خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12840
۱۴۰۰/۰۸/۲۲ - ۲۱:۱۷

مشاهده پرنده کمیاب اسکوتر در سیستان وبلوچستان

مشاهده پرنده کمیاب اسکوتر در سیستان وبلوچستان
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: برای اولین بار پرنده اسکوتر در شهرستان زهک استان سیستان و بلوچستان مشاهده شد.

به گزارش اس.بی پرس، وحیدپورمردان افزود: تیم پرنده‌نگری و سرشماری اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان زهک برای اولین بار پرنده اسکوتر بال سفید را شناسایی کردند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان افزود: با شروع فصل سرد در قسمت‌های شمالی کره زمین و مهاجرت گونه های پرندگان به بخش‌های گرم و جنوبی، تیم های مختلف کارشناسی و محیط‌بانی به‌منظور سرشماری و پرنده‌نگری در سایت ها و زیستگاه‌های سطح استان مستقر می‌شوند.

وی ادامه داد: تیم های پرنده‌نگری و سرشماری در شهرستان زهک موفق به شناسایی و مشاهده پرنده اسکوتر بال سفید شدند.

پورمردان تصریح کرد: پرنده اسکوتر بال سفید یا اردک سیاه مخملی، از گونه‌های کمیاب است و در گذشته زمستان‌ها به تعداد خیلی کم در سواحل دریای خزر دیده می شده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان افزود: اندازه تقریبی طول بدن اسکوتر بال سفید (اردک سیاه مخملی) 55 سانتی‌متر است؛ جثه فربه و منقاری بادکرده دارد، هر دو جنس اسکوتر بال سفید از اسکوتر سیاه به‌وسیله آینه‌بالی سفید که در حالت بال‌بسته اغلب ناپیدا است، مشخص می‌شود، هنگام شیرجه پاهای قرمزش دیده می شود، پرنده نر لکه سفید کوچکی در زیر چشم دارد و طرفین منقار سیاهش زرد رنگ است، پرنده ماده با دو لکه بزرگ تقریبا سفید در هر طرف سر از اسکوتر سیاه تمیز داده می شود، این لکه‌ها در پرنده نابالغ مشخص‌تر است که در صورت نبودن این لکه‌ها، سفیدی بال برای شناختن آن کافی است، معمولا به صورت دسته‌های کوچک و یا تک‌تک در نزدیکی ساحل دیده می شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha