خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12970
۱۴۰۰/۰۸/۲۹ - ۱۰:۲۵

انتقال آب از دریای عمان لازمه توسعه سیستان و بلوچستان است

انتقال آب از دریای عمان لازمه توسعه سیستان و بلوچستان است
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: سرمایه‌گذاری در شیرین‌سازی و انتقال آب دریای عمان در نقاط شهری و روستایی و تأمین آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعت لازمه توسعه این استان پهناور و کم آب و تنها راه تأمین آب پایدار آب‌های اقیانوسی است.

به گزارش اس.بی پرس، حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان در نشست شورای اداری چابهار و معتمدان که با حضور سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد برگزار شد اظهار داشت: سرمایه‌گذاری در شیرین‌سازی و انتقال آب دریای عمان در نقاط شهری و روستایی و تأمین آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعت لازمه توسعه این استان پهناور و کم آب و تنها راه تأمین آب پایدار آب‌های اقیانوسی است.

وی ادامه داد: اقداماتی در سال‌های گذشته برای انتقال آب دریا انجام‌شده که نیاز ضروری است از طرق مختلف و تخصیص اعتبارات لازم به‌صورت جدی عملیاتی شود.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: خط مستقیم آب از دریا ۱۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که این اعتبار باید سریعاً تخصیص پیدا کند و برای همیشه مشکل کم‌آبی استان سیستان و بلوچستان برطرف شود.

وی افزود: بندر چابهار با اجرای فاز‌های بعدی و افزایش حجم تخلیه و بارگیری نیازمند آماده‌سازی پس‌کرانه‌ها نظیر ریل، بزرگراه و آزادراه است تا شاهد توسعه تجارت و ترانزیت باشیم.

مدرس خیابانی با اشاره به اینکه مردم بومی و محلی باید از توسعه بهره‌مند شوند عنوان کرد: از محل توسعه، بنیان‌های تجاری شکل می‌گیرد.

 

راه‌آهن اصلی‌ترین نیاز چابهار است

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: همه برای آبادانی چابهار و تکمیل پروژه بزرگ نظیر راه و راه‌آهن تلاش و پیگیری کنیم، چون راه‌آهن اصلی‌ترین نیاز حمل‌ونقل کالا با حجم زیاد است و باید سریع‌تر تکمیل شود.

وی ادامه داد: سایر بنادر کشور زیرساخت‌های خوبی در ترانزیت کالا دارند، ولی بندر چابهار زیرساختی برای ترانزیت و تجارت ندارد و این‌گونه نمی‌توان در تولید و سرمایه‌گذاری موفقیت لازم را حاصل کرد.

مدرس خیابانی به مشکلات حوزه‌های مختلف صیادی، توربافی، نبود کارخانه‌های با اشتغال و تولید بالا و حاشیه‌نشینی هزاران نفر اشاره و خاطرنشان کرد: وقتی در داخل استان آب‌معدنی تولید می‌شود چرا این کالا با هزینه‌های زیاد از سایر نقاط کشور وارد می‌شود.

استاندار سیستان و بلوچستان بر تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام تأکید کرد و گفت: بنادر صیادی و اسکله‌ها تاکنون به‌خوبی از مواهب دریا استفاده نکرده‌اند و از هرگونه امکانات ایمنی و زیرساختی و رفاهی محروم هستند.

 

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha