خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12896
۱۴۰۰/۰۸/۲۵ - ۰۹:۵۴

ایرانشهر نماد سوزن‌دوزی سیستان و بلوچستان است

ایرانشهر نماد سوزن‌دوزی سیستان و بلوچستان است
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایرانشهر گفت: ایرانشهر با وجود زنان و دختران هنرمند و ماهر سوزن‌دوزی به‌عنوان نماد سوزن‌دوزی این استان مطرح است.

به گزارش اس.بی پرس، رحمان ریگی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایرانشهر اظهار داشت: هنر سوزن‌دوزی در این شهرستان به بلندای تاریخ مطرح است بطوریکه در اکثر منازل زنان و دختران منطقه به این صنعت مشغول به کار هستند به همین سبب ایرانشهر به‌عنوان شهر ملی سوزن‌دوزی نام‌گذاری شده است.

وی افزود: باوجودی که هنر سوزن‌دوزی در اکثر مناطق سیستان و بلوچستان وجود دارد، اما انتخاب این شهر به‌عنوان شهر ملی سوزن‌دوزی به علت تعداد کارگاه‌های بیشتر و تکنیک‌های متداول و رایج این شهر بوده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایرانشهر گفت: کیفیت سوزن‌دوزی و وجود زیرساخت‌های شهری در ایرانشهر باعث شده این شهرستان در سال ۹۷ به‌عنوان شهر ملی سوزن‌دوزی کشور به ثبت برسد.

وی ادامه داد: سوزن‌دوزی یکی از غنی‌ترین داشته‌های زنان بلوچ محسوب می‌شود و ملی شدن این شهر حاصل زحمات صنعتگران و کیفیت محصولات تولیدی این شهرستان و استقبال آن در کشور و جهان است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایرانشهر اظهار داشت: هرسال از سوی میراث فرهنگی کلاس‌های آموزشی برای دوستداران این صنعت زیبا در ایرانشهر تشکیل و به شرکت‌کنندگان با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای گواهینامه مهارت اعطا می‌شود.

وی افزود: به هنرمندان سوزن دوز از ٣٠٠ تا ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات در قالب طرح اشتغال خانگی پرداخت می‌شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha