خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13011
۱۴۰۰/۰۹/۰۱ - ۱۷:۱۹

آزادی 35 زندانی تنگدست در سیستان و بلوچستان

آزادی 35 زندانی تنگدست در سیستان و بلوچستان
مدیر سازمان بسیج حقوقدانان سیستان و بلوچستان گفت: هم‌زمان با چهل و دومین سالگرد هفته بسیج مستضعفین در راستای اجرای مرحله هشتم نهضت سراسری کمک مؤمنانه، مراسم اجرای نوبت چهارم آزادسازی 35 نفر از زندانیان جرائم غیر عمد که به‌واسطه نداشتن دارایی توانایی پرداخت دیون خود را ندارند، در سیستان و بلوچستان انجام شد.

به گزارش اس.بی پرس، ابوالحسن رضایی در مراسم آزادسازی زندانیان معسر در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: تلاش ما این است تا با کمک خیرین بتوانیم زمینه آزادسازی تمامی زندانیان جرائم غیر عمد را فراهم کنیم و هفته بسیج یکی از درخشان ترین برگ‌های زرین انقلاب است؛ امروز کارکرد بسیج و برکات آن بر هیچ‌کس پوشیده نیست.

وی تصریح کرد: بسیج نهادی انقلابی از بتن و بدنه مردم و برای نیازهای انقلاب و گره‌گشای مشکلات فراروی کشور در عرصه‌های مختلف است.

این مسئول ادامه داد: سازمان بسیج حقوقدانان به‌عنوان یکی از رده‌های تحت امر سپاه استان به‌منظور برقراری عدالت و مبارزه با فساد و با هدف تربیت نیروهای تراز انقلاب به‌منظور شناخت بیشتر جامعه از حقوق قانونی و حق خود ایجادشده و درزمینهٔ آگاه‌سازی‌های حقوقی در مساجد، میعادگاه‌های نمازهای جمعه، مشاوره به زندانیان و در جهت رفع موانع حقوقی تولید و آزادسازی زندانیان معسر گام‌های مؤثری برداشته است.

وی افزود: با ابلاغ کمک مؤمنانه از سوی مقام معظم رهبری از نیمه شعبان سال گذشته این سازمان در کنار سایر سازمان‌ها با تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی، بهداشتی و حمایتی با اجرای کمک‌های مؤمنانه از سوی خیرین و با کمک شوراهای حل اختلاف و استفاده از بستر معتمدین و ریش‌سفیدان موفق به آزادسازی تعداد ۸۲ نفر از زندانیان معسر شده است.

رضایی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری نیز با پیگیری‌هایی که از سوی سازمان بسیج حقوقدانان استان صورت گرفته و با جذب مبلغ ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و همچنین دریافت کمک‌های انسان دوستانه از سوی خیرین با جذب مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال از طریق استان و استفاده از بستر ریش‌سفیدان و معتمدین و شورای حل اختلاف با جمع‌آوری قریب به ۵ میلیارد ریال اعتبار زمینه آزادسازی ۵۹ نفر از زندانیان معسر را فراهم آورده که از این تعداد ۳۵ نفر در هفته مبارک بسیج آزاد و به آغوش خانواده‌ها بازگشتند.

جانشین فرمانده سپاه سلمان استان در این مراسم با اشاره به فرامین امام راحل مبنی بر اینکه بسیج شجره طیبه است، گفت: باید در تمام زمینه‌ها خیرات و برکات بسیج جاری و ساری باشد چراکه بسیج دریای بیکران است.

سردار پرویز آبسالان با بیان اینکه تاکنون در هر صحنه‌ای که بسیج واردشده کارنامه‌ای درخشان از خود برجای گذاشته است، افزود: با تفکر بسیجی و توکل بر خدا در دفاع مقدس توانستیم هشت سال جنگ تحمیلی را با عزت و اقتدار پشت سر گذاشته و امروز به‌واسطه آن رشادت‌ها و پیروزی‌های رزمندگان در دفاع مقدس در دنیا حرف‌ها برای گفتن داریم و دارای عزت، اقتدار و امنیت هستیم.

به گفته وی، پس از دوران دفاع مقدس نیز بسیج نقش‌آفرینی کرده و در عرصه‌های مختلف برکات آن در همه شئونات زندگی به‌خوبی جلوه کرده است.

این مسئول ادامه داد: آزادسازی زندانیان معسری که مشکل دارند اتفاق خوبی است که رقم خورده و امسال در چهل و دومین سالگرد بسیج ۳۵ نفر به همت بسیج حقوقدانان از بند اسارت رها می‌شوند.

محمدحسین خسروی، مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان نیز بیان کرد: در راستای اجرای طرح آزادسازی زندانیان در سطح استان تعداد ۱۱۵ نفر زندانی معسر وجود دارد که به‌صورت عمد و غیر عمد در زندان‌ها بوده، از این تعداد ۳۰ نفر غیر عمد و مابقی عمدی در حال تحمل جرم هستند.

وی افزود: به مناسبت هفته بسیج در این راستا با کمک سازمان بسیج حقوقدانان توانستیم تعدادی از زندانیان معسر را آزاد و با آغوش خانواده و جامعه برگردانیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه ستاد دیه در بحث جرائم غیر عمد هیچ مشکلی ندارد، گفت: در سال گذشته کمترین معرفی به زندان در بحث محکومیت‌های مالی و غیر عمد مربوط به سیستان و بلوچستان بود که در این خصوص رتبه یک کشوری را کسب کرده، از سوی دیگر در جذب کمک‌های مردمی نیز رتبه‌های اولیه کشور را به این خطه اختصاص دارد.

هم‌زمان با چهل و دومین سالگرد هفته بسیج مستضعفین و در راستای اجرای مرحله هشتم نهضت سراسری کمک مؤمنانه؛ مراسم اجرای نوبت چهارم آزادسازی چهار هزار نفر از زندانیان جرائم غیر عمد در سراسر کشور به‌صورت ارتباط تصویری برگزار شد.

معسر به کسانی گفته می‌شود که به‌واسطه نداشتن دارایی یا دسترسی نداشتن به مالش توانایی پرداخت هزینه محاکمه (هزینه دادرسی) یا دیون خود را ندارند.

 

 انتهای پیام/

منبع : farsnews.ir

نظرات شما

capcha