمام می‌شد.

وی به سهم ۴۴ درصدی ایران در واردات افغانستان اشاره کرد و گفت: حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد صادرات ایران به افغانستان توسط مهاجرانی که زمانی در ایران ساکن بودند، انجام می‌شود. ازاین‌رو برای حفظ سهم بازار و توسعه این ظرفیت باید به برقراری راه‌ها و ارتباطات جدید بیندیشیم.

سلیمی در ادامه به سهم سرمایه‌گذاران افغانستانی در پروژه‌های سرمایه‌گذاری در ایران پرداخت و گفت: از میان ۴۰ طرح سرمایه‌گذاری که در ماه‌های گذشته تعریف‌شده، ۱۲ طرح در اختیار سرمایه‌گذاران افغانستانی قرارگرفته است. در واقع سرمایه‌گذاری در ۳۰ الی ۴۰ درصد پروژه‌ها در حوزه‌هایی نظیر حمل‌ونقل، زیورآلات و تولید کفش توسط افغان‌ها انجام‌گرفته است.

سلیمی مشکلات مهاجران افغان برای اقامت، دریافت شناسنامه و نیز حق تحصیل فرزندان آن‌ها در ایران را مورداشاره قرار داد و گفت: برای توسعه مراودات با این کشور می‌توان از الگوهای مختلفی بهره گرفت؛ ازجمله ایجاد واحد صنعتی مشترک در خاک افغانستان به‌ویژه در صنعت خودرو یا حوزه معدن کاری. همچنین با توجه به برخورداری افغانستان از آب کافی، می‌توان نسبت به کشت فرا سرزمینی، فراوری محصولات در ایران و صادرات به این کشور اقدام کرد.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان همچنین گفت: الگوی پذیرش مهاجران مکزیکی در آمریکا به‌صورت فصلی در مورد مهاجران افغانستانی در ایران نیز قابل انجام است.

 

 انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما

capcha