خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12884
۱۴۰۰/۰۸/۲۴ - ۱۳:۴۳
مخبر:

آثار کوتاه‌مدت زلزله را باید ظرف چند روز آینده به‌صورت فوری از بین برد

آثار کوتاه‌مدت زلزله را باید ظرف چند روز آینده به‌صورت فوری از بین برد
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به بازدیدی که از شب گذشته تا بامداد امروز دوشنبه از مناطق زلزله‌زده بخش فین بندرعباس داشتند، گفت: باید به مسائلی همچون تأمین تغذیه به‌موقع و تهیه چادر که نیاز ضروری این مناطق بوده، به‌فوریت انجام گیرد.

به گزارش اس.بی پرس، محمد مخبر روز دوشنبه در جلسه ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان هرمزگان که با حضور مسئولان استانی و کشوری برگزار شد، افزود: البته در بازدیدی که از مناطق زلزله‌زده بخش فین و بندرعباس داشتیم افراد از نبود چادر گلایه نداشتند اما اگر کسری وجود دارد باید به‌طور حتم فراهم شود.

وی بیان داشت: در بعضی از مناطق زلزله‌زده که منازل مسکونی تخریب‌شده و یا کامل از بین رفته و جایی برای پخت‌وپز ندارند؛ بنابراین از استاندار هرمزگان، نیروهای بسیجی و سایر نهادها و دستگاه‌هایی که این امکان را دارند که به فوریت امکان تغذیه و غذای گرم را فراهم کنند، خواستاریم که به‌طور حتم ظرف ۲۴ ساعت آینده این کار صورت گیرد.

مخبر گفت: بعضی از خانه‌هایی که تخریب‌شده بود باید هرچه سریع‌تر باید اسباب و وسایل منزل تأمین و در اختیارشان قرار گیرد اما در بحث ساخت و تأمین مسکن نیز با همان فرمولی که بنیاد مسکن دارد، باید به‌سرعت پیش‌ازاین زمستان و بارندگی، این مشکل برطرف شود.

وی ابراز داشت: خوشبختانه خانه‌ها به‌طورمعمول کوچک بوده و به‌فوریت می‌توان بعضی از خانه‌ها را ساخت؛ بنابراین می‌شود با مردم طوری رفتار کنیم که در زمستان و بارندگی‌ها مشکلی نداشته باشند و سریع‌تر کار انجام شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری ادامه داد: تعدادی دام سبک نیز در مناطق زلزله‌زده فین از بین رفته است که جبران خواهیم کرد ضمن اینکه خوب است برخی از این روستاها که اشتغالی ندارند بنیاد برکت به‌سرعت بنگاه‌های کوچک و زودبازده راه بیندازد و فرصت خوبی است که یک بخشی از این اشتغال را حل کنیم.

مخبر یادآور شد: با بررسی‌هایی که در استان هرمزگان خواهد شد، تعداد اشتغالی که لازم است در روستاهای آسیب‌دیده ایجاد شود، این‌ها را تأمین کنند و باز در تهران نیز در این راستا با حضور مسئولان مربوطه تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

وی گفت: مسئله آب و برق چهار روستای بخش فین هم که مشکل دارند که البته یکی از این روستاها مشکل حفاری دارند و ممکن است کمی طولانی‌تر شود اما بقیه روستاها باید سریع‌تر مسائلشان حل شود.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: بعضی از این روستاها با توجه به اینکه روی گسل قرار دارند، در معرض زلزله هستند و باید پیگیری شود که در کدام مکان‌ها لازم به راه‌اندازی پایگاه امدادی راهداری‌ها است و سریع اقدام شود.

مخبر تصریح کرد: بخشی از پل‌ها از بین رفته بود البته کامل تخریب نشده بود اما دچار تنش شده بودند که بعید است بتوان از آن‌ها استفاده کرد و باید به‌سرعت این پل‌ها ساخته شود که اگر نشود، تردد بین روستاها و شهرها با مشکل مواجه‌ شود و این ممکن است خود باعث یکسری مسائل شود.

وی اضافه کرد: مدارس نیز که در ظاهر تخریبی نیستند اما تعمیری هستند باید اداره کل نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس هرمزگان با کمک بنیاد برکت بسیج شوند و به‌سرعت تعمیر این فضاهای آموزشی انجام شود؛ چرا که در روستاها چون تعداد دانش آموزان کم است و مدرسه‌ها حضوری است.

این مقام مسئول در دولت سیزدهم یادآور شد: شب گذشته در بعضی از مناطق زلزله‌زده دسترسی به اینترنت و همراه اول نداشتند و دانش آموزان باید از فاصله ۵۰ تا ۶۰ کیلومتری برای دسترسی به شبکه شاد استفاده کنند که این چیزی درستی نیست.

وی گفت: اینترنت در این روستاهایی که بیش از ۲۰ خانوار حضور دارند، منعی ندارد که ارتباط نداشته باشند و واقعاً ارتباط نبود و این کار هم جز کارهایی است که باید شکل بگیرد.

مخبر خطاب به مسئولان بسیج و سپاه نیز گفت: بحث کمک‌های بسیج و سپاه را دنبال کنید و هر جا فکر می‌کنید لازم است که از جاهای دیگر کمک بگیرید، این کار را انجام دهید.

وی ادامه داد: تخت‌های بیمارستانی در هرمزگان نسبت به استان‌های دیگر وضعیت مناسبی نیست که باید وزیر بهداشت سریع‌تر این مشکل را حل کنند و همچنین با توجه به اینکه این استان از مناطق زلزله‌خیز کشور است سوله‌ای چندمنظوره برای اسکان و درمان و غیره تعبیه شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری اظهار داشت: از مردم هرمزگان استدعا داریم با توجه به اینکه احتمال پس‌لرزه‌ها وجود دارد لذا در منازلی که تخریبی هستند، حضور پیدا نکنند و درواقع خداوند لطف بزرگی به ما کرده است که این حادثه تلفات جانی جز یک نفر نداشت.

وی گفت: البته می‌طلبد که نیروهای انتظامی، بسیج و سپاه نیز از خسارت‌های احتمالی جلوگیری کنند و استاندار نیز دستور دهند که هر کس هم به هر دلیلی نخواست رعایت کند، نگذارید این کار انجام شود.

مخبر خاطرنشان کرد: آثار کوتاه‌مدت زلزله را باید ظرف چند روز آینده به‌صورت فوری از بین برد و زندگی را عادی کرد و آثار درازمدت آن‌هم مثل ساخت‌وساز بسیجی شود که این کار صورت گیرد و دولت نیز در کمک‌رسانی آماده است.

وی همچنین ضمن خسته نباشید به همه مسئولان استانی و کشوری که به‌موقع و جهاد گونه برای رفع مسائل و مشکلات در مناطق زلزله‌زده عمل کردند، گفت: استاندار مشکلات پیش‌آمده درزمینهٔ ساخت مسکن، اشتغال، راه، بهداشت و درمان و غیره را ظرف ۲ تا سه روز آینده جمع‌بندی و به ما ارسال کند ما نیز در جلسه‌ای در تهران با حضور مسئولان ذی‌ربط روی همه موارد تصمیم خواهیم گرفت.

مخبر در پایان یادآور شد: آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهوری نیز خسته نباشید گفتند و سلام رساندند و اعلام کردند که دولت در صحنه خواهد بود و کمک خواهد کرد که این موارد و مسائل سریع‌تر حل شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : ilna.news

نظرات شما

capcha