خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12892
۱۴۰۰/۰۸/۲۴ - ۱۸:۴۲
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

9 درصد جمعیت سیستان و بلوچستان مبتلاء به دیابت هستند

9 درصد جمعیت سیستان و بلوچستان مبتلاء به دیابت هستند
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: بیش از 9 درصد جمعیت استان سیستان و بلوچستان از بیماری دیابت رنج می‌برند.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر مجید سرتیپی  از بیماری دیابت به‌عنوان بیماری خاموش نام برد و افزود: این بیماری معمولاً تا سال‌ها هیچ علامتی ندارد و وقتی علامت‌دار شد نمی‌توان هیچ اقدامی برای این بیماری انجام داد، بر همین اساس نیاز است به‌صورت منظم خودمان را ازنظر بیماری دیابت غربالگری نماییم.

وی ضمن بزرگداشت هفته ملی و روز جهانی دیابت گفت: هفته ملی دیابت از 22 آبان ماه با شعار «دسترسی به درمان دیابت»؛ از شده و تا 28 آبان ماه 1400 ادامه دارد.

وی گفت: در سال 2019 میلادی بیش از 4 میلیون و 200 هزار نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند، در کشور ما نیز بیش از پنج و نیم میلیون نفر از افراد بالای 25 سال مبتلا به دیابت هستند و حدود 11 درصد جمعیت بالای 25 سال از بیماری دیابت رنج می‌برند و حداقل 25 درصد این بیماران از بیماری خودآگاه نیستند.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین پیمایش عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر در سال 1395، حدود 9 درصد از جمعیت بالای 25 سال استان سیستان و بلوچستان مبتلابه دیابت می‌باشند.

دکتر سرتیپی با اشاره به این موضوع که افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض خطر ابتلا به COVID-19 هستند افزود: بیماری دیابت یک عامل خطر در همه‌گیری کروناست و افراد دیابتی بیشتر از سایر افراد در معرض خصط ابتلا و مرگ ناشی از بیماری کرونا هستند و بیشتری مرگ کرونا در این افراد اتفاق افتاده است.

وی با توصیه به بیماران دیابتی گفت: مبتلایان به دیابت کنترل مطلوب قند خون داشته باشند و نسبت به سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب و خود مراقبتی در خصوص این بیماری را داشته باشند.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha