خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12938
۱۴۰۰/۰۸/۲۶ - ۱۸:۵۲
در بازدید دبیرشورای‌عالی مناطق آزاد از فولاد مکُران مطرح شد؛

فولاد مکُران سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد

فولاد مکُران سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد
رئیس هیئت‌مدیره فولاد مکُران با بیان اینکه اگر همه دستگاه‌ها همکاری کنند فولاد مکُران تا اواخر سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد گفت: این طرح حدود ۴۵۰ نفر را مشغول به کار خواهد کرد.

به گزارش اس.بی پرس، محمدرضا احسان فر روز چهارشنبه در بازدید سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور از مجتمع فولاد مکُران اظهار داشت: ‌این مجموعه با سهام و آورده خرد مردمی ایجاد و نهایتاً به یک هلدینگ تبدیل شد و فولاد مکران هم یکی از شرکت‌های تابعه هلدینگ بوده و ۴۱ درصد سهام مجموعه را دارا است.

وی تصریح کرد: حدوداً ۱۰ ماه است که به‌صورت جدی در این سایت کار می‌کنیم. این شرکت از سال ۹۳ تأسیس‌شده است و تا سال گذشته یک کار جدی در این شرکت انجام‌نشده بود.

رئیس هیئت‌مدیره فولاد مکُران اضافه کرد: امروز این مجموعه حدود ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اگر حمایت منطقه آزاد چابهار و سایر دستگاه‌ها را داشته باشیم و بانک مرکزی هم تعهدات خود را نسبت به این مجموعه انجام دهد، به‌طورقطع این پروژه را تا انتهای سال آینده به بهره‌برداری خواهیم رساند.

وی ادامه داد: مسائل و مشکلاتی پیش روی ما بوده و عملاً کسی نبود که به این دغدغه‌ها گوش فرا دهد و از این حیث، گلایه جدی دارم. نمی‌گویم کسی برای ما اقدامی کند اما حداقل دغدغه‌های ما را بشنوند تا ما یک آرامش قلبی و انگیزه‌ای پیدا کنیم.

این فعال اقتصادی بیان داشت: لازمه افتتاح این طرح، همکاری همه دستگاه‌های مستقر در این منطقه است. مشکلاتی را داریم که نمی‌توانم به بسیاری از آن‌ها اشاره کنم اما از روزی که متوجه شدیم دبیر شورای عالی مناطق آزاد قرار است به منطقه بیایند خوشحال شدیم که حداقل می‌توانیم مشکلاتمان را در حضور مدیرعامل منطقه آزاد چابهار و دکتر محمد مشاور رئیس‌جمهوری مطرح کنیم تا موانع پیش رو برداشته شود.

سعید محمد مشاور رئیس‌جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور هم اظهار کرد: اصلاً شخصاً به چابهار آمده‌ام تا صحبت‌ها و دغدغه‌های شما و سایر فعالان اقتصادی را بشنوم و برای من جای سؤال است که طرحی که سال ۹۳ کلید خورده است چطور تنها ۱۰ ماهه که توانسته به‌طورجدی فعالیت کند.

رئیس هیئت‌مدیره فولاد مکُران ضمن بیان اینکه در جلسات عمومی معمولاً نمی‌توان مشکلات تخصصی را به‌درستی مطرح کرد، خواستار جلسه‌ای اختصاصی با سعید محمد پیرامون رفع موانع صنعت فولاد در چابهار شد و گفت: این پروژه در انتظار دو قرارداد زودهنگام بود، قبل از آنکه گشایش اعتباری محقق شود. البته گشایش اعتبار محقق شد اما با شرایط تحریم مواجه شدیم. امروز یک گشایش اعتباری ۱۱۰ میلیون یورویی که ۸۲ میلیون یوروی آن سهم صندوق توسعه ملی بوده و مابقی هم توسط بخش خصوصی تأمین‌شده است. در آن دوره با یوروی سه هزار و ۸۰۰ تومانی حدود ۱۵۰ میلیارد تومان می‌شد.

وی ادامه داد: از ۸۲ میلیون یورو سهم صندوق توسعه ملی موفق شدیم تنها ۱۷ میلیون یورو را به‌صورت مقطعی و بخشی دریافت کنیم.

احسان فر تصریح کرد: از آن ۱۷ میلیون یورو هم کمی بیش از ۱۴ میلیون یورو دست ما را گرفت و مابقی آن هزینه شده است. الآن هم درگیر موضوع ۹ درصد ارزش‌افزوده هستیم و هم اینکه پیمانکار پروژه بخش دولتی بوده و حتماً می‌بایست یک شرکت دیگر را معرفی می‌کرد.

وی گفت: کالاهای ما پنج ماه در گمرک می‌ماند و نمی‌توانیم آن‌ها را ترخیص کنیم. بابت تجهیز بخش‌هایی از کارخانه مجبور شدیم هزینه گمرکی بپردازیم و همه این‌ها معضلاتی است که بایستی حل شود.

رئیس هیئت‌مدیره فولاد مکُران بیان داشت: یازده میلیون یورو تجهیزات ما در بندرعباس منتظر ترخیص هستند و از این‌طرف همه پیمانکاران ما به منابع مالی نیاز دارند.

معین‌الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی هم سؤال کرد که آیا از نیروهای بومی هم کسانی را مشغول به کار کرده‌اید یا خیر که مدیر فولاد مکران پاسخ داد: حدود ۳۰۰ نفر از نیروهای فعلی از بومیان سیستان و بلوچستان هستند و می‌توانید این موضوع را همین الآن بررسی و با پرسنل گفت‌وگو کنید تا ببینید اهل کدام مناطق هستند.

وی ادامه داد: سال آینده حدود ۴۵۰ نفر نیرو خواهیم داشت: روزی در سیمان زابل حدود ۳۲ نفر نیروی انسانی غیربومی داشتیم که امروز آن تعداد به ۲ نفر کاهش پیدا کرده است و امروز بیش از ۶۰۰ نفر از نیروهای آن مجموعه همگی بومی استان هستند.

احسان فر تصریح کرد: همه پروژه‌ها نسبت به جذب نیروهای غیربومی همواره متهم بوده‌اند اما واقعیت این است که اگر این پروژه فولاد به نتیجه برسد سالانه بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان فروش خواهد داشت. هرروز تاخیر در روند اجرا، خسارت قابل‌توجهی را به پروژه فولاد و کشور تحمیل خواهد کرد.

در پایان این گفت و گو قرار شد سرمایه‌گذار طرح فولاد با مشاور رئیس‌جمهوری و دبیرشورای‌عالی مناطق آزاد، جلسه‌ای اختصاصی برای مطرح کردن مشکلات این بخش داشته باشند.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha