خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12681
۱۴۰۰/۰۸/۱۳ - ۱۹:۵۳

ادارات چابهار ۲۸۷ میلیارد تومان به شهرداری بدهکارند

ادارات چابهار ۲۸۷ میلیارد تومان به شهرداری بدهکارند
شهردار چابهار گفت: ادارات و سازمان‌های دولتی این شهرستان ۲۸۷ میلیارد تومان بابت مطالبات ناشی از پروانه ساختمانی، عوارض، بهای خدمات و اجاره زمین‌ها به این شهرداری بدهکار هستند.

به گزارش اس.بی پرس، محمد یونس حقانی شهردار چابهار اظهار داشت: مهم‌ترین بدهکاران شهرداری، دستگاه‌هایی همچون شبکه بهداشت و درمان، شرکت نفت، بنادر و دریانوردی، اداره زندان و سایر ادارات دیگر هستند که باوجود مذاکره، مکاتبه و مراجعه حضوری به‌اتفاق اعضای شورای اسلامی شهر متوجه شدیم که اراده‌ای برای پرداخت مطالبات شهرداری وجود ندارد.

وی افزود: شهرداری چابهار برای پرداخت حقوق و انجام امور و طرح‌های عمرانی با بحران مالی مواجه بود بنابراین مجبور شد از طریق اهرم‌های قانونی همچون اجرائیه، اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهد.

شهردار چابهار گفت: تمامی ادارات مستقر در حوزه و حریم شهر و به‌ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان بر اساس تبصره ماده هشت قانون الحاق شهر به منطقه آزاد و ماده ۱۰۰ قانون شهرداری در خصوص اخذ پروانه ساختمانی باید تمکین از قوانین و مقررات را موردتوجه قرار دهند.

وی تصریح کرد: با پرداخت به‌موقع عوارض می‌توان کیفیت شهرنشینی را بهبود بخشید و طرح‌های مختلف را اجرایی و به زیباسازی شهر کمک قابل‌توجهی کرد

حقانی ادامه داد: شهرداری چابهار باید هرروز شهر را بیشتر و بهتر بسازد و زیرساخت‌های آن را توسعه دهد.

وی با بیان اینکه هزینه‌های قابل‌توجهی به شهرداری چابهار تحمیل می‌شود، گفت: با توجه به امکانات و منابع موجود راهی جز مشارکت شهروندان در اداره شهر نیست.

شهردار چابهار بیان کرد: شهرداری یک سازمان مردم‌نهاد است که وظیفه تأمین نیاز‌های شهروندان را بر عهده دارد و هزینه خدمات ارائه‌شده را با استفاده از دستورالعمل خاصی که عوارض شهری و بهای خدمات نامیده می‌شود از ساکنان حقیقی و حقوقی آن شهر اخذ می‌کند.

وی تصریح کرد: پرداخت عوارض از سوی شهروندان نقش به سزایی در عمران و آبادی شهر دارد و درآمد‌های شهرداری از طریق پرداخت همین عوارض توسط شهروندان تأمین می‌شود لذا از شهروندان درخواست می‌شود در جهت عمران و آبادانی شهر چابهار نسبت به پرداخت عوارض سالیانه خودرو، کسب و پیشه و سایر مراکز عمومی و خصوصی که عوارض آن‌ها به‌صورت سالیانه باید پرداخت شود، با مراجعه به اداره درآمد‌های شهرداری اقدام کنند.

شهردار چابهار افزود: اگر نگاهی به شهر چابهار داشته باشیم می‌بینیم در جای‌جای شهر، پروژه‌های زیرساختی در حال احداث بوده و هر گوشه شهر چابهار به کارگاهی بزرگ تبدیل‌شده است، پروژه‌های میلیاردی که این روز‌ها چهره شهر را تغییر داده است. واقعیت این است همین عوارضی که از سوی مردم پرداخت می‌شود، بخشی از درآمد‌های شهرداری را تشکیل می‌دهد، اما این تمام هزینه‌های نهادی گسترده را که قرار است هرروز شهر را سر و سامان و زیرساخت‌های آن را توسعه دهد، پوشش نمی‌دهد.

 

 تأکید فرماندار چابهار نسبت به پرداخت بدهی‌های شهرداری

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان چابهار گفت: هرکدام از دستگاه‌های اجرایی وظایف و اختیاراتی دارند که لازم است بر اساس قانون عمل کرده و تمامی بدهی‌های خود به شهرداری را به‌موقع پرداخت کنند.

رحمدل بامری افزود: متأسفانه تمامی سرانه‌ها و شاخص‌ها در چابهار بر اساس یک شهرستان پیش‌بینی می‌شود این در حالی است که در سطح ملی و بیش از جمعیت فعلی خدمات‌رسانی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه فرصت یک‌ماهه‌ای به ادارات مختلف می‌دهیم تا سریعاً نسبت به تعیین تکلیف و زمان پرداخت مطالبات شهرداری اقدام و نتیجه را به فرمانداری اعلام کنند، عنوان کرد: پرداخت عوارض و هزینه‌های ساخت‌وساز در ادارات و سازمان‌های مختلف سال‌ها انجام‌شده و خبری از پرداخت حق‌وحقوق شهرداری نیست

فرماندار چابهار ادامه داد: نباید کارگران شهرداری چند ماه بدون حقوق روزگار بگذرانند و ناراضی باشند.

بامری با بیان اینکه تمامی دستگاه‌های اداری تا پایان آبان ماه پرداخت مطالبات شهرداری چابهار را در دستور کار قرار دهند، تأکید کرد: در غیر این صورت تمامی موارد طبق قانون پیگیری و اجرایی می‌شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha