خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12690
۱۴۰۰/۰۸/۱۳ - ۲۲:۴۶

زاهدان شهری برای شهروندان؟

زاهدان شهری برای شهروندان؟
زاهدان شهری در جنوب شرقی کشورمان با وجود موقعیت استراتژیک تجاری و اقتصادی و مزیت‌های گوناگون تا چه حد برای زندگی شهروندانش مناسب است؟

نمی‌دانم از کجای ایران مخاطب این گزارش هستید و یا اینکه تاکنون به زاهدان آمده‌اید یا نه؛ می‌خواهم از این شهر بگویم، شهری با آب و هوایی گرم در موقعیتی استراتژیک و نزدیک به کشورهای افغانستان و پاکستان که حوالی سال‌های ۱۳۰۸ از دزدآب به زاهدان تغییر نام یافت.

به گزارش اس.بی پرس، شهر به موجودی زنده شبیه است موجودی که مردم و فعالیت‌هایشان به آن روح می‌بخشند. هر شهری در گذر زمان و تغییرات جهان پیرامونش تحولات متعددی پیدا می‌کند تا نیاز شهروندانش را متناسب با این تغییرات تأمین کند.

نیاز شهروندان در شهرها گزینه‌های متعددی است از فضاهای عمومی گرفته تا مبلمان شهری که هرکدام از این‌ها فراهم‌کننده شهری زیبا و در نهایت دل‌نشین برای شهروندان است که حضور در آن را به نشستن در خانه ترجیح می‌دهند.

اما سؤال اینجاست آیا زاهدان یکی از شهرهای مرزی کشورمان مانند سایر شهرهای امروزی پاسخگوی نیازهای عمومی ساکنان خود هست؟ آیا کیفیت فیزیکی شهر، زیبایی و هزاران چیز دیگر رضایت شهروندان را به دنبال داشته؟

 

زاهدان، پیش به‌سوی فضاهای کیفی

 

 

فضاهای کیفی مجموعه عناصر ساختاری هستند که همراه با ویژگی‌های فرهنگی در درجه اول نیازهای شهروندان را تأمین و در نهایت چشم‌انداز شهر را تصویر می‌کنند؛ شهردار زاهدان در همین ارتباط گفت که باید فضای شهر را از حالت مرده خارج کنیم و ادامه داد: فضای زیست شبانه، لوکس و کیفی نیاز این شهر است.

یکی از فضاهای کیفی که نمود ظاهری‌اش را همه ما در شهرها شاهدیم پارک‌ها هستند و محمدامیر براهویی شهردار زاهدان درباره این موضوع هم توضیح داد که بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده حدود ۱۵۰ هزار مترمربع پارک منطقه‌ای و بزرگ‌مقیاس تا پایان سال جاری در زاهدان بهره‌برداری خواهد شد.

پارک ملت، پارک لاله، پارک پردیس، مجتمع تفریحی گراناز، پارک شادی‌ها، پارک یاس، پارک فرهنگیان، پارک بسیج و پارک قدس از مهم‌ترین پارک‌های زاهدان هستند که البته با توجه به جمعیت حدود ۸۰۰ هزار نفری این تعداد پارک کافی نیست و ۱۵۰ هزار مترمربعی که تا پایان سال شهردار در موردش گفت اتفاق خوبی می‌تواند برای افزایش فضاهای کیفی این شهر باشد.

داشتن فضاهای سبز اختصاصی که در خیلی از شهرهای کشورمان ایجادشده مثل پارک بانوان یا آقایان هم از فضاهای کیفی است که زاهدان فعلاً از آن‌ها بی‌بهره است و شهردار زاهدان از برنامه‌ای برای ایجاد این موارد در شهر زاهدان خبر داد و گفت که نخستین اولویت در این شهر اجرای پروژه پارک بانوان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نیازها و اولویت‌های است که در پنج جبهه کاری آغاز و تا نیمه آبان فاز نخست در ۵۲ هزار مترمربع بهره‌برداری خواهد شد.

دیگر فضای کیفی موردنیاز هر شهری، نبود حاشیه‌نشینی بوده که خود گامی در جهت اصولی شدن ساختارهای شهری است. ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار از گستره هفت هزار و ۴۰۰ هکتاری زاهدان جزو بافت ناکارآمد شهری (مناطق حاشیه‌نشین) و ۴۴ درصد جمعیت این شهر در یک‌سوم مساحت بافت ناکارآمد شهری قرارگرفته‌اند.

 

 

این آمار ۲ هزار و ۶۰۰ هکتاری حاشیه‌نشینی که از سوی شهردار زاهدان بیان شد نشان از یک خلل در فضاهای کیفی این شهر دارد، البته شهردار زاهدان که خشک‌سالی‌های ۲۰ سال گذشته سیستان و بلوچستان را در سرریز جمعیتی زاهدان مؤثر می‌دانست به اقدامات شهرداری برای رفع این معضل اشاره کرد و ادامه داد که تفاهم‌نامه‌ای میان بنیاد مسکن، شهرداری و وزارت کشور در راستای حل معضل حاشیه‌نشینی امضاشده و در این طرح شهرداری زاهدان پروانه ساخت رایگان به‌منظور مقاوم‌سازی و سند رایگان به حاشیه‌نشینان می‌دهد.

شهردار زاهدان همچنین تأکید کرد که تفاهم‌نامه میان بنیاد مسکن، شهرداری و وزارت کشور در راستای حل معضل حاشیه‌نشینی که در سیستان و بلوچستان اجرا می‌شود طرحی خاص است زیرا این حاشیه‌نشینی مشکل استان و کشور بوده و ادامه روند حل معضلاتش نیاز به کمک ویژه دولت دارد.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان نیز تابستان امسال در گفت‌وگوی مفصلی که با خبرنگار ایرنا در مورد حاشیه‌نشینی و رفع آن داشت اشاره‌کرده بود که در سه سال اخیر از محل اعتبارات ستاد بازآفرینی ۲ هزار و ۲۶۰ میلیارد تومان به ساماندهی، بهسازی و ساخت تأسیسات روبنایی در حاشیه شهرها تخصیص داده‌شده است.

ابوذر کوثری همچنین گفته بود که فضاهای سبز یا پارک‌های این مناطق با اعتبارات سازمان امور اجتماعی و مشارکت شهرداری زاهدان تجهیز و امکانات رفاهی و ورزشی نصب و همچنین در این راستا حداقل ۲۰ پارک واقع در حاشیه شهر زاهدان تجهیز و نوسازی شدبرای اینکه بیشتر از اقدامات انجام‌شده یا در دست انجام برای رفع حاشیه‌نشینی در زاهدان بدانید این گزارش «حاشیه‌نشینی ۴۲ درصدی جمعیت سیستان و بلوچستان و لزوم مهار این پدیده» اطلاعات کافی را در اختیارتان می‌گذارد

ساکنان این قسمت شهری یعنی همان حاشیه‌نشینان در گذشته اغلب روستاییانی بوده‌اند که خشک‌سالی آنان را مجبور به مهاجرت کرده و برای درآمد بیشتر و به سبب بزرگ شدن شهرها و صنایع و دور بودن فاصله روستاهایشان از شهرها و عدم توانایی در خرید زمین در جایی مناسب از شهر در این حاشیه و نقاط کم‌قیمت شهر ساکن شده‌اند و مهم‌ترین علت حاشیه‌نشینی‌شان هم همین مسکن است موضوعی که شهردار زاهدان با اشاره به آن ادامه داد که حلقه مفقوده‌ای که باعث ایجاد این حاشیه‌نشینی در هر استانی می‌شود بحث نبود مسکن است.

 او با تأکید بر اینکه با اجرای طرح جهش مسکن در دولت جدید جلوی سرریز مهاجرت‌ها به زاهدان گرفته خواهد شد تصریح کرد که اگر این طرح جهش مسکن به‌صورت درست انجام و از سمت دیگر توسعه زیرساخت حاشیه شهر را داشته باشیم جلوی توسعه حاشیه‌نشینی در این منطقه گرفته خواهد شد.

با اجرای طرح جهش مسکن از سوی دولت و توسعه زیرساخت‌های مناطق حاشیه از گسترش این فضاها جلوگیری شده و وضعیت مطلوبی پیدا می‌کنند و زیبایی شهر هم حفظ و دیگر شاهد ساخت‌وسازهای عجیب‌وغریب بر روی کوه‌های اطراف زاهدان و اتفاقات دیگر نخواهیم بود.

 

و زیبایی‌ها

 

 

یک شهر متناسب برای شهروندان علاوه بر چند مورد فضاهای کیفی که به آن اشاره کردیم یکسری زیبایی‌های دیگری هم می‌خواهد؛ مثلاً اینکه هر جا شهروندی قدم می‌گذارد و یا با اتومبیل رد می‌شود به چاله‌ای برخورد نکند و یا اینکه وقتی وارد شهرش می‌شود ورودی دل‌انگیزی را ببیند و حالش گرفته نشود.

در همین ارتباط شهردار زاهدان گفت: ۴۰ درصد حفاری‌های که در سطح زاهدان اعم از برق و گاز انجام‌شده هنوز ترمیم نشده است؛ البته او به راهکار هم اشاره کرد که طی تفاهم‌نامه‌ای با شرکت گاز قرار بر این شده ۵۵ هزار تن قیر را در اختیار شهرداری گذاشته تا ترمیم حفاری‌ها در سطح شهر انجام شود.

 او با اشاره به اینکه در حوزه‌های بهسازی و زیرسازی معابر، اجرای پارک‌های بزرگ و کوچک‌مقیاس (۱۰۰ هزار مترمربع) و هدایت آب‌های سطحی برای جلوگیری از آب‌گرفتگی اقدامات مهمی را شهرداری در حال انجام دارد گریزی هم به آسفالت معابر و خیابان‌ها زد و افزود: برای آسفالت معابر شهر در زاهدان پنج پیمان جدید بسته‌شده که ۵۰۰ هزار مترمربع فضا را در برمی‌گیرد.

به گفته برنامه‌ریزان شهری امروزه محورهای ورودی و مدخل‌های منتهی به شهر باید به‌نوعی معرف آن شهر باشند و انسان را برای دیدن و تجربه کردن آماده کنند این ورودی‌ها جایی است که جلوه‌ای از شهر را و آبادی و سرزندگی‌اش را به رخ می‌کشند.

ورودی شهرهای مختلف که اولین تصویر شکل‌گرفته در ذهن مردم از آن شهر است از دیگر زیبایی‌های بود که براهویی به آن اشاره و تأکید کرد ورودی‌های زاهدان و بحث دروازه قرآن را پیگیری می‌کنیم که مشکلاتش حل و تا پایان سال به بهره‌برداری برسد؛ با این قول شهردار می‌توان امیدوار بود که ورودی شهر زاهدان هم بیشتر از این‌ها چشم‌نواز و معرف بهتری برای منطقه شود و دروازه قرآن هم که از سال ۹۳ حرف ایجادش بر سر زبان‌هاست سال ۱۴۰۰ کامل شود.

 

 

زاهدان از شهرهای اصلی سیستان و بلوچستان است استانی که به دلیل ویژگی‌های مانند دسترسی به اقیانوس، دریای آزاد، ۲ منطقه آزاد مصوب و یک منطقه ویژه اقتصادی خیلی‌ها به آینده اقتصادی و نقشش در منطقه و کشور امید دارند اما این استان و مرکزش زاهدان و سوژه اصلی گزارش ما؛ برای دیده شدن و برای اینکه کارکرد خودش را داشته باشد اول‌ازهمه باید شهری مناسب برای شهروندان و از سویی دیگر مسافران و گردشگران شود تا در نگاه اول تصویر قشنگی از آن دریافت کنند.

 در ابتدا گزارش هم با توجه به این موارد ۲ سؤال را مطرح کردیم که آیا زاهدان یکی از شهرهای مرزی کشورمان مانند سایر شهرهای امروزی پاسخگوی نیازهای عمومی ساکنان خود هست؟ آیا کیفیت فیزیکی شهر، زیبایی و هزاران چیز دیگر رضایت شهروندان را به دنبال داشته؟ که در جواب این‌ها و مواردی که در گزارش به آن‌ها اشاره شد و جواب شهردار را شنیدیم باید گفت که هنوز فاصله و خلل‌های وجود دارد و برای اینکه جواب این سؤال بله شود همت همگانی از بخش‌های خصوصی و دولتی، اعتبارات کلان ملی و عزم جدی شهرداری نیاز است.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha