خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12679
۱۴۰۰/۰۸/۱۳ - ۱۹:۲۱
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران بیان کرد؛

امکان بهره‌برداری سد کهیر سیستان و بلوچستان در کمتر از یک سال

امکان بهره‌برداری سد کهیر سیستان و بلوچستان در کمتر از یک سال
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: پروژه سد کهیر در جنوب سیستان و بلوچستان این ظرفیت را دارد کمتر از یک سال به بهره‌برداری کامل برسد و با توجه به تخصیص کشاورزی این سد در این منطقه می‌تواند تأثیر گذاشته و همچنین سیلاب‌های متعدد را تنظیم کند.

به گزارش اس.بی پرس، سید حسن رضوی شامگاه چهارشنبه در نشست بررسی مشکلات سد کهیر سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به سخنان رئیس‌جمهوری و مباحث تأمین آب در درازمدت برای سیستان و بلوچستان، خط اول و دوم انتقال آب از زابل به زاهدان برای تأمین آب آشامیدنی این شهر می‌تواند جایگاه مهمی داشته باشد.

وی افزود: یک بلاتکلیفی در بحث آب و تأمین آب از دریای عمان و خط انتقال اول و دوم است و ما در ۲ سال گذشته به هر جهت در این زمینه نقطه نظرات زیادی را از طرف دوستان داشته و داریم.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران تصریح کرد: در بحث انتقال آب دریای عمان وزارت نیرو فقط تخصیص دارد بانی و محور دار این موضوع وزارت صنایع بوده ازاین‌رو پیشنهاد این است که در این راستا وزارت نیرو نقش پررنگ‌تری را داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: پروژه سد کهیر یک پروژه ملی بوده که نتوانسته تسهیلات کامل را دریافت کند ازاین‌رو بر اساس سیاست‌های وزارت نیرو کارفرما عوض و پیمانکار پای‌کار آمده و این پروژه شروع‌شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: با توجه به تنش‌های آبی که در استان وجود دارد بحث انتقال آب از دریای عمان به منطقه از ضروریات است که طی نامه‌ای از رئیس‌جمهوری درخواست شده با استقرار آب‌شیرین‌کن در چابهار و مسیر مستقیم این خط انتقال از طریق این منطقه به سنگان به تصویب هیئت دولت برسد.

حسین مدرس خیابانی تصریح کرد: ۳۱۴ میلیون مترمکعب حجم سد کهیر است که اگر آبگیری شود تأثیر بسزایی بر منابع آب زیرزمینی و سطحی خواهد داشت که درنتیجه رونق کشاورزی را به دنبال دارد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت آب و منابع آبی و نگاهی که به آب به‌عنوان مهم‌ترین اولویت‌های استان بود این نشست با حضور دستگاه‌های اجرایی برگزار شد زیرا پروژه سد کهیر از مهم‌ترین پروژه‌های جنوب سیستان و بلوچستان است.

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: خط انتقال آب از زابل به زاهدان و مشکلات آن‌هم در این نشست پیگیری شد و برای اعتبار آن تصمیمات لازم گرفته می‌شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha