خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12778
۱۴۰۰/۰۸/۱۹ - ۱۰:۰۳
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد:

سیستان و بلوچستان دارای رتبه برتر در سرمایه‌گذاری کشاورزی

سیستان و بلوچستان دارای رتبه برتر در سرمایه‌گذاری کشاورزی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان توانمندی‌های استان درزمینهٔ شیلات، تولید گوشت قرمز، تولید محصولات گرمسیری، گلخانه‌ای و باغی به‌ویژه خرما و محصولات خارج از فصل و گیاهان دارویی گفت: این استان دارای رتبه برتر در سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی است و مزیت‌های بی‌نظیری دارد که با حمایت همه دست‌اندرکاران می‌تواند به استان برخورداری تبدیل شود.

به گزارش اس.بی پرس، محمدعلی نیکبخت افزود: برای تحول در بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان در بخش‌های مختلف سند توسعه‌ای تدوین و محور برنامه‌های کاری سازمان جهاد کشاورزی قرارگرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه گفت: سالیانه بیش از پنج میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان تولید می‌شود.

نیکبخت بیان کرد: بسیاری از محصولات کشاورزی دارای زمان تولید و مصرف محدودی هستند و صنایع تبدیلی می‌توانند با حفظ و نگهداری محصولات در آن‌ها به‌گونه‌ای تغییر و تبدیل ایجاد کند که امکان مصرفشان در تمامی ایام سال میسر باشد.

وی گفت: با توجه خاص به تولید خرما و توسعه زنجیره ارزش آن، بهره‌گیری از تمام ظرفیت بازارهای سطح کشور برای فروش محصولات تولیدی استان، توسعه کشت میوه‌های گرمسیری به‌ویژه موز و انبه و کشت‌های گلخانه‌ای می‌توان در این بخش اشتعال‌زایی خوبی را انجام داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: به‌کارگیری فرصت هم‌جواری با کشورهای همسایه در این زمینه‌ها می‌تواند موجبات رونق‌بخش کشاورزی و توسعه پایدار در منطقه شود.

وی همچنین به بحث تولید موز در استان نیز اشاره کرد و گفت: حدود پنج هزار هکتار از سطح باغات جنوب سیستان و بلوچستان به کشت موز اختصاص دارد که بیش از سه هزار هکتار آن بارور و بقیه غیر بارور است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: اگر روزی کشور بخواهد درزمینهٔ تولید موز خودکفا باشد، باید این اتفاق در سیستان و بلوچستان رقم بخورد، می‌توانیم به مرحله‌ای برسیم که نیاز ایران را از موز تأمین کنیم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های کشاورزی سیستان و بلوچستان، اضافه کرد: این استان با توجه به سواحل جنوب در موضوع صید و صیادی و آبزی‌پروری شرایط بی‌نظیری دارد، در باغبانی نیز شرایط این خطه خاص و در چند محصول در ردیف اول کشور قرار دارد.

نیکبخت با بیان این که استان در محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری نیز از شرایط خوبی برخوردار است، گفت: اگر کشور می‌خواهد در بخش محصولات گرمسیری تولید داشته باشد، آن را باید در سیستان و بلوچستان جست‌وجو کند، چراکه خاستگاه این تولیدات است.

وی اضافه کرد: علیرغم اینکه اعلام می‌شود سیستان و بلوچستان استان خشکی است، اما با بارندگی‌هایی که رخ می‌دهد و با استفاده از منابع آبی موجود و خاک و هوای خوب، البته در صورت مدیریت خوب می‌توان برای توسعه کشاورزی بهره برد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha