خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12737
۱۴۰۰/۰۸/۱۶ - ۱۹:۱۸
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان:

تالاب هامون آماده دریافت حمایت‌های بین‌المللی برای احیا است

تالاب هامون آماده دریافت حمایت‌های بین‌المللی برای احیا است
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: تالاب بین‌المللی هامون برای اجرای کامل برنامه احیا آماده دریافت حمایت‌های بین‌المللی است.

به گزارش اس.بی پرس، وحید پورمردان روز یکشنبه اظهار داشت: استفاده از تجارب و حمایت‌های بین‌المللی در برنامه احیای تالاب هامون یکی از شاخصه‌های اصلی مدیریت جامع تالاب است.

وی ادامه داد: برنامه احیای تالاب بین‌المللی هامون نیازمند استفاده از تجارب سایر کشور و حمایت‌های بین‌المللی است تا درزمینهٔ های مختلف برنامه احیای تالاب ازجمله احیای پوشش گیاهی، کاهش و یا حذف پدیده گردوغبار، حفظ آب در بستر تالاب و غیره از همکاری و تجارب آن‌ها استفاده شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: پتانسیل‌ها، تجارب و همکاری بین بخشی کشورهای مرتبط با موضوع تالاب و چالش‌های مرتبط با آن اولین قدم در برنامه بین‌المللی احیای تالاب هامون است که در این خصوص کشورهای ایران، پاکستان و افغانستان می‌توانند در خصوص موضوع پدیده گردوغبار و غیره چاره‌اندیشی و برنامه عملیاتی مشترک در حوزه‌های تحت اختیار انجام دهند.

وی بیان کرد: اقدامات جزیره‌ای و عدم اجرای کارشناسی و گسترده برنامه‌های احیای تالاب هامون موجب گسترش سطح خشکی مطلق در بستر تالاب هامون و افزایش چشمگیر مدت‌زمان بادهای معروف ۱۲۰ روزه در سیستان می‌شود و این موضوع موجب افزایش انفجاری پدیده گردوغبار در شمال استان خواهد شد.

پورمردان گفت: بخش عمده‌ای از پدیده گرد و غبار ناشی از خشکی بستر تالاب هامون در محدوده هامون صابوری و در درون خاک افغانستان بوده که رفع یا کاهش این پدیده نیازمند همکاری‌های کارشناسی و اقدام گروهی کشورهای همسایه مانند پاکستان با نگاه به تجارب بین‌المللی در این خصوص است.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha