خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12765
۱۴۰۰/۰۸/۱۸ - ۲۲:۳۶

وزارت امور خارجه برای نجات تالاب بین‌المللی هامون تلاش می‌کند/حق آبه تالاب هامون کلیدواژه مذاکرات آتی

وزارت امور خارجه برای نجات تالاب بین‌المللی هامون تلاش می‌کند/حق آبه تالاب هامون کلیدواژه مذاکرات آتی
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: استفاده از تجارب و حمایت‌های بین‌المللی در برنامه احیای تالاب هامون یکی از شاخصه‌های اصلی مدیریت جامع تالاب است.

به گزارش اس.بی پرس، وحیدپورمردان مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: استفاده از تجارب و حمایت‌های بین‌المللی در برنامه احیای تالاب هامون یکی از شاخصه‌های اصلی مدیریت جامع تالاب است.

پورمردان تصریح کرد: سید رحیم توسلی راد نماینده وزارت امور خارجه در استان از تلاش برای تأمین حقابه تالاب بین‌المللی هامون خبر داد و گفت: پیشنهادات مطرح‌شده در خصوص راهکار‌های حفاظت و احیای تالاب بین‌المللی هامون را در مذاکرات آتی پیگیری خواهیم کرد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان افزود: برنامه احیای تالاب بین‌المللی هامون نیازمند استفاده از تجارب و مشارکت‌های بین‌المللی است تا در زمینه‌های مختلف برنامه احیای تالاب هامون ازجمله: احیای پوشش گیاهی، کاهش و یا حذف پدیده گردوغبار، برنامه‌های معیشتی، حفاظتی، آموزشی و... از تجارب آن‌ها استفاده شود.

وی ادامه داد: پتانسیل‌ها، تجارب و همکاری کشور‌های مرتبط با حوزه تالاب و چالش‌های مرتبط با آن اولین قدم در برنامه بین‌المللی احیای تالاب هامون است که در این خصوص کشور‌های ایران و افغانستان می‌توانند در خصوص موضوع پدیده گردوغبار چاره‌اندیشی و برنامه عملیاتی مشترک در حوزه‌های تحت اختیار انجام دهند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: بخش عمده‌ای از پدیده گردوغبار ناشی از خشکی بستر تالاب هامون در محدوده هامون صابوری درون خاک افغانستان می‌باشد که رفع یا کاهش این پدیده نیازمند همکاری‌های کارشناسی و اقدام گروهی کشور‌های همسایه همچون افغانستان و پاکستان با مشارکت جوامع بین‌المللی است.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha