خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12943
۱۴۰۰/۰۸/۲۷ - ۱۰:۴۸

آغاز نوزدهمین فصل کاوش محوطه جهانی شهر سوخته سیستان و بلوچستان

آغاز نوزدهمین فصل کاوش محوطه جهانی شهر سوخته سیستان و بلوچستان
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: نوزدهمین فصل کاوش محوطه جهانی شهر سوخته سیستان امروز آغاز شد.

به گزارش اس.بی پرس، علیرضا جلال زایی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان در جلسه بررسی وضعیت کاوش شهر سوخته اظهار کرد: نوزدهمین فصل کاوش در محوطه جهانی شهر سوخته توسط تیم حفاری ایران و ایتالیا به سرپرستی سید منصور سید سجادی باستان‌شناس برجسته ایرانی آغاز شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: در این فصل از حفاری قرار است بخش مسکونی مرکزی و بخش مسکونی شرقی این محوطه مورد کاوش قرار گیرد.

وی ادامه داد: این عملیات با توجه به شرایط بحرانی کرونایی منطقه با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود و همه اعضای تیم اعم از باستان‌شناسان، پژوهشگران، کارگران و خدمه با داشتن کارت سلامت در محل حضور می‌یابند.

جلال زایی بیان کرد: مدت‌زمان حفاری این دوره ۶۰ روز پیش‌بینی‌شده که از این مدت ۴۵ روز به فعالیت‌های میدانی و ۱۵ روز به جمع‌بندی اطلاعات میدانی، تنظیم گزارش و ارسال به پژوهشگاه در نظر گرفته‌شده است.

وی با اشاره به اینکه محوطهٔ باستانی شهر سوخته دارای قدمتی ۵ هزارساله بوده و هفدهمین اثر تاریخی ایران در فهرست یونسکو محسوب می‌شود، گفت: این محوطه در تیرماه سال ۱۳۹۳ مصادف با ۲۵ ژوئن ۲۰۱۴ در فهرست جهانی آثار تاریخی ثبت شد.

 شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری جنوب زابل و ۱۶۰ کیلومتری شمال زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه راه زابل به زاهدان واقع‌شده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha