خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12752
۱۴۰۰/۰۸/۱۷ - ۱۰:۲۲

١٢٠ هکتار از مزارع بمپور سیستان و بلوچستان به زیر کشت پیاز رفت

١٢٠ هکتار از مزارع بمپور سیستان و بلوچستان به زیر کشت پیاز رفت
مدیر جهاد کشاورزی بمپور سیستان و بلوچستان گفت: بیش از ١٢٠هکتار از مزارع کشاورزی این شهرستان در سال زراعی جاری به‌منظور تامین‌نیاز بازار به کشت پیاز اختصاص‌یافته است.

به گزارش اس.بی پرس، محمد اکرم هودیانی با اشاره به اینکه عمده مزارع پیاز مجهز به سیستم آبیاری نوین است، اظهار داشت: امسال سطح زیر کشت پیاز خارج از فصل نسبت به سال گذشته ١۵ درصد افزایش‌یافته است.

وی ارقام کشت‌شده پیاز در شهرستان بمپور را شامل را رقم‌های قرمز پاکستانی و پیاز محلی برشمرد.

مدیر جهاد کشاورزی بمپور گفت: پیش‌بینی می‌شود از اوایل اسفندماه به‌تدریج سه هزار تن محصول پیاز تولیدی بمپور راهی بازار داخل و خارج استان شود.

 

برداشت کنجد در بمپور آغاز شد

وی با بیان اینکه برداشت کنجد از سطح ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی بمپور آغازشده افزود: امسال کشت کنجد در این شهرستان نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است.

هودیانی اظهار داشت: شرایط اقلیمی و خاک حاصلخیز، ظرفیت توسعه کشت دانه‌های روغنی را در دشت‌های زرخیز بمپور فراهم کرده است.

وی مقاوم بودن به خشکی و نیاز آبی کم، زودرس بودن و درآمدزایی بالای دانه روغنی کنجد را موجب ترغیب کشاورزان بمپور برای افزایش سطح زیر کشت آن منطقه برشمرد.

مدیر جهاد کشاورزی بمپور میانگین برداشت محصول کنجد از هر هکتار را حدود یک‌تن اعلام کرد و ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود ۲۰۰ تن کنجد تولیدی بمپور به مقصد کارخانه‌های روغن‌کشی و صنایع غذایی کشور حمل خواهد شد.

بمپور از شمال به بخش‌های حومه و بزمان شهرستان ایرانشهر، از مشرق به شهرستان سرباز و از جنوب به شهرستان نیک‌شهر و از مغرب به شهرستان کهنوج (در استان کرمان) محدود است.

محصول عمده آن خرما، مرکبات، تره‌بار، گندم و جو و ذرت است و رودخانه بمپور از آن می‌گذرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha