خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12962
۱۴۰۰/۰۸/۲۸ - ۱۸:۴۱
مدیرعامل ایدرو:

جدیدترین ماشین‌آلات بافندگی در کارخانه بافت بلوچ ایرانشهرتأمین شده است

جدیدترین ماشین‌آلات بافندگی در کارخانه بافت بلوچ ایرانشهرتأمین شده است
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) گفت: با وجود تحریم‌ها بروزترین ماشین‌آلات بافندگی جهان برای کارخانجات صنایع بافت بلوچ ایرانشهر از طرف ایدرو تهیه و امیدواریم تا پایان سال فرایند تأمین آن نهایی شود.

به گزارش اس.بی پرس، محسن صالحی روز جمعه در حاشیه بازدید از بخش‌های مختلف کارخانجات گسترش صنایع بافت بلوچ ایرانشهر به همراه رئیس و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: پروژه‌های مختلف نوسازی در شرکت بافت بلوچ ایرانشهر در دست اجراست و پروژه ریسندگی که در سال گذشته به بهره‌برداری رسید در حال تولید بوده و طبق برنامه‌ریزی به دنبال افزایش ظرفیت است.

وی گفت: عملیات زیرساختی واحد بافندگی کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر نیز در حال انجام بوده و پیمانکار آن مشخص‌شده است.

رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود: بخش بافندگی و تکمیل رنگ با برآورد ۱۰ میلیون یورو و ۵۶۰ میلیارد ریال برای احداث واحد ریسندگی با ظرفیت سالانه ۱۸ میلیون متر پارچه در دست اجراست.

وی بیان کرد: بخش رنگرزی نیز با ظرفیت پایینی در حال فعالیت است که با برنامه‌ریزی‌های به‌عمل‌آمده امیدواریم این بخش با ظرفیت و ارزش‌افزوده بیشتری فعالیت داشته باشد.

رئیس و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس از دیگر واحدهای صنعتی و تولیدی شهرستان ایرانشهر بازدید کردند.

کارخانه بافت بلوچ، یک واحد صنعتی زیرمجموعه بخش نساجی کشور است که بیش از ۱۰ سال به دلایل مختلف در حالت رکود و تعطیلی به سر می‌برد. کارخانه‌ای نامدار که با نام و نشان ایرانشهر پیوند خورده و بعد از گذشت سالیان نسبتاً زیاد از تعطیلی، هنوز جایگزینی برایش پیدا نشده است.

به گفته مدیر این کارخانه پس از تأکید رهبر معظم انقلاب در خصوص لزوم فعال شدن کارخانه بافت بلوچ و حل مشکلات این کارخانه، پیگیری‌های فراوانی از سوی دفتر ایشان و دیگر مسئولان صورت گرفت و عزم همگانی برای فعال شدن این کارخانه نساجی شکل گرفت.

کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر با ظرفیت اسمی ٢٢ تن نخ در روز و ٢٨ میلیون متر پارچه در سال در ٢٢ بهمن سال ٦٠ افتتاح و شروع به تولید آزمایشی کرد که بهره‌برداری رسمی آن از سال ٦٣ آغاز شد اما به دنبال آتش‌سوزی این کارخانه در سال ٨٧ سالن ریسندگی این واحد به‌طور کامل از بین رفت.

پس‌ازاین حادثه بعد از فروش قطعه‌قطعه تجهیزات ساختمان کارخانه به‌منظور واگذاری در لیست سازمان خصوصی‌سازی قرار گرفت اما بعدها مسئولان متوجه شدند که برای حل مشکل این واحد صنعتی در مرحله نخست باید این مجموعه از لیست واگذاری به سازمان خصوصی‌سازی خارج شود تا شرکت‌های توسعه گر بتوانند برای سرمایه‌گذاری و حیات بخشیدن به این مجموعه ورود پیدا کنند.

سرانجام در هفته آخر سال ۹۳ با تحقق این خواسته، کارخانه بافت بلوچ از لیست سازمان خصوصی‌سازی خارج شد و برای احیا به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران واگذار شد و تحت حمایت دولت قرار گرفت.

با توجه به اهمیت این مجموعه در امر تولید و ایجاد اشتغال و توجه ویژه مسئولان کشوری و پیگیری مسئولان استانی، عملیات بازسازی و نوسازی این کارخانه در سال‌های اخیر در دستور کار دولت قرار گرفت تا قفل تعطیلی آن با کلید تدبیر گشوده شود تا مانند گذشته امید را در دل‌های مردم ایرانشهر زنده کند.

بافت بلوچ به‌عنوان صنعتی مادر و محوری می‌تواند نقشی حیاتی در منطقه ایفا کرده و به رویش خوشه‌های دیگر توسعه و اشتغال‌زایی کمک کند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha