خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12673
۱۴۰۰/۰۸/۱۳ - ۰۸:۲۹
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

پیشرفت جامعه اسلامی تنها با وحدت بین شیعه و سنی محقق می‌شود

پیشرفت جامعه اسلامی تنها با وحدت بین شیعه و سنی محقق می‌شود
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: پیشرفت و تعالی جامعه اسلامی تنها با وحدت و همدلی بین شیعه و سنی محقق می‌شود که پس از تحقق این هدف به تمدن نوین اسلامی دست خواهیم یافت.

به گزارش اس.بی پرس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید شهریاری شامگاه چهارشنبه در نشست با علمای شیعه و سنی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تمدن نوین اسلامی آرمانی است که سقف تقریب و حدت اسلامی بین شیعه و سنی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: تقریب در بین شیعه و سنی به این معنی نیست که افراد از اعتقادات مذهبی خود دست بکشند بلکه منظور از تقریب این است که به مشترکات و اهداف مشترک فکر و به آن عمل کنیم.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: مفهوم تقریب ابتدا باید برای شیعه و سنی به‌خوبی توضیح داده شود تا نقطه ابهامی در این مسئله وجود نداشته باشد پس‌ازآن می‌توان به اهداف مدنظر تقریب که همان رسیدن به منافع مشترک و اشتراکات است رسید.

وی بیان کرد: شیعه و سنی بدون اینکه خللی در اعتقادات خودشان به وجود بیاورند اهداف تقریب را دنبال کنند زیرا در این حالت به نقطه آرمانی جهان اسلام که همان تمدن نوین اسلامی است دست پیدا خواهیم کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهریاری تأکید کرد: ما در تقریب هیچ اعتقادی نداریم که اهل سنت و یا اهل تشیع دست از اعتقادات مذهبی خودشان برای رسیدن به‌تقریب دست‌بردارند بلکه باید روی منافع مشترک تمرکز کنیم.

وی افزود: شیعه و سنی باید به دنبال اهداف و منافع مشترک باشند تا دشمنان نتوانند هیچ خللی در وحدت و همبستگی بین مسلمان وارد سازند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: هشت ما به‌طور مداوم برای تدوین کتابچه تقریب زمان صرف شد تا در این کتابچه تقریب را با ذکر نمونه توضیح دهیم.

وی تصریح کرد: تعصبات قومی و مذهبی که مانع رسیدن به امت واحده اسلامی می‌شود باید بین شیعه و سنی از بین برود بدون اینکه هیچ خللی در اصل اعتقادات مذهبی ایجاد کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهریاری بیان کرد: اگر بخواهیم به مشترکات برسیم نیاز به روش و متون مشترک داریم که باید روی ان مطالعه و تحقیق انجام شود.

وی اظهار داشت: ما آرمانی داریم به نام تمدن اسلامی که باید به این برسیم و راه رسیدن به این آرمان چنگ زدن به مشترکات و منافع مشترک در بین شیعه و سنی است.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha