خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12985
۱۴۰۰/۰۸/۲۹ - ۲۲:۴۷
سعید محمد:

مشکل آب چابهار حل می‌شود/ آمادگی منطقه آزاد برای رفع حاشیه‌نشینی چابهار تا ۳ سال آینده

مشکل آب چابهار حل می‌شود/ آمادگی منطقه آزاد برای رفع حاشیه‌نشینی چابهار تا ۳ سال آینده
دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: درصورتی‌که اراضی شهر در اختیار منطقه آزاد گذاشته شود آمادگی داریم حاشیه‌نشینی چابهار تا سه سال آینده با منابع منطقه آزاد رفع کنیم.

به گزارش اس.بی پرس، سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد درباره برنامه‌های منطقه آزاد برای توسعه چابهار اظهار داشت: ما همه تلاشمان را می‌کنیم که با جذب سرمایه‌گذار زمینه اشتغال و تولید فراهم شود و چابهار وضعیت معیشتی بهتری داشته باشد در خلال این موضع هم تلاشمان را می‌کنیم تا زیرساخت‌های چابهار را توسعه دهیم.

وی افزود: برای بحث آب چابهار که یکی از مشکلات عمده و از اصلی‌ترین معضلات منطقه است، منطقه آزاد برنامه‌ریزی کرده مشکل آب شهر حل شود. برای حل حاشیه‌نشینی هم آمادگی داریم اگر وزارت راه و شهرسازی زمین موردنیاز را در اختیار ما قرار دهد، ظرف ۳ سال کلا مشکل حاشیه‌نشینی را با منابع داخلی خود منطقه آزاد حل کنیم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح کرد: خوشبختانه توسعه صنعتی منطقه که از راهبرد‌های مناطق آزاد است رقم خورده و چابهار در حال پیشرفت است، اما لازم است شتاب بیشتری بگیرد و از ظرفیت‌های بالقوه سواحل مکران که در منطقه آزاد چابهار به عنوان پایتخت دریایی کشور وجود دارد، نهایت استفاده شود

بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و تصویب شورای نگهبان کل محدوده شهر و بنادر چابهار به منطقه آزاد الحاق شده است. بر این اساس محدوده‌ای به مساحت ۶۷ هزار هکتار به منطقه آزاد چابهار اضافه شد. با احتساب این مقدار، در حال حاضر مساحت این منطقه به بیش از ۸۱ هزار هکتار رسیده است. موافقین این طرح معتقدند که با وسعت محدوده منطقه آزاد، همه اشخاص حقیقی ساکن این منطقه می‌توانند از یکسری معافیت‌ها، مزایا و مشوق‌ها برخوردار شوند؛ که از جمله می‌توان به مواردی نظیر معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بدون قید و شرط برای فعالیت‌های تجاری و اقتصادی، بخشودگی سود و عوارض گمرکی و عدم درگیری با تشریفات زائد اداری و ارزی در فرایند‌های صادرات و واردات اشاره کرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha