خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12875
۱۴۰۰/۰۸/۲۴ - ۰۹:۱۳

به پرونده بیش از ۱۱ هزار فرد بی‌شناسنامه در سیستان‌وبلوچستان رسیدگی شد

به پرونده بیش از ۱۱ هزار فرد بی‌شناسنامه در سیستان‌وبلوچستان رسیدگی شد
مدیرکل ثبت‌احوال سیستان و بلوچستان گفت: ۱۱ هزار و ۳۳۶ پرونده افراد بالای ۱۸ سال از سال ۹۰ تا پایان شهریور سال جاری در سطح استان رسیدگی که از این تعداد تابعیت هشت هزار و ۹۵۷ پرونده تأییدشده است.

به گزارش اس.بی پرس، رضا راحت دهمرده اظهار داشت: بیشترین افراد تأیید تابعیت شده از مناطق روستایی و عشایری بوده است.

وی افزود: ۲ هزار و ۳۷۹ پرونده نیز رد تابعیت شده و ایرانی بودن آنان تأیید نشده که بیشتر آنان در مراکز شهرهای شمالی و مرزی سیستان و بلوچستان بوده است.

وی با بیان اینکه تقریباً ۲۱ درصد مدعیانی که تقاضای ایرانی داشتند رد تابعیت شدند، گفت: در سال‌های اخیر تعداد رد تابعیت‌ها بیشتر شده زیرا ایرانی‌ها شناسنامه گرفته‌اند جز تعداد محدودی و باقیمانده پرونده‌های در دست اقدام منتظر نظر مراجع امنیتی و انتظامی هستند و ۲ هزار و ۹۰۷ پرونده در سطح استان در دست اقدام و رسیدگی است.

مدیرکل ثبت‌احوال سیستان و بلوچستان افزود: یکی از وظایف و مأموریت‌های اصلی سازمان ثبت‌احوال ثبت وقایع حیاتی است که فردی فاقد شناسنامه نباشد.

وی بیان کرد: وظیفه ذاتی ثبت‌احوال صدور شناسنامه برای اتباع دارای اقامت قانونی در ایران و ایرانیانی که در هر نقطه از کشور حضور دارند است زیرا پایه و اساس مدارک و هویت فرد بر اساس شناسنامه‌ای است که در بدو تولد از طریق ثبت‌احوال صادر می‌شود.

راحت دهمرده گفت: سازمان ثبت‌اسناد بیش از یک‌صد سال در کشور و حدود ۹۵ سال در سیستان و بلوچستان قدمت دارد که در گذشته هیچ محدودیتی برای صدور شناسنامه برای افراد بزرگ‌سال از سوی این سازمان وجود نداشت و مأموران ثبت به روستاها مراجعه و در همان‌جا با سند و مهر شناسنامه صادر می‌کردند.

وی افزود: در سال ۵۵ قانون ثبت‌احوال بازنگری شد و یکسری محدودیت‌ها برای افراد بزرگ‌سال ایجاد کرد اما مأموران ثبت همچنان به مناطق روستایی می‌رفتند و مشکل افرادی که مدعی شناسنامه بودند را با تنظیم صورت‌جلسه و اکیپ‌هایی که آن زمان تشکیل شد برطرف می‌کردند.

مدیرکل ثبت‌احوال سیستان و بلوچستان ادامه داد: در سال ۶۳ قانون ثبت‌احوال مجدداً بازنگری شد و بر اساس آن رسیدگی به افراد فاقد شناسنامه در قالب دستورالعملی بررسی می‌شود.

وی اظهار داشت: طبق قانون، هویت از طریق نیروی انتظامی و تابعیت از طریق شورای تأمین هر شهرستان باید بررسی شود یعنی یک فرد ایرانی اگر ادعا کند که بدون شناسنامه است اول باید نیروی انتظامی هویت و شورای تأمین نیز تابعیت وی را تأیید کند که در صورت ایرانی بودن شناسنامه صادر می‌شود.

راحت دهمرده خاطرنشان کرد: بعد از انقلاب اسلامی طرح‌های مختلفی در این زمینه در سطح استان اجرا شد و مأموران ثبت‌احوال با همکاری سازمان یونیسف به مناطق روستایی و عشایری مراجعه کرده و برای افرادی که ادعای ایرانی بودن داشته اما فاقد شناسنامه بودند پرونده تشکیل می‌دادند و همچنان افراد مدعی فاقد شناسنامه در سطح استان وجود دارند که معتقدیم هیچ زمانی به صفر نخواهد رسید.

وی گفت: فاقدین شناسنامه چندین گروه هستند و بیشترین آمار در سیستان و بلوچستان مربوط به گروه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی است که متأسفانه این ازدواج‌ها به‌صورت قانونی ثبت‌نشده و پروانه زناشویی دریافت نمی‌کنند و بر همین اساس ولادت فرزند نیز ثبت نمی‌شود.

مدیرکل ثبت‌احوال سیستان و بلوچستان افزود: این‌گونه افراد اکثراً به‌صورت غیرقانونی به ایران مهاجرت و ازدواج کردند اما قانونی در مجلس تصویب‌شده که دقیقاً مشخص کرده این افراد به چه طریقی می‌توانند شناسنامه دریافت کنند.

وی بیان کرد: در این قانون ۲ وظیفه برای ثبت‌احوال مشخص‌شده که بر اساس آیین‌نامه، بررسی شناسنامه مادر ایرانی یکی از این وظایف است و افرادی که به اداره امور اتباع مراجعه می‌کنند پرونده‌ای تشکیل و از ثبت‌احوال استعلام و در خصوص وضعیت سند شناسنامه مادر بررسی می‌شود.

راحت دهمرده ادامه داد: به‌طور متوسط روزانه بین ۲۰ تا ۳۰ استعلام از اداره ثبت‌احوال انجام می‌شود و سپس استعلامات از طریق مراجع امنیتی و انتظامی پیگیری و بعد از تأیید پرونده به ثبت‌احوال جهت صدور شناسنامه ارسال می‌شود که تاکنون پرونده‌ای ارسال نشده است.

وی گفت: اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری سیستان و بلوچستان سامانه‌ای را تعریف کرده که افراد فاقد شناسنامه می‌توانند در آنجا ثبت‌نام و برای دریافت شناسنامه اقدام کنند.

مدیرکل ثبت‌احوال سیستان و بلوچستان اظهار داشت: افرادی که هیچ‌گونه مدرک سببی و نسبی ندارند و به‌صرف سکونت طولانی و بسیار زیاد در ایران ادعای ایرانی بودن می‌کنند که نمی‌توان برای این افراد تشکیل پرونده داد اما در صورت تأیید شورای تأمین می‌توان مطابق قانون پرونده تشکیل داد.

وی گفت: زنانی که با افراد خارجی ازدواج می‌کنند باید اقامت همسر خود و ازدواجشان را به‌صورت قانونی ثبت کنند.

راحت دهمرده تصریح کرد: افرادی ساکن در مناطق روستایی و عشایری درصورتی‌که شخصی از بستگان آنان فوت کرد باید بلافاصله به ثبت‌احوال اعلام کنند تا شناسنامه باطل شود و در اختیار اشخاص دیگری قرار نگیرد.

وی عکس‌دار کردن شناسنامه در سن ۱۵ سالگی و دریافت شناسنامه در بدو تولد را از دیگر اقدامات مهمی عنوان کرد که باید در این زمینه انجام شود.

مدیرکل ثبت‌احوال سیستان و بلوچستان بیان کرد: در این استان ۵۴ اداره و نمایندگی ثبت‌احوال وجود دارد که اگر واقعه ولادت به‌موقع ثبت شود مشکل کم ثبتی، دیرثبتی و فاقدین شناسنامه را در آینده نخواهیم داشت.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha