خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13051
۱۴۰۰/۰۹/۰۳ - ۱۳:۳۲

واکسینه شدن 150 هزار رأس دام سیستان و بلوچستان علیه تب برفکی

واکسینه شدن 150 هزار رأس دام سیستان و بلوچستان علیه تب برفکی
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان بیان کرد: از ابتدای سال تا پایان آبان ماه سال جاری بیش از ۱۵۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در استان علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر مسعود اصغر گفت: بیماری تب برفکی بیماری عفونی، ویروسی و اغلب کشنده در دام‌های اهلی و وحشی است و در 70 گونه جانوری تاکنون گزارش گردیده است و به علت واگیری شدید و علائم بالینی باعث خسارات اقتصادی سنگینی به صنعت دامداری کشور می‌شود؛ ازجمله علائم آن می‌توان بروز تب در دام بیمار و به دنبال آن باعث ظهور تاول در دهان و پاها و همچنین لنگش اشاره نمود. این بیماری در صورت تماس با دام آلوده، تجهیزات دامداری، غذا و لباس آلوده، حمل‌ونقل و... در سطح وسیعی منتشر می‌شود.

دکتر اصغری افزود: کنترل و پیشگیری از این بیماری منوط به همکاری دامداران در امر واکسیناسیون مؤثر و به‌موقع دام‌ها، قرنطینه نمودن دام مبتلا، کنترل تردد و نقل‌وانتقال دام‌ها می‌باشد و در انتشار بیماری حمل‌ونقل غیرمجاز و دام قاچاق نقش مهمی ایفا می‌نماید.

معاون سلامت دامپزشکی استان اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه بیش از ۱۵۰ هزار دام سبک و حدود ۲۰۰۰ دام سنگین علیه این بیماری در استان واکسینه شده و بیش از یک‌میلیون و چهارصد هزار رأس واکسیناسیون با اولویت دام‌های عشایر و روستائیان تا پایان سال در دستور کار این اداره کل می‌باشد.

وی افزود: دامداران محترم با توجه به اصل مهم پیشگیری بهتر از درمان و با پرداخت هزینه ناچیز واکسیناسیون در مقایسه با ارزش دام‌ها، می‌بایست با مشورت دامپزشک، از طریق مراکز مایه‌کوبی دامپزشکی و با در نظر داشتن دوره ایمنی‌زایی واکسن‌ها، نسبت به واکسیناسیون دام‌های خود اقدام و از بروز تلفات و تحمیل هزینه‌های درمانی و گسترش بیماری در دامداری و منطقه جلوگیری نمایند.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha