خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12730
۱۴۰۰/۰۸/۱۶ - ۰۹:۴۲
امام‌جمعه زاهدان:

مطالبه گری ابزاری برای عدالت‌خواهی است

مطالبه گری ابزاری برای عدالت‌خواهی است
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان و امام‌جمعه زاهدان با اشاره به اینکه مطالبه گری ابزاری برای عدالت‌خواهی، مبارزه با فساد و اصلاح‌گری در جامعه و نظارت عمومی مردم بر مسئولان است گفت: از هر مطالبه گری که در چارچوب شرایط شرعی و فقهی انجام شود در حد توان دفاع می‌کنیم.

به گزارش اس.بی پرس، آیت‌الله مصطفی محامی در نشست مشترک با مطالبه گران ضمن تقدیر از ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان با اشاره به مناسبت‌های هفته ازجمله سالروز تبعید امام خمینی (ره)، اقدام دانشجویان در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و شهادت شهید فهمیده و ایثارگری رزمندگان همه این موارد را در راستای مطالبه گری و احقاق حقوق مردم دانست و اظهار داشت: مطالبه گری از مصادیق امربه‌معروف و نهی از منکر و با همان ارزش، اهمیت آثار و شرایط است.

وی با اشاره به تأکیدات خداوند در قرآن کریم درباره امربه‌معروف و نهی از منکر بیان کرد: تعابیری که در روایات در مورد امربه‌معروف و نهی از منکر آمده ازجمله نماد اسلامیت و غیرت دینی و وسیله اقامه سایر فرایض دینی همه در مورد مطالبه گری هم صادق است.

امام‌جمعه زاهدان و ادامه‌ داد: حتی در صورت تکفل امور مطالبه گری از سوی یک سازمان، خود مردم باید احساس مسئولیت کرده و به‌صورت عمومی این موضوع را دنبال کنند و نیاز است تا چنین جلساتی به‌صورت گسترده‌تر به‌صورت حضوری و مجازی برگزار شود.

وی شناخت حق و عدالت و پرهیز از سطحی‌نگری در امر مطالبه گری را مهم برشمرد و بر رعایت شرایط آن همانند امربه‌معروف و نهی از منکر تأکید و عقلانیت و پرهیز از غلیان احساسات را لازمه موفقیت، ماندگاری و پیشروی مطالبه گری عنوان کرد.

آیت‌الله محامی با تأکید بر اینکه روال مطالبه گری در دولت‌های مختلف نباید تغییری پیدا کند ادامه داد: رعایت حق و انصاف و پرهیز از برخوردهای حزبی و جناحی، نگاه ابزاری و منفعت‌گرایانه، جریان مطالبه گری را زمین‌گیر می‌کند.

 وی با تأکید بر شناخت مسائل عمده سیستان و بلوچستان و اولویت‌بندی آن‌ها در امر مطالبه گری خاطرنشان کرد: نگاه جامع به مسائل فکری، فرهنگی، اعتقادی، اقتصادی، اداری و اجتماعی ضرورت دارد چرا که در استان و کشور مشکلات متعددی وجود دارد و ممکن است پرداختن به یک مورد بدون توجه به موارد دیگر باعث تک‌بعدی شدن کار شود و همچنین احتمال دارد از یک مورد مهم غفلت شود در حالیکه امکانات و تلاش‌ها صرف یک مورد جزئی شده است.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان هم‌چنین بر اهمیت تقسیم‌کار و مطالبه گری گروه‌ها به‌صورت تخصصی تأکید و علت آن را نیز پیچیدگی برخی از موارد و سوژه‌ها عنوان کرد و خواستار هماهنگی بین مطالبه گران و تشکیل شبکه مطالبه گری در این استان و کشور شد و افزود: در مواردی اگر یک فرد به‌تنهایی مطالبه گری نماید ممکن است تحت‌فشار زیادی قرار بگیرد درحالی‌که در مطالبه گری شبکه‌ای این اتفاق رخ نمی‌دهد.

وی بر رعایت شرایط امربه‌معروف و نهی از منکر تأکید و بیان کرد: امربه‌معروف و نهی از منکر مراتبی دارد که ابتدا ابراز ناخشنودی از عمل صورت گرفته، سپس امربه‌معروف و نهی از منکر زبانی و در مرحله سوم برخورد فیزیکی است که این مرحله شرایط خاصی دارد.

آیت‌الله محامی با اشاره به اینکه همه فقها بر این مورد اتفاق‌نظر دارند که انجام این ۲ واجب باید مرحله‌به‌مرحله صورت بپذیرد بر لزوم رعایت اخلاق و آداب مطالبه گری تأکید و خاطرنشان کرد: باید مراقبت کرد خود مطالبه گری یک منکر نشود که این امر باعث زمین‌گیری جریان مطالبه گری می‌گردد.

وی بر ملاحظه جوانب امر برای جلوگیری از بروز مفسده تأکید و ادامه داد: رعایت موقعیت زمانی و مکانی و شرایطی که جلوی سوءاستفاده دشمن گرفته شود مهم است.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان بر لزوم حمایت و سازمان‌دهی از ناحیه مردم و مسئولان و پیگیری تا وصول نتیجه تأکید و افزود: اگر موضوعات متعددی مطرح شود و بعد از طرح اولیه هرکدام سراغ دیگری برویم نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود اما مشخص کردن چند موضوع و پیگیری کامل تا وصول نتیجه راهگشا خواهد بود.

وی بر لزوم شرح صدر، پاسخگویی، همراهی و همدلی مسئولان با مطالبه گران تأکید بیان کرد: مثلاً مسئولان باید در مورد طرح لوله‌گذاری در منطقه سیستان پاسخگو باشند و این‌که آیا چنین طرحی بر اساس نظرات کارشناسی انجام‌شده بود و یا این‌که آیا شهرداری زاهدان توانسته در مورد عملکرد خود افکار عمومی را قانع کند.

در ابتدای این دیدار محسن اکبری دبیر ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر سیستان و بلوچستان نشست حاضر را اولین گردهمایی مجمع مطالبه گران استان عنوان کرد که با هدف آموزش، شناخت پیدا کردن مطالبه گران از یکدیگر و برنامه‌ریزی امور برگزارشده است.

 علی احمدی معاون اطلاعات مردمی قرارگاه قُرب نیز در این نشست با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ یکم خرداد ۹۸ در تبیین بیانیه گام دوم، رسالت قرارگاه قُرب را مبتنی بر بیانیه گام دوم و تشکیل هسته‌های مردمی عنوان و گفت: در این نشست مسؤولیت‌ها با رأی شرکت‌کنندگان در مجمع مشخص شد و آقایان قنبری و ملایی به‌عنوان دبیر و نائب دبیر و خانم شیخی به‌عنوان نائب دبیر خواهران تعیین شدند.

سپس آقایان مهران خاکی‌زهی مهرستان حسین بنیادی و امین کمالی از منطقه سیستان و حامد سالاری از زاهدان ضمن تشکر از فراهم آوردن زمینه برای مطالبه گران سیستان و بلوچستان به مواردی ازجمله لزوم حمایت از مطالبه گران نبود برنامه مشخص برای توسعه این استان و گلایه از محدود کردن مطالبه گران در منطقه پرداختند

 ابوالفضل احمدزاده دادیار حقوق عامه دادستانی مرکز سیستان و بلوچستان نیز در این نشست به مواردی ازجمله حمایت دستگاه قضایی از مطالبه گری لزوم پرهیز از سیاه نمایی و هتک آبروی افراد در مطالبه گری، تقاضای ورود مطالبه گران به عرصه اجرا و مطالبه گری بر اساس قانون پرداخت.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha