خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12742
۱۴۰۰/۰۸/۱۶ - ۲۰:۱۳

«پَتَر»؛ رسمی نیکو برای سازش در بلوچستان

«پَتَر»؛ رسمی نیکو برای سازش در بلوچستان
«پَتَر» یک آیین و رسم نیکو در میان مردم منطقه بلوچستان است که تاکنون سبب رفع بسیاری از اختلافات طایفه‌ای شده و صلح و سازش را میان آن‌ها برقرار کرده است.

به گزارش اس.بی پرس، «پتر» یک واژه بلوچی به مفهوم قالی و فرش است که بیشتر برای مجلسی بکار می‌رود که فرد و یا افرادی دچار خطایی بشوند و سپس باواسطه و میانجیگری بزرگان فرد خطاکار به منزل طرف مقابل می‌رود و از این راه طلب بخشش و برقراری صلح می‌گردد.

پتر در مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود که در این آیین نیکو اقشار مختلف مردم و افراد طوایف شاهد رویدادی دل‌نشین خواهند بود و باور می‌کنند که صلحی پایدار و غیرقابل‌نقض شکل‌گرفته و همگان به آن احترام می‌گذارند.

شعب صلحی شورای حل اختلاف به‌ویژه شورای مستقر در مسجد مکی زاهدان همواره اختلافات طایفه زیادی را پتر می‌دهند، نمونه آن صلح و سازش طایفه بزرگ و اصیل گرگیچ و باران زهی است که چندی پیش با پادرمیانی بزرگان و علما انجام شد، بر اساس یک سنت و رسم اصیل بلوچی یکدیگر را پتر دادند، یعنی به میهمانی و خانه دشمنان دیروز و دوستان و برادران امروز خود آمدند.

آمدند تا بگویند که ما اهل یک دین و آیین هستیم و نباید از هم جدا می‌شدیم و در دلمان کینه و نفرت راه می‌دادیم.

 

آیین‌های رایج صلح و سازش در منطقه بلوچستان

 اسحاق کرد عضو شورای حل اختلاف مسجد مکی زاهدان گفت: وقتی فردی از یک طایفه مرتکب قتل و یا ناهنجاری اجتماعی می‌شود و به خانواده و طایفه‌ای خسارت و یا آسیب وارد می‌گردد قبل از تشکیل پرونده در دستگاه قضایی، بزرگان و معتمدان طوایف تلاش می‌کنند تا با استفاده از آیین‌های رایج صلح و سازش اختلاف به وجود آمده را سازش و جبران خسارت کنند.

این معتمد طایفه ادامه داد: خون‌بست آیینی دیگری است که بیشتر در پرونده‌های مربوط به قتل رایج است که خانواده طرف مقابل به خانواده طرف آسیب‌دیده مراجعه می‌کنند و مقداری دیه تعریف می‌شود تا خون‌بست کنند، برای تداوم در حل‌وفصل اختلاف پیش‌آمده ناشی از قتل معمولاً وصلت‌هایی اتفاق می‌افتاد تا رابطه خویشاوندی عمیقی بین طرفین به وجود آید و خون‌بست و مشکلات حل شود. در برخی موارد نیز ملک، آب و یا زمین نیز به‌طرف مقابل داده می‌شود.

 

 

نقش مؤثر بزرگان در سازش اختلافات

مولوی عبدالصمد شه بخش یکی از بزرگان اهل سنت می‌گوید: درگذشته مردم عشایر نشین و در چادرها زندگی می‌کردند و رسم پتر بیشتر در آنجا پررنگ‌تر بود و اگر کسی قتل می‌کرد و ظلمی روا می‌داشت وقتی متوجه می‌شود که اشتباه کرده بر فرش طرفی که ظلم واقع‌شده می‌رود و اعلام می‌دارد اگر هر کاری دوست دارید انجام دهید و کسی که با این شرایط مراجعه می‌کند معمولاً بخشیده می‌شود.

وی ادامه داد: آنچه مهم است نقش بزرگان و افراد دارای نفوذ است که سردارها و کدخدا به‌عنوان سفید ریش مورداحترام مردم هستند همچنین افراد دارای تحصیلات و محبوب در بین مردم نیز پا درمیانی و میانجی‌گری کرده و خانواده آسیب‌دیده را برای جبران خسارات آماده می‌کنند، در بین این رسم بر این است وجهی تعیین می‌کنند تا جبران خسارت گردد اما در بیشتر موارد این وجه بخشیده می‌شود.

وی تأکید کرد: امروز شوراهای حل اختلاف در کنار معتمدین کار صلح و سازش را قانونمند انجام می‌دهد و تلاش دارد تا معتمدین بزرگان ریش‌سفیدان و افراد دارای نفوذ را شناسایی و از ظرفیت آن‌ها برای ایجاد صلح و سازش استفاده کند.

 

صدور ابلاغ همیاران صلح برای 971 نفر در سیستان و بلوچستان

رئیس شوراهای حل اختلاف استان سیستان و بلوچستان نیز در این زمینه گفت: برای ترویج صلح و سازش در سطح جامعه، «ستاد صبر» که برگرفته از واژه‌های صلح، بخشایش و رضایت است، در دستگاه قضایی تشکیل‌شده تا درنتیجه آن موفقیت‌های بیشتری در حوزه حل‌وفصل اختلافات و اصلاح ذات البین محقق شود.

حجت‌الاسلام حمیدرضا بندانی ادامه داد: ستاد صبر استان باید با شناسایی ریش‌سفیدان، معتمدین محلی، متنفذان و افراد واجد شرایطی که می‌توانند در جهت اصلاح ذات البین همکاری نمایند به ساماندهی صلح یاران و هیئت‌های صلح بپردازد که در راستای منویات مقام معظم رهبری، مبنی بر حل‌وفصل دعاوی از طریق مصالحه، گسترش فرهنگ صلح و آشتی و توجه به تأکیدات رئیس قوه قضاییه مبنی بر اهمیت صلح و سازش برای 971 نفر از استان سیستان و بلوچستان ابلاغ همیاران شوراهای حل اختلاف صادرشده است.

 وی گفت: سیستان و بلوچستان درزمینهٔ صلح و سازش در پرونده‌های ارجاعی در سال گذشته بسیار خوب عمل کرده و امسال نیز با استفاده از ظرفیت خوب همیاران شوراهای حل اختلاف در این زمینه بیش‌ازپیش موفق عمل خواهیم کرد.

استان سیستان و بلوچستان استانی است که در آن ساختار قومی و طایفه‌ای از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است درواقع بزرگان، معتمدان و ریش‌سفیدان در حل‌وفصل دعاوی ناشی از اختلافات طایفه‌ای نقش اثرگذاری دارند.

 

 انتهای پیام/

منبع : farsnews.ir

نظرات شما

capcha