خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12640
۱۴۰۰/۰۸/۱۱ - ۲۲:۱۲
مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان:

دولت عزم جدی برای حل مشکل آب سیستان و بلوچستان دارد

دولت عزم جدی برای حل مشکل آب سیستان و بلوچستان دارد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: دولت و مسئولان استان عزم جدی برای حل مشکل آب سیستان دارند تا مردم دچار مشکل نشوند که امیدواریم با تزریق منابع مالی و استقبال سرمایه‌گذاران مشکل منطقه رفع شود.

به گزارش اس.بی پرس، علیرضا قاسمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان در حاشیه بازدید استاندار سیستان و بلوچستان از پروژه انتقال آب حرمک به زاهدان اظهار داشت: وجود مخازن آبی چاه نیمه‌ها موجب شده بود که در سالیان گذشته هیچ اقدامی برای تأمین آب از سایر منابع برای شمال سیستان و بلوچستان نشود.

وی افزود: هم‌زمان با استقرار دولت سیزدهم و بازدید وزیر محترم نیرو از سیستان پروژه حفر چاه‌های ژرف به‌طورجدی در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت.

مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان ادامه داد: در مرحله نخست به دستور وزیر نیرو مقرر شد ۱۰ میلیون مترمکعب آب در سال از این چاه‌ها خرید تضمینی انجام شود و با توجه به این مسئله به دستور استاندار، شرکت آب و فاضلاب به‌عنوان نماینده تعیین‌شده که به‌طور مستمر پیگیری‌های لازم از سوی این شرکت در حال انجام است.

وی با ابراز خرسندی از به آب رسیدن چاه سوم ژرف در منطقه ادیمی بیان کرد: نتایج ژئوفیزیکی که در این منطقه وجود دارد هم به لحاظ کمیت آب، هم کیفیت و عمق چاه امیدوارکننده است و امکان برداشت آب در عمق کمتری بوده و این موضوع برای حفر چاه‌های جدید بسیار مهم خواهد بود.

قاسمی با اشاره به موضوع حق‌آبه سیستان و با بیان اینکه هرچند معتقدیم که حق‌آبه این منطقه باید محقق شود، اما نباید موضوع تأمین آب مردم به حق‌آبه وابستگی صرف داشته باشد گفت: برنامه‌ریزی برای تأمین آب از طریق چاه‌های ژرف و همچنین استفاده از منابع و پتانسیل آبی اطراف منطقه سیستان صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه موضوع انتقال آب از دریای عمان توسط استاندار برای تأمین آب کل سیستان و بلوچستان در دست پیگیری است تصریح کرد: مجموع این اقدامات باید طی ۲ الی سه سال آینده انجام تا دغدغه تأمین آب استان برطرف و برای همیشه این موضوع حل شود.

مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه امیدواریم اعتبارات لازم جهت اجرا و اتمام این پروژه‌ها تخصیص یابد اظهار داشت: تأمین آب آشامیدنی شهر زاهدان و پروژه‌های اضطراری نیز در حال انجام است که یکی از آن‌ها پروژه حرمک برای جبران بخشی از کمبود آب این شهر بوده که در صورت تخصیص اعتبار به‌سرعت وارد مدار خواهد شد.

وی نیاز آب سیستان در حوزه شهر و روستا را حدود ۴۰ تا ۴۵ میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: برای رسیدن به تأمین این نیاز باید سرمایه‌گذاری انجام شود تا بتوانیم تمام آن را برآورده کنیم.

قاسمی با اشاره به اینکه حفر چاه‌ها و شیرین سازی این طرح باید هم‌زمان انجام شود که فعلاً مطالعات آن در حال انجام است و در مرحله مقدماتی قرار دارد ادامه داد: تأمین ۱۰ میلیون مترمکعب به‌طور پایلوت انجام و تلاش می‌شود در سال آینده این طرح به نتیجه برسد.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha