خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12989
۱۴۰۰/۰۸/۳۰ - ۰۹:۲۰
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بیان کرد؛

تاکنون ۵ درصد شهر سوخته کاوش شده است/ نوزدهمین فصل کاوشگری با همکاری یک گروه ایتالیایی

تاکنون ۵ درصد شهر سوخته کاوش شده است/ نوزدهمین فصل کاوشگری با همکاری یک گروه ایتالیایی
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: نوزدهمین فصل کاوشگری شهر سوخته از ابتدای هفته آینده آغاز می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، جلال زایی در این رابطه افزود: قرار است این فصل کاوش شهر سوخته با همکاری یک گروه ایتالیایی و یک گروه از میراث فرهنگی به مدت ۶۰ روز انجام شود.

جلال زایی افزود: تاکنون ۴ تا ۵ درصد شهر سوخته کاوش شده و مناطق کاوش نشده نیازمند زمان و هزینه‌های زیاد است تا بتوانیم به یافته‌های جدیدی از تمدن باستانی و پیشرفته این منطقه دست پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: شهر سوخته افزون بر ۵ هزار سال قدمت دارد و از قدیمی‌ترین حوزه‌های تمدن شهری ایران محسوب می‌شود که کشفیاتی چون چشم مصنوعی، جراحی جمجمه و استفاده از لوله‌های سفالی فاضلاب شهری حکایت از دانش بالای ساکنین سیستان در چند هزار سال قبل دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در ادامه با اشاره به اینکه مجموعه‌ای پژوهشی، اداری و رفاهی مقابل شهر سوخته قرار دارد، بیان کرد: این ساختمان دارای زیربنای دو هزار و پانصد مترمربع است و از بخش‌های اداری، کتابخانه، بخش پژوهشی، موزه و سالن پذیرایی تشکیل‌شده است.

وی گفت: بیرون ساختمان نیز به مساحت ۱ هکتار محوطه‌سازی شده که شامل آلاچیق، پارکینگ عمومی، فضای سبز و پارک بازی است.

جلال زایی اظهار کرد: در این موزه یافته‌هایی از شهر سوخته مانند اشیای سفالی، سنگی و مهره‌ها به نمایش گذاشته‌شده و نیز نمونه‌هایی از قبرهای به‌دست‌آمده از این محوطه باستانی با استفاده از اسکلت‌های باقیمانده در آن بازسازی‌شده است.

وی تصریح کرد: شهر سوخته دارای تشکیلات مرتب و منظمی بوده و با توجه به سازماندهی اجتماعی آن می‌توان گفت جزو شهرهای پیشرفته زمان خود بوده و وجود آبرسانی منظم، دانش پزشکی پیشرفته و عوامل دیگر بر اهمیت این منطقه افزوده است.

شهر سوخته با سابقه پنج‌هزارساله از مهم‌ترین مناطق شهرنشینی باستانی در فلات ایران است که در ۶۰ کیلومتری زابل قرار دارد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha