خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12980
۱۴۰۰/۰۸/۲۹ - ۱۳:۰۰
رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین:

جمعیت سیستان و بلوچستان را تا افق ۱۴۲۴ به ۴ میلیون نفر می‌رسانیم/ افزایش ۲۵ برابری جمعیت مکران/ توقف توسعه صنایع در مناطق کم‌آب

جمعیت سیستان و بلوچستان را تا افق ۱۴۲۴ به ۴ میلیون نفر می‌رسانیم/ افزایش ۲۵ برابری جمعیت مکران/ توقف توسعه صنایع در مناطق کم‌آب
رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه‌وبودجه اظهار داشت: طبق سند آمایش حوزه سیستان و بلوچستان استعداد جمعیت‌پذیری حداقل ۴ میلیون نفری را دارد اما در حال حاضر جمعیت این منطقه حدود ۱.۴ میلیون نفر است.

به گزارش اس.بی پرس، امیر امینی، رئیس کارگروه برنامه پیاده‌سازی الزام‌های آمایش سرزمینی بودجه 1401 با بیان اینکه معتقدیم سند آمایش باید از طریق برنامه‌های توسعه به بودجه متصل شود، اظهار داشت: در ابتدا باید بسته‌های سیاست‌گذاری را در برنامه‌های توسعه دید و پس‌ازآن را با برنامه‌های اجرایی به بودجه متصل کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه سند آمایش سرزمین انتهای سال 99 مصوب شد، دولت جدید اهتمام زیادی بر این داشت که سند آمایش سرزمین در بودجه 1401 دیده شود. باید توجه داشته باشیم این موضوع با تبصره، قانون و الزام محقق نمی‌شود بلکه باید اجرای قانون بودجه با سند آمایش انجام شود. به تمام استان‌ها تکلیف کرده‌ایم که بر تمام برنامه‌های اجرایی نظارت داشته باشند که منطبق با سند آمایش سرزمین جلو برود. همچنین صندوق توسعه ملی و نهادهای تصیم‌گیر و تصمیم‌ساز با اتکا بر سند آمایش سرزمین برنامه‌هایشان را جلو ببرند.

رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین با بیان اینکه سند آمایش پایان سال 99 تصویب شد و باید در 5 برنامه توسعه جهت‌‌گیری لازم را برای اصلاح و تعادل بخشی به پهنه سرزمین و همچنین رفع تعارضات داشته باشیم، گفت: اگر اهتمام شود و برنامه‌های در نظر گرفته‌شده به ثمر برسند، در پایان مدت‌زمان اعلام‌شده، می‌توان عدم تعادل بین نیمه شرقی و غربی را برطرف کرد. البته نه به این معنا که نیمه شرقی کشور عیناً شبیه به نیمه غربی شود. درواقع بنا بر فراخور استعدادهای سرزمینی، جمعیت، سکونت و زیرساخت‌ها به نیمه شرقی منتقل می‌شود.

امینی افزود: سند آمایش در کلان، بحث استقرار فعالیت‌ها و سکونت‌گاه‌ها بر اساس استعدادهای سرزمین و به‌تناسب آن ایجاد زیرساخت‌ها را دنبال می‌کند. در این زمینه 255 سیاست، 24 راهبرد در سطح ملی و همچنین برای سطح استان‌ها بیش از 1100 جلد کتاب دیده‌شده است و هر استان بر اساس استعدادهای خود، سند جداگانه‌ای دارد.

وی با اشاره به جزییات سند آمایش سرزمین برای تعادل بخشی در نیمه شرقی و نیمه غربی کشور اظهار داشت: ازلحاظ توسعه سکونت‌گاهی،‌ 13 شهر سطح یک تعریف‌شده که از این تعداد 3 شهر سطح یک در نیمه شرقی واقع‌شده که شهرهای مشهد، زاهدان و چابهار شهرهای سطح یک در نیمه شرقی هستند. همچنین 33 پهنه لجستیک در سطح کشور دیده‌شده که 8 پهنه لجستیکی در نیمه شرقی کشور خواهد بود. 28 شهر سطح 2 و 98 شهر سطح 3 هم تعریف‌شده که این شهرها را به نحوی پراکنده کرده‌ایم که تعادل و توازن در سطح کشور برقرار شود.

رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین با اشاره به توزیع جمعیت در سند آمایش تأکید کرد: طبق این سند درصد بیشتری از جمعیت تا افق 1424 به شرق کشور منتقل می‌شود و این پهنه استعدادهای فراوانی برای پذیرش جمعیت دارد. به‌طوری‌که برای پهنه مکران در نیمه جنوب شرقی کشور، سند آمایشی تصویب‌شده و بر اساس آن این منطقه استعداد افزایش جمعیت تا سقف 1.5 تا 2.5 میلیون نفر دارد درحالی‌که جمعیت این منطقه امروز، کمتر 100 هزار نفر است.

امینی با بیان اینکه در این منطقه شهر سطح یک و سطح دو تعریف کرده‌ایم، ادامه داد: برای استقرار جمعیت بنادر این منطقه تقویت می‌شوند و همچنین زیرساخت‌های ریلی، جاده‌ای، گردشگری دریایی و... در این منطقه احداث خواهد شد تا بتوانیم جمعیت را در مکران افزایش دهیم و مستقر کنیم.

وی با اشاره به افزایش جمعیت سیستان و بلوچستان طبق سند آمایش سرزمین افزود: طبق سند آمایش حوزه سیستان و بلوچستان استعداد جمعیت‌پذیری حداقل 4 میلیون نفری را دارد اما در حال حاضر جمعیت این منطقه حدود 1.4 میلیون نفر است.

رئیس کارگروه برنامه پیاده‌سازی الزام‌های آمایش سرزمینی بودجه 1401 گفت: پهنه شرقی کشور در جنوب خراسان رضوی،‌ در استان سیستان و بلوچستان، در شرق کرمان و شرق هرمزگان مستعد توسعه فعالیت‌ها و جمعیت‌پذیری هستند و این استعداد را دارد که زیرساخت‌ها و سکونت‌گاه‌ها در این پهنه مستقر شوند.

امینی همچنین با اشاره به تأمین آب در طرح انتقال جمعیت به پهنه شرقی کشور اظهار داشت: سند آمایش مانند طرح جامع نیست، درواقع در سند آمایش سرزمین استعدادهای مختلف ازجمله انتقال آب در نظر گرفته می‌شود و این موضوعات بررسی می‌شود که امکان تأمین آب از طریق انتقال یا منابع ژرف یا میان حوزه‌ای وجود دارد که بر اساس آن برنامه تدوین شود.

وی ادامه داد: در سند در نظر گرفته‌شده که در مناطقی که انواع فعالیت‌ها شکل‌گرفته، جمعیت را به کنار دریا ببریم یا اینکه آب را به این مناطق منتقل کنیم البته به‌نحوی‌که به محیط‌زیست هم لطمه‌ای وارد نشود بنابراین در سند آمایش سرزمین تأمین آب برای انتقال جمعیت پیش‌بینی‌شده‌ است. اساساً یکی از اقدامات مهمی که انجام‌شده این است که اولویت‌های صنعتی را مشخص کردیم و محل استقرار جمعیت بر اساس توان اکولوژیک کشور و آب قابل‌برنامه‌ریزی، معین و مشخص‌شده است.

رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین گفت: در سند آمایش سرزمینی پتروپالایشگاه‌ها، صنایع آب‌بر و صنایع انرژی بر در حاشیه دریای عمان و خلیج‌فارس آرایش مکانی داده‌ایم.

امینی درباره تعیین تکلیف صنایع آب‌بری که درگذشته در مناطق کم آب احداث و فعال‌شده، تأکید کرد: به‌طورقطع انتقال صنایع آب‌بر به مناطق دیگر حساسیت‌زا است چراکه موازنه اشتغال به هم می‌خورد اما آنچه تکلیف شده این است که این صنایع در مناطق کم آب توسعه آن‌ها متوقف شود و هرگونه توسعه این فعالیت‌ها در مناطق تعریف‌شده انجام شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : ilna.news

نظرات شما

capcha