خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12864
۱۴۰۰/۰۸/۲۳ - ۱۹:۵۲
دبیر کارگروه ملی زلزله:

زمین‌لرزه دوقلوی 6.4 ریشتری، زلزله اصلی بود/ پس‌لرزه‌های 3 ریشتری رخ دادند/ وقوع زلزله بزرگ‌تر بعید است

زمین‌لرزه دوقلوی 6.4 ریشتری، زلزله اصلی بود/ پس‌لرزه‌های 3 ریشتری رخ دادند/ وقوع زلزله بزرگ‌تر بعید است
دبیر کارگروه ملی زلزله گفت: تجارب و دانش می‌گوید زلزله 6.4 شمال بندرعباس زلزله اصلی بوده و احتمال وقوع زلزله بزرگتر بسیار ناچیز است چنانکه دیدیم پس از این زلزله‌های دوقلو پس‌لرزه‌های 3 و 4 ریشتری هم رخ دادند.

به گزارش اس.بی پرس، علی بیت اللهی درباره جزییات زلزله جنوب کشور اظهار داشت: هرچند در ابتدا مرکز لرزه‌نگاری، مرکز زلزله را جزیره قشم و لافت نشان داد اما بلافاصله آن را تصحیح کرد و طبق آنچه که مراکز جهانی لرزه‌نگاری هم نشان دادند مرکز این زلزله 25 کیلومتری فین در شمال بندرعباس است.

وی ادامه داد: در واقع زلزله دوقلو به فاصله یک دقیقه به بزرگی 6.3 و 6.4 رخ دادند که هر دوی آن‌ها مرتبط با یک گسل بودند. امتداد این گسل پیشانی کوهستان زاگرس است که انتهای آن جنوب شرقی این گسل می‌شود.

دبیر کارگروه ملی زلزله با تاکید بر اینکه خوشبختانه جمعیت متراکمی در مرکز این زلزله وجود ندارد، گفت: طبق آمار و اطلاعات می‌توان گفت تقریبا 8 هزار نفر در محدوده شدت مخرب این زلزله واقع می‌شوند و برآوردهای دفتری ما نشان می دهد هزار واحد مسکونی در پی این زلزله دچار خسارت شده باشند.

بیت اللهی ادامه داد: این زلزله شعاع 60 کیلومتری را تحت تاثیر خود قرار داده و حدود 60 روستا تحت تاثیر این زلزله قرارگرفته‌اند.

رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است استان های همجوار در خطر و معرض زلزله‌های دیگری باشند گفت: فعالیت‌های لرزی در امتداد یک گسل‌های خاص رخ می‌دهد و این فعالیت‌ها هم امر طبیعی و عادی محسوب می‌شود و به صورت روزمره لرزه‌هایی رخ می‌دهد که گاه این لرزه‌ها شدت بالایی دارند.

وی تاکید کرد: تجارب و دانش می‌گوید زلزله 6.4 شمال بندرعباس زلزله اصلی بوده و احتمال وقوع زلزله بزرگتر بسیار ناچیز است چنانکه دیدیم پس از این ززلزله‌های دوقلو، پس‌لرزه‌های 3 و 4 ریشتری هم رخ دادند.

بیت اللهی ادامه داد: این یک رخداد لرزه‌ای مستقل بوده و بسیار طبیعی است که در مناطق ساحلی به دلیل نرم بودن خاک ارتعاشات زلزله 6 ریشتری در بندرعباس را استان کرمان یا کشور امارات هم احساس کنند اما ازآنجایی‌که این یک رخداد مستقل در پی فعالیت لرزه‌ای یک گسل مستقل رخ‌داده قطعا ارتباطی با استان های همجوار نخواهد داشت.

 

 انتهای پیام/

منبع : ilna.news

نظرات شما

capcha