خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12732
۱۴۰۰/۰۸/۱۶ - ۱۸:۲۱

مرحله‌ اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ فردا آغاز می‌شود

مرحله‌ اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ فردا آغاز می‌شود
معاون هماهنگ‌کننده ارتش از برگزاری مرحله اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ از فردا خبر داد و گفت: این رزمایش از شرق استان هرمزگان تا پسابندر مرز مشترک ایران و پاکستان و قسمتی از دریای سرخ به مرحله اجرا درمی‌آید.

به گزارش اس.بی پرس، دریادار حبیب‌الله سیاری عصر شنبه در نشست خبری درباره برگزاری رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ گفت: مرحله اصلی و فاز عملیاتی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش جمهوری اسلامی ایران، با مشارکت بخشی از یگان‌های نیروهای زمینی، پدافند هوایی، هوایی و دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه‌ای به وسعت بیش از یک‌میلیون کیلومترمربع از شرق تنگه هرمز، دریای عمان و شمال اقیانوس هند (تا مدار ۱۰ درجه) برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: یگان‌های پیاده، زرهی و مکانیزه نیروی زمینی ارتش، سامانه‌های پدافندی نیروی پدافند هوایی، شناورهای سطحی و زیرسطحی نیروی دریایی ارتش، جنگنده‌ها و پهپادهای نیروی هوایی ارتش از روزهای قبل در منطقه عمومی رزمایش گسترش‌یافته و تمرینات مختلفی را انجام داده‌اند و یگان‌ها از فردا مراحل اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش را اجرا خواهند کرد.

فرمانده رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش با اشاره به اینکه در این رزمایش انواع عملیات ترکیبی توسط یگان‌های شرکت‌کننده به اجرا گذاشته خواهد شد، اظهار داشت: یگان‌های شناور سطحی، زیرسطحی، تکاوران دریایی و عملیات ویژه، پروازی‌، پیاده، مکانیزه و سایر تجهیزات و تسلیحات برای کسب آمادگی‌های رزمی لازم در این رزمایش حضور دارند.

وی با بیان اینکه رزمایش‌های ارتش به‌صورت از پیش برنامه‌ریزی‌شده به‌منظور ارتقای آمادگی‌های رزمی برای مواجهه با هرگونه تهدیدی برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران همواره تقویت توانمندی‌های دفاعی و ارتقای سطح آموزش‌ها در نیروهای چهارگانه زمینی، پدافند هوایی، هوایی و دریایی را دنبال می‌کند و در این رزمایش نیز با واگذاری مسئولیت‌های اجرایی به جوانان به دنبال گسترش حضور نیروهای جوان در عرصه‌های عملیاتی است.

امیر دریادار سیاری ادامه داد: ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشراف به محیط پیرامونی گفت: اقتدار نظام اسلامی در عرصه‌های بین‌الملل به‌واسطه پشتوانه دفاعی نیروهای مسلح و مقتدر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و ارتش در این راستا همواره در پی افزایش توانایی‌های دفاعی خود بوده و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگزار نخواهد کرد.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش، خاطرنشان کرد: رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ که مطابق با واقعیت‌های میدان رزم طرح‌ریزی‌شده است، آمادگی ارتش جمهوری اسلامی ایران را برای رویارویی در عرصه‌های واقعی ارتقا می‌بخشد و در این رزمایش میزان آمادگی نیروهای چهارگانه ارتش در پشتیبانی و همپوشانی از مأموریت‌های یکدیگر ارائه خواهد شد.

امیر دریادار سیاری افزود: در این رزمایش پهپادهای ارتش جمهوری اسلامی ایران با قابلیت حمل انواع محموله‌های رزمی، اپتیکی و باقابلیت جنگ الکترونیک به‌صورت هم‌زمان تمرینات مختلف و مشترک از پیش طراحی‌شده را اجرا می‌کنند.

وی با تأکید بر ضرورت حفظ آمادگی‌های رزمی ارتش و نیروهای مسلح برای استمرار صلح پایدار در کشور و منطقه، عنوان کرد: پیام اصلی این رزمایش برای دشمنان و کسانی که قصد یا نیت سوئی نسبت به آب‌وخاک ایران اسلامی داشته باشند، یک هشدار جدی است و برای کشورهای دوست و مسلمان و مردم عزیز کشورمان امیدواری نسبت به ایستادگی ارتش و سایر نیروهای مسلح کشور و اعتماد به ظرفیت‌های کشورهای خود برای ایجاد و تقویت امنیت منطقه بدون حضور نیروهای فرا منطقه‌ای است.

فرمانده رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش افزود: برگزاری چنین رزمایشی در وسعت بالا قطعاً موجبات خوشحالی دوستان ما را فراهم خواهد کرد. از سوی دیگر ارتقای این توانمندی‌های دفاعی موجب خواهد شد تا دشمن در هیچ مقطعی جرأت تعدی و تجاوز به منافع ملی و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران را به خود ندهد.

امیر دریادار سیاری افزود: نباید اجازه دهیم هیچ کشوری با هدف اختلاف‌افکنی و ایران هراسی ارتقای توانمندی دفاعی جمهوری اسلامی ایران را تهدیدی برای دیگران جلوه دهد.

وی خاطرنشان کرد: گاهی صحبت از این می‌شود که ارتقای توانمندی‌های ما و برگزاری رزمایش‌های این‌چنینی با وسعت بالا ممکن است تهدیدی برای دیگران باشد، درحالی‌که این‌گونه نیست؛ همان‌گونه که مقام معظم رهبری بارها تأکید کردند، ما انکار نمی‌کنیم که توانمندی‌های دفاعی خود را ارتقا می‌دهیم، بلکه هرسال نسبت به سال قبل سلاح‌ها و مهمات جدید و همچنین ابتکارات و خلاقیت‌های بسیاری داریم اما همه این‌ها برای ارتقای توان دفاعی است تا بتوانیم تهدیداتی که در آینده علیه کشور وجود دارد را خنثی کنیم.

وی تصریح کرد: همه آن‌هایی که به دنبال اختلاف‌افکنی در منطقه ما هستند باید بدانند که ارتقای توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از تمامیت ارضی کشور و منافع ملی ما است. کشورهای همسایه نیز بدانند که ما در کنار آن‌ها هستیم؛ آن‌ها بدانند که ما در کنار همه کشورهای منطقه، می‌توانیم امنیت منطقه را برقرار کنیم و نیازی نداریم که دیگران از هزاران کیلومتر دورتر به منطقه ما بیایند و بگویند که آمده‌ایم تا امنیت را برای شما برقرار کنیم؛ البته ثابت‌شده است که آن‌ها هرکجا که بودند حضورشان موجب ایجاد ناامیدی شده است.

 معاون هماهنگ‌کننده ارتش تصریح کرد: آنچه می‌تواند امنیت کامل در منطقه ایجاد کند، دست در دست هم دادن کشورهای منطقه است. همه می‌دانند که هرکسی به منطقه ما بیاید و مدعی شود که می‌خواهد امنیت را برقرار کند حقیقت را نگفته است و از سوی دیگر حضور نیروهای فرا منطقه‌ای هیچ امنیتی را برای منطقه به ارمغان نمی‌آورد و ما این نوع امنیت را امنیت عاریه‌ای می‌دانیم و معتقدیم که امنیت عاریه‌ای همانند نمونه‌هایی که در اطراف خود مشاهده می‌کنیم، هیچ‌گاه پایدار نیست و هیچ‌کسی نمی‌تواند به آن تکیه کند.

امیر دریادار سیاری با تقدیر از مردم منطقه جنوب شرق کشور برای همکاری با ارتش در برگزاری رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش و تأکید بر اینکه شعار ارتش فدای ملت همواره در دستور کار ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده و هست، گفت: طی سال‌های مختلف که برای تأمین امنیت منطقه سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کل کشور اقدام به برگزاری رزمایش‌های مختلف کرده‌ایم، همه مردم ایران ازجمله مردم غیور و فداکار جنوب شرق کشور برای افزایش امنیت کشور پا در رکاب بوده‌اند و از همه توانمندی‌های خود برای کمک به ارتش و حمایت از اقدامات ارتش استفاده کرده‌اند.

 وی گفت: مردم ثابت کرده‌اند که گاهی شعار «ارتش فدای ملت» به گونه زیباتری جلوه می‌کند و ملت خود را برای افزایش توانمندی و اقتدار آفرینی نیروهای مسلح فدا می‌کند؛ ما افتخار می‌کنیم که ارتش چنین ملتی هستیم.

 معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: قطعاً ملت ما که ملتی آگاه، دانا، بصیر، سلحشور و اقتدار آفرین هستند، پشتیبان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بوده و به این پشتیبانی و همراهی ملت افتخار می‌کنیم و هر روز بر اقتدار و توانمندی خود اضافه می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم همواره در اجرای مأموریت‌های خود سرافراز باشیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha