خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12887
۱۴۰۰/۰۸/۲۴ - ۱۷:۴۸

کسب درآمد با جان مردم/ سازمان نظام پزشکی پاسخگو باشد

کسب درآمد با جان مردم/ سازمان نظام پزشکی پاسخگو باشد
مداخلات بین‌رشته‌ای در حرفه پزشکی، یکی از مهم‌ترین چالش‌های حوزه سلامت کشور است که ترکش‌های آن در ابتدا متوجه مردم می‌شود و در ادامه، جایگاه جامعه پزشکی را متزلزل می‌سازد.

به گزارش اس.بی پرس، مرگ مهرنوش جعفری دختر ۱۹ ساله اهوازی در حین عمل زیبایی دوباره موضوع بی‌توجهی به مداخلات افراد فاقد صلاحیت در حرفه پزشکی را به مسئولان مربوطه گوشزد کرد؛ زیرا مرگ این دختر جوان، آخرین حادثه تلخ ازاین‌دست اتفاقات نخواهد بود، اگر نخواهیم اقدامی عاجل برای برخورد با این قبیل تخلفات صورت دهیم.

دختری که در آغازین ماه‌های جوانی و ورود به دانشگاه به دلیل سهل‌انگاری و بی‌مسئولیتی چند نفر، خیلی زود دست از آرزوهای خود کشید و در بستر سرد خاک آرمید.

شاید تا دیر نشده باید این پرونده موردبررسی و تحقیق و تفحص قرار گیرد تا مشخص شود که آیا خطای پزشکی بوده یا قصوری سرزده است. درعین‌حال، شاید بتوان گزینه سوم هم در کنار خطا و قصور قرار داد و آن، «مداخله افراد فاقد صلاحیت در حرفه پزشکی» است.

بررسی‌های میدانی و گزارش‌های کشوری نشان می‌دهد که بروز عارضه و مرگ‌ومیر بر اثر مداخلات افراد فاقد صلاحیت در رشته تخصصی، به‌گونه‌ای هست که نیازمند بررسی دقیق از سوی مسئولان سازمان نظام پزشکی باشد؛ زیرا صدور پروانه حرف پزشکی در اختیار این سازمان صنفی است و قطعاً مسئولان این سازمان باید پاسخگوی این قبیل اتفاقات ناگوار در حرفه پزشکی هستند.

فرهاد سلطانی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، دلیل مرگ دختر جوان اهوازی را ناشی از عارضه تزریق داروی بیهوشی با دوز بالا در یک کلینیک زیبایی اعلام کرده بود!

سؤال اینجاست که آیا چنین خطایی در مورد تزریق دارو و ایست قلبی اگر متخصص وجود داشت، رخ می‌داد؟ یا اینکه در حقیقت دختر جوان اهوازی به دست افراد غیرمتخصص و در یک مطب فاقد امکانات احیا، دچار ایست قلبی تنفسی و مرگ مغزی شده است؟!

نکته مهم اینکه چرا باید اجازه داد برخی مطب‌ها با تابلوی کلینیک زیبایی فعالیت کنند و باعث گمراهی مردم شوند. درحالی‌که تخصص این نوع خدمات زیبایی را ندارند و نتیجه آن می‌شود، مرگ مهرنوش جعفری که وارد چنین کلینیکی شده است. قطعاً مدیران سازمان نظام پزشکی باید پاسخ بدهند که چنین اقداماتی از سوی برخی پزشکان، با چه مجوزی صورت می‌گیرد و اگر تخلف است، چرا برخورد نمی‌شود و اگر مجاز هستند، یک‌بار برای همیشه به دعوای بین‌رشته‌ای در حرفه پزشکی پایان دهد.

محمد خردمند معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی، با عنوان این مطلب که انجام اعمال مجاز در مطب‌ها شامل همه پزشکان اعم از پزشک عمومی و متخصص می‌شود، گفته است که مطب قابل اجاره دادن نیست و تمامی مسئولیت‌ها در مطب متوجه پزشک است و باید مشخص شود چرا بدون حضور پزشک، اجازه داده‌شده که این کار انجام شود. اساساً کارهایی مثل تزریق ژل و بوتاکس در مطب قابل انجام است، اما مطب جای عمل لیپوساکشن و تزریق چربی نیست؛ زیرا عارضه‌هایی به دنبال دارد که نمی‌توان در مطب چنین عملی را انجام داد.

مدیران سازمان نظام پزشکی، باید بپذیرند که چنین تخلفاتی در گوشه گوشه کشور رخ می‌دهد و همیشه شاهد تلنبار پرونده‌هایی از قصور و خطاهای پزشکی هستیم؛ اما دخالت افراد فاقد صلاحیت در رشته‌های تخصصی را باید جدی‌تر گرفت و با آن برخورد کرد؛ زیرا با توجه به گسترش تبلیغات اعمال زیبایی و گرایش مردم به این قبیل خدمات، شاهد هستیم که برخی پزشکان غیرمتخصص با توجه به درآمدزا بودن این قبیل خدمات، به ارائه خدمات زیبایی در مطب پرداخته و مردم را گرفتار طمع خود می‌کنند.

به نظر می‌رسد، یک جای کار اشکال دارد و آن‌هم نگران نبودن افراد فاقد صلاحیت است که در رشته‌های تخصصی دخالت می‌کنند و ارائه خدماتی را عهده‌دار می‌شوند که نیازمند داشتن مدرک دانشگاهی و تخصص است. اینکه قرار باشد به طمع کسب درآمد، دست از خدمت در رشته خود کشید و به سراغ رشته تخصصی رفت، حوادثی همچون مرگ دختر جوان اهوازی را رقم می‌زند.

محمد رئیس زاده رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی ایران، با عنوان این مطلب که باید با ضوابط و معیارهای دقیق نسبت به رصد و عدم رعایت اخلاق حرفه‌ای همت گماشت، گفت: در هیئت‌های عالی انتظامی باید بحث اخلاق در شاغلین حرف پزشکی جدی گرفته شود و این موضوع به آگاهی جامعه پزشکی رسانده شود. همان‌گونه که بسیاری از افراد جامعه پزشکی در خصوص موارد پیشگیری از قصور و تقصیر، دقت و وسواس را رعایت می‌کنند، باید درزمینهٔ رعایت موارد اخلاقی نیز اهتمام جدی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: ضروری است در آینده نزدیک با جدی گرفتن موضوعات اخلاق حرفه‌ای شاهد کاهش قصور و تقصیرات و همچنین پیشگیری از عدم رعایت شئونات حرفه‌ای باشیم.

شاید طرح این موضوع از جانب رئیس سازمان صنفی جامعه پزشکی کشور، خود گواه این واقعیت باشد که برخی از پزشکان، اخلاق حرفه‌ای را نادیده گرفته و به عرصه‌هایی از پزشکی ورود می‌کنند که تخصص آن را ندارند. فقط برای اینکه کسب درآمد بیشتری داشته باشند، درحالی‌که جان مردم را به خطر می‌اندازند.

 

 انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما

capcha