خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13041
۱۴۰۰/۰۹/۰۳ - ۰۹:۳۷
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

۱۰۳ هزار کودک در سیستان و بلوچستان واکسن سرخک دریافت کردند

۱۰۳ هزار کودک در سیستان و بلوچستان واکسن سرخک دریافت کردند
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: ۱۰۳ هزار کودک ۹ ماهه تا هفت‌ساله سیستان و بلوچستان واکسن سرخک، سرخجه و اوریون را تاکنون دریافت کردند.

به گزارش اس.بی پرس، سید مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اظهار داشت: واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و اوریون با هدف پیشگیری از شیوع احتمالی این بیماری‌ها به علت تردد اتباع خارجی از هشتم آبان تا پنجم آذر برای گروه سنی ۹ ماه تا هفت سال (متولدان یکم مهر ۹۲ تا یکم بهمن ۹۹) در حال انجام است.

وی ادامه داد: اجرا نکردن برنامه‌های ایمن‌سازی در کشور‌های همسایه (افغانستان و پاکستان) و طغیان این بیماری‌ها در آن کشور‌ها عمده علت اجرای این طرح در سیستان و بلوچستان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه سرخک یکی از شایع‌ترین بیماری‌های حاد تنفسی بوده که از طریق تماس مستقیم و غیرمستقیم با ترشحات دستگاه تنفس انتشار می‌یابد گفت: ایمن‌سازی یکی از شناخته‌شده‌ترین و مؤثرترین روش‌های پیشگیری از بیماری‌های دوران کودکی محسوب می‌شود که واکسیناسیون طبق نظر سازمان جهانی بهداشت بعد از تأمین آب آشامیدنی سالم از اولویت بسیار بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته بخش عمده موارد سرخک کشور در سیستان و بلوچستان رخ‌داده افزود: پراکندگی جمعیت، حاشیه‌نشینی، پایین بودن نسبی سطح آگاهی خانواده‌ها و ریسک مواجهه بالا به دلیل تردد اتباع بیگانه در این استان از عواملی است که باید با جدیت بیشتری واکسیناسیون سرخک را در این منطقه اجرایی کنیم.

طباطبایی اظهار داشت: ضروری است باقی‌مانده جامعه هدف نیز تا پایان هفته جاری به مراکز بهداشتی سیستان و بلوچستان مراجعه و نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند.

استان سیستان و بلوچستان دارای سه دانشگاه علوم پزشکی در زاهدان، ایرانشهر و زابل است که هر یک از این دانشگاه‌ها تعدادی از شهرستان‌های استان را زیرپوشش خدمات بهداشتی درمانی و آموزشی دارند.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما