خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12727
۱۴۰۰/۰۸/۱۵ - ۲۳:۵۴

استفاده از ظرفیت بالقوه سواحل مکران در تولید میوه‌های گرمسیری

استفاده از ظرفیت بالقوه سواحل مکران در تولید میوه‌های گرمسیری
در سواحل مکران چابهار قرار است تولید موز صورت بگیرد تا با تولید موز در منطقه نیاز کشور تأمین شود.

به گزارش اس.بی پرس، شاهین رستم پور مدیر طرح‌های ویژه معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشت محصولات گرمسیری را از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در بخش باغبانی عنوان کرد و گفت: سیاست کلان وزارتخانه این است که از ظرفیت بالقوه سواحل مکران در تولید میوه‌های گرمسیری استفاده کند.

شاهین رستم پور گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، در صورت فراهم شدن زیرساخت‌ها در اراضی مستعد کشت، بیش از ۵۰ درصد نیاز مردم کشور به میوه‌های گرمسیری موز، نارگیل، انبه و آناناس در برنامه هفتم توسعه از اراضی سواحل مکران تأمین می‌شود.

وی با اشاره به خروج سالیانه ۴۵۰ میلیون دلار ارز بابت واردات موز و حدود ۱۰۰ میلیون دلار برای واردات سایر محصولات گرمسیری به کشور گفت: با احداث باغات میوه‌های گرمسیری در سواحل مکران، تنها درزمینهٔ موز سالیانه حداقل بیش از ۲۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در برنامه هفتم توسعه‌خواهیم داشت.

مشاور معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: ما در سواحل مکران، اراضی بسیار مستعد، اقلیم و رطوبت مناسب برای کشت محصولات گرمسیری داریم، اما مشکل اصلی در این مناطق کمبود آب شیرین است.

وی، خرید و نصب دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن را برای استفاده از آب دریا به‌منظور آبیاری باغات ضروری خواند و گفت: در سواحل مکران، اراضی مستعد و مناسب را شناسایی، مطالعه و مشخص کرده‌ایم و شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری علاقه‌مند به توسعه کشت و تولید محصولات گرمسیری می‌توانند با سرمایه‌های خود، دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن را خریداری و نصب‌کرده و آب موردنیاز اراضی باغی را فراهم کنند.

رستم پور گفت: دریکی از مناطق سواحل مکران بین کنارک و چابهار، پنج شرکت سرمایه‌گذاری که متقاضی فعالیت در کشت محصولات باغی گرمسیری هستند، کار‌های زیرساختی را انجام داده و قرارداد اولیه برای خرید دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن را با شرکت‌های داخلی و خارجی منعقد کرده‌اند.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha