خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12739
۱۴۰۰/۰۸/۱۶ - ۱۹:۳۲

وضعیت بد ذخایر خونی در سیستان و بلوچستان/ به تمام گروه‌های خونی نیازمندیم

وضعیت بد ذخایر خونی در سیستان و بلوچستان/ به تمام گروه‌های خونی نیازمندیم
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر وضعیت ذخایر خونی استان به‌هیچ‌وجه مناسب نیست، پاسخگویی ما به درخواست بیمارستان‌ها خصوصاً بیماران تالاسمی به کمتر از ۶۰ درصد کاهش پیداکرده است.

به گزارش اس.بی پرس، سهیلا خسروی اظهار کرد: از ابتدای امسال اول آبان ماه امسال، 33007 واحد خون اهداشده که حدود 83 درصد نیاز استان را پاسخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه متوسط مصرف ماهانه استان 12344 خون و فرآورده¬های خونی است گفت: میزان مصرف خون و فرآورده‌های خونی از ابتدای امسال 86409 کلیه خون و فراورده‌ها و 63426 گلبول قرمز، 9739 پلاکت، 13244 فرآورده‌هایی پلاسمایی بوده است.

وی با اشاره به اینکه 29 هزار و 763 واحد خونی موردنیاز استان از طریق دریافت از پایگاه‌های معین در سطح کشور جبران می‌شود افزود: تعداد بیماران تالاسمی استان بالغ‌بر 3253 نفر است.

خسروی افزود: 29763 واحد خون از ابتدای سال تاکنون از شهرهای مختلف کشور ازجمله سمنان، بجنورد، بیرجند تأمین‌شده است.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان بیان کرد: در حال حاضر وضعیت ذخایر خونی استان به‌هیچ‌وجه مناسب نیست، پاسخگویی ما به درخواست بیمارستان‌ها خصوصاً بیماران تالاسمی به کمتر از ۶۰ درصد کاهش پیداکرده است.

این مسئول افزود: درحال حاضر به تمام گروه‌های خونی نیازمندیم ولی گروه خونی منفی خصوصاً o+و منفی بیشترین وضعیت بحرانی را دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر مصرف روزانه استان بین ۳۵۰ الی ۴۰۰ واحد خون است که متوسط در روز تولید استان ۱۷۰ واحد است و کمبود مابقی از استان‌های معین تأمین می‌گردد که با توجه به شرایط کرونایی در کل کشور و کاهش ذخایر خونی امکان ارسال خون از سایر استان‌ها نیز با چالش جدی مواجه شده است.

خسروی بیان کرد: اهدای خون یک امر ضروری است که باید موردتوجه ویژه مردم استان قرار بگیرد زیرا هرلحظه احتمال اینکه فردی به هر علت به تزریق خون نیاز داشته باشد وجود دارد.

 

 انتهای پیام/

منبع : farsnews.ir

نظرات شما

capcha