خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12939
۱۴۰۰/۰۸/۲۶ - ۱۸:۵۹

ادامه بادهای شدید شمالی و گردش غبار در جنوب شرق/ میدان دید در سیستان به 900 متر رسید

ادامه بادهای شدید شمالی و گردش غبار در جنوب شرق/ میدان دید در سیستان به 900 متر رسید
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: صبح امروز بیشینه سرعت وزش باد در شمال استان به 94 کیلومتر بر ساعت رسید و کمینه میدان دید به 900 متر کاهش یافت.

به گزارش اس.بی پرس، محسن حیدری افزود: همان‌طور که انتظار می‌رفت از صبح امروز وزش باد شدید و گردوخاک پنج شهرستان شمال استان و برخی مناطق شرقی و نوار غربی استان را فراگرفته است.

وی افزود: تا پیش از ظهر امروز بیشینه سرعت وزش این باد در زابل به 94 کیلومتر بر ساعت و در زهک به 76 کیلومتر بر ساعت رسیده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: باد شدید و خیزش گردوغبار سبب کاهش شدید دید افقی در مناطق درگیر شده است به طوریکه کمینه دید در زهک به 900 و در زابل به 2000 متر رسیده است.

حیدری اضافه کرد: علاوه بر این بر اساس گزارش های محلی بادوگردوخاک شدید شعاع دید افقی در برخی محورهای مواصلاتی شمالی استان را نیز به‌شدت کاهش داده است به طوریکه در برخی مسیرها رفت‌وآمد خودروها با کندی همراه شده است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر وزش باد، سرمای هوا و یخبندان موقت شبانه نیز در روزهای پیش رو برخی نقاط شمالی و مرکزی استان را فرامی‌گیرد که ممکن است سبب بروز خسارت به محصولات کشاورزی شود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: توصیه می‌شود کشاورزان، گلخانه داران و فعالین دام و طیور نیمه شمالی استان برای جلوگیری از هرگونه خسارت‌های احتمالی باد شدید و سرما، اقدامات لازم را انجام دهند.

حیدری افزود: تهیه سوخت کافی و کنترل سامانه‌های گرمایشی برای گلخانه‌ها و سالن‌های پرورش دام و طیور، تخلیه آب سامانه‌های آبیاری تحت‌فشار و کنترل ضد یخ ماشین‌آلات کشاورزی در مناطق مرتفع ازجمله اقداماتی است که برای شرایط پیش رو توصیه می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به‌احتمال وقوع توفان شن و کاهش شدید دید افقی در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان به‌ویژه محور زاهدان-زابل توصیه می‌شود از سفرهای غیرضروری تا زمان عادی شدن شرایط خودداری شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha