خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12777
۱۴۰۰/۰۸/۱۹ - ۰۹:۵۸
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان:

تا سال ۱۴۰۵ بیش از یک‌میلیون دانش‌آموز در سیستان و بلوچستان خواهیم داشت

تا سال ۱۴۰۵ بیش از یک‌میلیون دانش‌آموز در سیستان و بلوچستان خواهیم داشت
مدیرکل آموزش‌وپرورش سیستان و بلوچستان گفت: پیش‌بینی انجام‌شده بر اساس نرخ موالید در پنج سال گذشته نشان می‌دهد که تا سال ۱۴۰۵ حداقل یک‌میلیون و صد هزار نفر دانش‌آموز در استان خواهیم داشت.

به گزارش اس.بی پرس، حمیدرضا رخشانی افزود: اگر به موضوع رشد فزاینده جمعیت دانش‌آموزی در استان توجه نشود در سال ۱۴۰۵ با یک بحران بزرگ درزمینهٔ کمبود فضاهای آموزشی و نیروی انسانی مواجه خواهیم بود؛ بنابراین باید راهکاری ویژه برای این مسئله تدبیر شود.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان در ادامه اظهار کرد: در کل کشور رشد موالید در حال کاهش است اما در سیستان و بلوچستان این شاخص در حال افزایش بوده و این رشد جمعیت تمام مؤلفه‌های موجود در نظام آموزشی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

رخشانی گفت: مهم‌ترین مسئله آموزش‌وپرورش در سیستان و بلوچستان رشد بالای جمعیت دانش‌آموزی است که بسیاری از شاخص‌های اصلی مانند فضای آموزشی و نیروی انسانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی اظهار کرد: در سه سال اخیر تخصیص قریب به ۲۲ هزار نیروی انسانی در سیستان و بلوچستان صورت گرفته که در نوع خود بی‌نظیر است و در حوزه مدرسه‌سازی نیز نزدیک به ۳ هزار کلاس درس احداث گردیده است.

وی با اشاره به اقدامات خیرخواهانه خیرین گران‌قدر، همراهی سپاه پاسداران به‌ویژه قرارگاه قدس جنوب شرق کشور و ۶ برابر شدن اعتبارات دولتی درزمینهٔ مدرسه‌سازی خاطرنشان کرد: سالانه هزار و ۱۰۰ کلاس در استان ساخته می‌شود که تنها جوابگوی ۳۲ هزار دانش‌آموز جدید است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش به پیگیری مشکلات استان توسط مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش اشاره کرد و گفت: حدود یک سال است که یک کمیسیون ملی در وزارت متبوع برای رصد و تسهیل چالش‌های آموزش‌وپرورش استان ایجادشده است.

رخشانی به تدوین سه سند تخصصی در آموزش‌وپرورش استان اشاره کرد و گفت: در ۲ سال اخیر سند فضاهای آموزشی، سند ساخت ۳۰ هنرستان و سند ساخت ۹۲ مدرسه شبانه‌روزی در استان مخصوصاً برای حاشیه شهرها و مناطق دور مرزی تهیه و تدوین‌شده است.

وی افزود: ازآنجایی‌که میزان درآمد خانوار استان یک‌میلیون تومان نسبت به کشور پایین‌تر است، اولویت اول خانواده‌ها موضوعات اقتصادی است و همین موضوع سبب می‌شود دانش آموزان زودتر به بازار کار وارد شوند.

رخشانی با اشاره به مشکلات آموزشی در حاشیه شهر زاهدان، خاطرنشان کرد: ایجاد آموزش‌وپرورش ناحیه ۳ در این شهر با تمرکز بر نقاط شمالی زاهدان می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات موجود در این زمینه باشد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha