خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12994
۱۴۰۰/۰۸/۳۰ - ۱۸:۵۸

تجهیزات و زیرساخت‌های لازم در اختیار تختک‌نشینان تالاب هامون قرار گرفت

تجهیزات و زیرساخت‌های لازم در اختیار تختک‌نشینان تالاب هامون قرار گرفت
سرپرست پروژه مدیریت جامع منابع طبیعی و توسعه اقتصادی، اجتماعی سیستان گفت: برای حل بخشی از مشکلات تختک‌نشینان بستر تالاب هامون تعدادی تجهیزات و زیرساخت‌های موردنیاز ازجمله تانکر آب، پنل خورشیدی، سم و سم‌پاش و آجر معدنی در اختیار آنان قرار گرفت.

به گزارش اس.بی پرس، ندا فلسفی زاده روز یکشنبه در حاشیه آیین تحویل و توزیع این اقلام افزود: در این اقدام ۸۰ عدد تانکر آب، ۱۰ پنل خورشیدی، ۲۰۰ لیتر سم خطی، ۲۰۰ لیتر سم جایگاه، ۳۲۰ لیتر شربت ضد انگل، پنج‌تن آجر معدنی و ۱۰ دست سم‌پاش از سوی این پروژه در اختیار تختک نشینان قرار گرفت.

وی اظهار داشت: پروژه مدیریت جامع منابع طبیعی و توسعه اقتصادی – اجتماعی سیستان از سال ۱۳۹۹ فعالیت خود را به‌صورت رسمی با سه مؤلفه اصلی ارتقا ظرفیت‌ها و هماهنگی، مدیریت پایدار آب‌وخاک با تأکید بر تالاب هامون و افزایش تاب‌آوری جامع محلی در شمال سیستان و بلوچستان آغاز کرده است.

وی بیان کرد: پس از برگزاری نشست های متعدد، اهالی تختکها مشکلات و راهکارهای خود را در قالب برنامه کوتاه‌مدت و بلندمدت مطرح کردند که در حل مشکلات کوتاه‌مدت تأمین تانکرهای آب، خرید اقلام بهداشتی دام و پنل های خورشیدی از سوی پروژه در دستور کار قرار گرفت و امروز به تختک نشینان تحویل شد.

سرپرست پروژه مدیریت جامع منابع طبیعی و توسعه اقتصادی – اجتماعی سیستان با اشاره به برنامه بلندمدت این پروژه گفت: اجرای برنامه‌هایی برای ظرفیت‌سازی و آموزش در حوزه بهداشت دام و بهبود شرایط جایگاه دام در تختک ها ازجمله برنامه‌های بلندمدت این پروژه است.

وی گفت: این اقدام با هماهنگی و همکاری اداره دامپزشکی زابل، جهاد کشاورزی، مرکز تحقیقات کشاورزی سیستان، امور عشایری، اداره کل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان و فرمانداری نیمروز انجام‌شده است.

فلسفی زاده تأکید کرد: با توجه به مشکلاتی که در ۶ ماه سال جاری از سوی مسئولان منطقه درزمینهٔ پرورش گاو اصیل سیستانی مطرح‌شده بود به دلیل خشکی تالاب هامون ۲ تختک سنچولی و سارانی برای معیشت و ارتزاق تختک نشینان از سوی پروژه موردتوجه بیشتر قرار گرفت.

وی اظهار داشت: این پروژه مشترک میان سازمان حفاظت محیط‌زیست، برنامه توسعه ملل متحد و با حمایت مالی اتحادیه اروپا به مدت ۵ سال در منطقه سیستان اجرا می‌شود و ظرفیت‌سازی، توانمندسازی و بهتر کردن شرایط معیشتی مردم منطقه در برنامه‌ریزی این پروژه قرارگرفته است.

گفتنی است که اعضای پروژه مدیریت جامع منابع طبیعی و توسعه اقتصادی – اجتماعی سیستان در نشستی با فرماندار و اعضای شورای اداری شهرستان نیمروز مؤلفه‌ها و اهداف این پروژه را معرفی و تشریح کردند.

«تختک» به خشکی‌های کوچکی در بستر تالاب بین‌المللی هامون گفته می‌شود که در زمان پرآبی این تالاب برخی خانواده‌های دامدار و صیاد در این تختک ها یا جزیره‌های کوچک ساکن شدند و به آنان تختک نشین اطلاق می‌شود و اکنون با وجود خشک شدن تالاب همچنان در این مکان‌ها ساکن هستند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha